Zanim zdecydujesz się na kredyt samochodowy – przeczytaj

Starania o kredyt samochody zacząć najlepiej od odwiedzin w banku, w którym posiadamy już konto. Banki prowadzące rachunek potencjalnego kredytobiorcy zawsze mogą zaproponować dużo korzystniejsze warunki, ponieważ znają dobrze historię finansową klienta. Bardzo często w przypadku klientów własnych obniżona jest znacząco prowizja jak i oprocentowanie kredytu. Szanse na uzyskanie kredytu również znacząco rosną dzięki możliwości przeprowadzenia uproszczonej procedury badania zdolności klienta. Oferta, którą otrzymamy we własnym banku może być dobrym punktem odniesienia i pozwoli skutecznie przeprowadzić porównanie z innymi bankami. Najszybszym sposobem jest wykorzystanie gotowych porównywarek, które znajdziemy bez problemów w internecie.

Kredyt samochodowy zaciągnąć można na zakup nowego oraz używanego samochodu. Pamiętać trzeba jednak, że im starsze auto, tym wyższe będą koszty kredytu ze względu na znaczną utratę wartości auta w czasie kredytowania. Maksymalny czas kredytowania w przypadku tego typu kredytów wynosi od 6 do 8 lat. Niektóre banki są w stanie zaoferować nawet 10 letni okres spłaty. W przypadku aut używanych istnieją dodatkowe obostrzenia, ponieważ nie mogą one mieć więcej niż 15-20 lat w dniu spłacania ostatniej raty.

Oferta salonowa

W przypadku zakupu auta w salonie liczyć możemy na ofertę bezpośrednio od sprzedawcy, który bardzo często posiada podpisaną umowę z jednym z banków, co znacząco skraca i upraszcza formalności, jednak liczyć się trzeba z wyższymi kosztami kredytu niż w przypadku samodzielnego załatwienia go w banku. Związany jest z tym fakt, że sprzedawca pełni tu rolę pośrednika, który również otrzymuje prowizję od banku za każdy udzielony kredyt. Oczywiście znaleźć można wyjątki, a są nimi sytuacje kiedy to producent samochodu prowadzi również usługę kredytową. Bardzo często są one w stanie zaoferować dużo korzystniejsze warunki od tych oferowanych przez banki.

Obowiązkowe AC

Podstawą każdego kredytu samochodowego jest zawsze odpowiednie zaświadczenie z zakładu pracy, które poświadczy bankowi zarobki. Wyjątkiem jest kredyt brany w banku, w którym klient posiada już rachunek i przelewane jest na niego wynagrodzenie. Innym wyjątkiem może być duży wkład własny, przekraczający np. 40% wartości auta. W takim przypadku wystarczy jedynie oświadczenie o dochodach. Dodatkowo przy zakupie auta używanego niezbędne jest dostarczenie do banku odpowiedniego zaświadczenia z rejestru zastawów, że na pojeździe nie ciąży żaden zastaw.

Warunkiem koniecznym w każdym banku jest obowiązkowe wykupienie ubezpieczenia Autocasco dla kredytowanego pojazdu. Jest to jedyne zabezpieczenie dla banku na wypadek kradzieży bądź całkowitego zniszczenia auta, ponieważ ubezpieczenie przeznaczone będzie w pierwszej kolejności na spłatę kredytu.
Zabezpieczeniem samego kredytu jest zazwyczaj zastaw rejestrowy bądź przewłaszczenie. W przypadku zastawu umieszcza się wpis w krajowym rejestrze zastawów, zaś informacja o tym umieszczona zostaje również w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku przewłaszczenia bank staje się posiadaczem 49% procent auta i przejmuje posiadanie karty pojazdu. W takim przypadku właściciel nie ma prawa sprzedać ani podarować nikomu auta bez zgody banku. Dodatkowo w takim aucie nie można dokonywać zaawansowanych modyfikacji technicznych, takich jak montaż instalacji gazowej. Niektóre banki oferują również zabezpieczenie poprzez przewłaszczenie warunkowe, w którym współwłasność pojazdu zostaje ustanowiona dopiero w momencie nie spłacenia kilku kolejnych rat kredytowych. By jednak skorzystać z takiej formy kredytowania niezbędna jest wysoka wpłata własna.

Kredyt w innej walucie

Podczas szukania kredytu samochodowego warto zastanowić się nad kredytem w obcej walucie takiej jak euro albo frank szwajcarski. Oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj dużo korzystniejsze, jednak pamiętać trzeba o możliwości zmiany wysokości rat zależnie od kursu walut. Warto też dowiedzieć się czy istnieje możliwość bezpłatnego przewalutowania kredytu na wypadek ciągłego osłabiania się złotego. Należy też zawsze dowiadywać się, czy istnieje możliwość odroczenia spłaty kredytu oraz czy w przypadku wcześniejszej spłaty bank nie obciąża klienta dodatkowymi kosztami.

Posiadając duży wkład własny warto zastanowić się nad kredytem w formie 50/50. Jest to bardzo częsta oferta dilerów samochodowych, w której przy zakupie auta wpłacamy 40, 50, albo 60 procent wartości auta, zaś resztę spłacamy jednorazowo po roku bądź dwóch opłacając oprócz tego jedynie koszty manipulacyjne, ponieważ kredyt taki nie jest obciążony odsetkami.

Pamiętać należy, że zawsze mamy prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w przeciągu 10 dni od jej zawarcia. W przypadku gdy bank nie poinformuje nas o tym w dniu podpisywania kredytu czas ten przedłuża się do trzech miesięcy. Daje to dodatkowy czas na zastanowienie się, czy na pewno poradzimy sobie z płaceniem comiesięcznych rat. Niestety nie dotyczy to pojazdów, które kupuje się na działalność gospodarczą, a także w przypadku kredytów przekraczających wartość 80 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>