Za i przeciw kredytom konsolidacyjnym

Korzyści z kredytu konsolidacyjnego

Z ofert konsolidacyjnych korzystają najczęściej osoby, które posiadają zobowiązania ratalne powstałe poprzez zakupy na raty, kredyt na samochód czy debety i limity na rachunkach. Jest to sposób, by wszystkie te zobowiązania spłacać za pomocą jednej raty miesięcznej. W przypadku kredytów gotówkowych jak i kart kredytowych, które posiadają najwyższe oprocentowanie kredyt konsolidacyjny rzeczywiście jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Oprocentowanie kredytów gotówkowych niejednokrotnie sięga 20%, zaś kart kredytowych 25% czyli najwyższej możliwej wartości, zaś w przypadku kredytów konsolidacyjnych z dobrym zabezpieczeniem wartość oprocentowania jest z reguły jednocyfrowa. Dodatkowo bardzo często banki do kredytu konsolidacyjnego dokładają pewną kwotę na dowolne wydatki.

Konsolidacja kilku różnych zobowiązań, czyli kilku rat kredytowych niejednokrotnie ustalonych na różne dni miesiąca, w jedną ratę kredytową jest z pewnością rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Dodatkowo znika konieczność płacenia za przelewy do różnych banków czy też odsetek karnych za przekroczenie którego z terminów poprzez przegapienie bądź zapomnienie o terminie raty.

Mimo tych zalet warto pomyśleć też o wadach

Przed otrzymaniem konsolidacji bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową klienta. Za każdym razem sprawdzana jest baza BIK, by wykluczyć problemy z terminowością spłacania rat. Żaden bank nie będzie chciał przejąć niesolidnego dłużnika. Cała procedura sprawdzania sprawia, że czas na decyzję potrafi się wydłużyć od kilku dni, do kilku tygodni.

Banki oferujące konsolidację bardzo często wymagają również zabezpieczenia hipotecznego, czyli osoba chcąca skonsolidować swoje zobowiązania musi posiadać niezadłużoną nieruchomość, która zabezpieczy kredyt. Alternatywą są konsolidacje niewymagające zabezpieczenia, jednak są one z pewnością dużo droższe. W takim przypadku oprocentowanie z kilku rośnie do kilkunastu procent, zaś sama decyzja jest już dużo mniej pewna ze względu na dużo większe ryzyko banku. Konsolidacja niesie za sobą również dodatkowe koszty takie jak prowizja za udzielnie kredytu, czy też wycena nieruchomości i wpis do hipoteki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>