Wycena nieruchomości i dodatkowe zabezpieczenia kredytu hipotecznego

Dotyczy to aktualnie w większości przypadków tak często udzielanych przed laty kredytów we frankach szwajcarskich. Gdy kurs franka znacznie poszedł w górę, wzrosło również zadłużenie. Gdy wartość nieruchomości także nie poszła w górę, może ona osiągnąć znacznie niższą cenę niż wartość kredytu. Wtedy bank może zażądać dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości, spłaty części zobowiązania lub też zabezpieczenia wierzytelności.

Wycena nieruchomości

Gdy bank chce dokonać wyceny nieruchomości, wówczas kontaktuje się z klientem, żeby móc umówić go z rzeczoznawcą. Wszystko musi odbywać się przy tym na konkretnych warunkach umowy, zatem warto dokładnie się z nią zapoznać – w niej znajdują się wszystkie istotne informacje. Gdy w umowie bank nie zawarł zapisów dotyczących wyceny nieruchomości ponownej, wtedy można nie zgodzić się na jej przeprowadzenie. Warto też pamiętać o tym, że banki za dodatkową wycenę obciążają kredytobiorców. Banki nie ujawniają przy tym swoim klientom oszacowanej wartości nieruchomości. Jedynie w przypadku, w którym na tej podstawie bank chce dokonać jakichś zmian, na przykład wymaga zakupienia dodatkowego ubezpieczenia, wówczas korektę wyceny trzeba otrzymać do wglądu.

Gdy wartość nieruchomości jest znacznie niższa

Jeżeli bank oszacował wartość nieruchomości na znacznie niższą nić początkowo, wówczas ma się zawsze możliwość zakwestionowania jej. Oznacza to przygotowanie postępowania dowodowego, w którym bank powinien umożliwić kredytobiorcy zebranie dowodów dokumentujących wydanie takiej decyzji. Gdy nie jest możliwe dojście do porozumienia z bankiem, wówczas można skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. W sytuacji, w której w umowie pojawiają się niekorzystne dla klienta zapisy, wówczas należy wskazać je bankowi, a w przypadku braku reakcji z jego strony, sprawę można też skierować do sądu powszechnego.

Negocjowanie zabezpieczenia z bankiem

Brak porozumienia może oznaczać dla kredytobiorcy nawet wypowiedzenie umowy kredytowej oraz związane z tym postępowanie egzekucyjne. Dlatego warto rozpocząć negocjacje, aby temu zapobiec. Współpraca może spowodować obniżenie wymogów banku. Najpowszechniej wybieraną formą zabezpieczeń jest poręczenie, na przykład członka rodziny.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x