Wszystko co należy wiedzieć kupując auto na kredyt

Kredyty samochodowe podzielić można na trzy rodzaje:

  • Kredyt standardowy – czyli zwykły kredyt z ratą miesięczną, przy którym nie jest wymagany wkład własny.
  • Kredyt jednoratowy – jest to dosyć młody rodzaj kredytu oferowany przez „banki samochodowe”. Polega on na wpłacie minimum połowy wartości auta w dniu jego zakupu, zaś drugą połowę wpłaca się po roku, bądź w innym ustalonym przez bank terminie. Największą zaletą takich kredytów jest kompletny brak oprocentowania.
  • Kredyt balonowy – jest to z pewnością najciekawsza forma kredytowania. Zaletą kredytu jest z pewnością bardzo niska rata miesięczna, jednak na koniec spłaty kredytu w ostatniej racie klient wpłacić musi 20% wartości samochodu. Wartość pojazdu liczona jest zawsze z dnia zakupu.

Dodatkowe koszty

Oprócz standardowych kosztów związanych z niemal każdym rodzajem kredytów czyli oprocentowaniem, liczyć się trzeba z prowizją stanowiącą zazwyczaj 2 do 5% kwoty kredytu. Nie są to jednak wszystkie koszty. Auto kupowane na kredyt musi być ubezpieczone poprzez obowiązkowe Autocasco. Oprócz tego niektóre z banków wnoszą o zabezpieczenie zastawem rejestrowym, który kosztuje około 250 zł.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC. Poprzez cesję bank ma gwarancję, że w przypadku zniszczenia pojazdu pieniądze z odszkodowania trafią bezpośrednio do banku, a nie do kredytobiorcy. Oprócz cesji ubezpieczenia dochodzi depozyt karty pojazdu i przywłaszczenie z warunkiem zawieszającym. Oznacza to, że w przypadku zaprzestania spłat rat kredytowych bank przejmuje kredytowany pojazd.

Często też banki wymagają od klienta wykupienia ubezpieczenia od różnego ryzyka. Nie jest to obowiązkowe w każdym banku, jednak szansa na wymóg jest tym wyższa, im niższa jest wpłata własna.
Kredyt samochodowy mimo dosyć skomplikowanych zabezpieczeń jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem, jeśli interesuje nas zakup auta na kredyt. Niższe oprocentowanie i możliwość zdobycia wyższej kwoty na dłuższy okres może dać szansę osobom, które nie posiadają wystarczającej zdolności do kredytu gotówkowego w potrzebnej kwocie.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x