Współudział małżonka przy wniosku o kredyt gotówkowy i samochodowy

Kredyt gotówkowy a zgoda współmałżonka

Kredyt gotówkowy niesie ze sobą możliwość zaciągnięcia go bez wiedzy męża lub żony nawet wówczas, gdy tworzą oni tak zwaną wspólnotę majątkową. Banki ustalają jednak w takich sytuacjach pewne limity. Nie potrzebują oni zgody współmałżonka wówczas, gdy wnioskowana kwota zmieści się w granicach 15-20 tysięcy złotych.

Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków zaciąga kredyt bez wiedzy drugiego i obliguje go tym samym do jego spłaty? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ banki nie mają prawa potwierdzać swoich wierzytelności z majątku małżonka bądź wspólnego. Ich zabezpieczenie stanowi tylko i wyłącznie dochód kredytobiorcy lub jego osobiste oszczędności.

Istnieje także tak zwana przymusowa rozdzielność majątkowa, którą ustanawia sąd, by małżonek mógł sam zaspokajać swoje potrzeby kredytowe. Małżonkowie wzajemnie odpowiadają za swoje zobowiązania tylko wtedy, gdy zaciągane są one na potrzeby zaspokajania potrzeb rodzinnych, takich jak jedzenie, opłaty na mieszkanie, prąd, gaz, wodę itd.).

Co z kredytem samochodowym?

Kredyt samochodowy nie jest już tak skomplikowanym przedsięwzięciem. Jeżeli małżonków obowiązuje wspólnota majątkowa, oboje stanowią stronę umowy. W takiej sytuacji nie ma żadnej opcji na uzyskanie kredytu przez jednego z nich bez wiedzy drugiego.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x