W jakim banku kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

Bank jest instytucją, która aby prawidłowo funkcjonować musi zarabiać sama na siebie. W związku z tym nie może rozdawać kredytów na prawo i lewo nie pobierając przy tym żadnych opłat. Jak wysokie one są wiedzą kredytobiorcy, których kieszenie zostały nieźle wyczyszczone. Nie każdy jednak bank postępuje w ten sposób, są bowiem placówki, które nie są tak zachłanne.

Zacznijmy od prowizji

Opłaty za samo przyznanie kredytu stanowią dopiero początek kosztów związanych z całym procesem kredytowania. Kolejne są te związane z prowizją od otrzymania hipoteki, a sięgają około 2 procent. Nierzadko doliczyć należy również koszty wyceny nieruchomości, zazwyczaj jest to kwota kilkuset złotych. Bank może także doliczyć różnego rodzaju ubezpieczenia, czyli polisy zdrowotne lub te związane z ryzykiem utraty pracy.

Ubezpieczenia, ubezpieczenia i jeszcze raz ubezpieczenia

Każdy bank pobiera od swoich klientów składki dotyczące ubezpieczenia braku wkładu własnego dotyczący sytuacji, w której kredyt przekracza wyznaczony przez bank jako krytyczny wskaźnik relacji wartości kredytu do wartości nieruchomości. Płacone jest ono zazwyczaj z góry za kilka lat. Co ciekawe, po upływie tych lat nalicza się je ponownie, jednak zależy to od wartości samego kredytu. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie pomostowe, które dotyczy płatności na rzecz banku do chwili uzyskania wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Spread dla biorących kredyt w obcej walucie

Co z tymi, którzy zastanawiają się nad kredytem walutowym? Ważne jest, aby pamiętali oni o tak zwanym spreadzie, czyli różnym kursie wypłaty i spłaty pożyczki. Większy koszt będzie wynikał ze znaczniej różnicy między nimi. Zaznaczyć należy, że jest on naliczany nie tylko w związku z samym kredytem, ale również w związku z należącymi do niego odsetkami. Kiedy uwzględnimy ten fakt zobaczymy, że całkowity koszt kredytu wzrośnie o kilkanaście procent.

Nie spodziewaj się, że wyjdziesz tylko z hipoteką

Jak każdy przedsiębiorca, tak i bankowcy liczą na jak największy zysk. Kiedy więc przychodzi do nich klient, chcą, obok kredytu hipotecznego, sprzedać mu jak największą ilość produktów mu towarzyszących. Może to być więc dodatkowe ubezpieczenie, rachunek bankowy, karta kredytowa itd. Nierzadko są one obowiązkowe, co znowu zwiększy koszt kredytu.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
W
3 miesięcy temu

witam. szukam korzystnego kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości w Olsztynie – mieszkanie 50 metrów od dewelopera. interesuje mnie kwota 300 tys zl. ile musiałbym miec wkładu własnego przy kredycie na 30 lat? Wojtek

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x