W jaki sposób ocenia BIK?

Działanie systemu

Scoring, czyli indywidualna ocena każdego klienta działa podobnie jak system oceniania w szkołach. Im wyższe noty posiadamy w bazie, tym większa jest szansa na otrzymanie kredytu, ponieważ nasza reputacja jest lepsza. W jaki sposób przydzielane są punkty?

W momencie wysłania prośby przez bank do rejestru BIK zobowiązany jest on do przesłania nie tylko danych identyfikacyjnych oraz informacji na temat zobowiązań, ale również dokładnie wyliczonego scoringu. Zakres punktacji mieści się w widełkach między 192 a 631 punktów. Przy najniższym zakresie szanse na uzyskanie jakiegokolwiek kredytu są znikome. By ułatwić rozumowanie BIKu wprowadzono system gwiazdkowy, czyli podział przedziałów punktowych na 5 głównych ocen gwiazdkowych. Tabela jest bardzo prosta:

  • od 192 punktów do 279 punktów –  1 gwiazdka
  • od 280 punktów do 367 punktów –  2 gwiazdki
  • od 368 punktów do 455 punktów – 3 gwiazdki
  • od 456 punktów do 543 punktów – 4 gwiazdki
  • od 544 punktów do 631 punktów – 5 gwiazdek

Jak zdobyć punkty?

Ilość punktów zależy od wielu czynników. Każdemu klientowi punkty naliczane są według odpowiedniej skali. Pod uwagę brane są dane takie jak zawód, wykształcenie, wysokość dochodów, czy wiek i stan cywilny. Parametrów jest dużo więcej, jednak ocena końcowa zazwyczaj zależy tylko od czterech czynników :

  • terminowość spłat
  • aktywność kredytowa
  • poziom wykorzystania dostępnych limitów
  • liczba złożonych wniosków

Osoby starające się o kredyt powinny dbać o to, by szczególnie te podpunkty były w jak najwyższym stopniu spełnione. Każdy z nich posiada swój mnożnik. Najwyższy mnożnik dotyczy terminowości spłat, ponieważ banki właśnie terminowość klientów cenią najbardziej ze względu na mniejsze ryzyko i stały regularny zarobek. Warto więc zawsze w terminie regulować swoje zobowiązania, ponieważ znacząco podnosi to szansę na otrzymanie następnego kredytu. Ciekawostką jest fakt, że BIK rejestruje tylko opóźnienia przekraczające 30 dni.

Nie tylko regularność

Ubiegając się o kredyt pamiętać trzeba, że to często proces długi wymagający dużo pracy. Mimo mniejszej wagi pozostałych trzech parametrów również należy je brać pod uwagę. Warto zrezygnować z niepotrzebnych limitów kredytowych i kart płatniczych, ponieważ zbędnie podnoszą one tylko wykorzystywany limit, co obniża naszą zdolność i wiarygodność. Dodatkowo warto ograniczyć liczbę składanych wniosków kredytowych, ponieważ jest ona jawną wskazówką, że kredytobiorca jest w trudnej sytuacji finansowej. W przypadku istnienia zaległości w BIKu najważniejsze są te, które pochodzą z ostatniego roku. Im starsze informacje tym mniej wpływają na ostateczną ocenę kredytobiorcy.

0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna XXX
9 miesięcy temu

Szukam pozyczki bez BIK. Czekam na kontakt

Daria R
8 miesięcy temu

Czy u Państwa mogę pożyczyć 20 000 zl bez BIK?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x