Utrata pracy przy kredycie hipotecznym

W momencie pojawienia się problemów ze spłatą kredytu warto sprawdzić, czy w ramach kredytu nie wykupiona została polisa, gwarantująca ubezpieczenie od utraty pracy. Jest to produkt obowiązkowy w wielu bankach, jednak bardzo często nie można z niego skorzystać. Warunkiem opłacenia przez bank co najmniej 6, a najczęściej 12 rat miesięcznych, jest utrata pracy z winy pracodawcy. Ubezpieczenie nie zadziała w momencie, gdy z pracy zrezygnuje kredytobiorca, bądź zostanie on zwolniony dyscyplinarnie. Dla osób, które straciły pracę bez własnej winy ubezpieczenie to doskonały sposób, by zagwarantować sobie minimum pół roku na znalezienie nowej pracy i przywrócenie stabilności finansowej.

Innym sposobem poradzenia sobie z problemami w spłacie jest kontakt bezpośrednio z bankiem. Lepiej pomyśleć wcześniej i wyprzedzić o krok rozwój sytuacji. W momencie, gdy pojawi się problem, zwiastujący brak możliwości finansowych do pokrycia kolejnej raty należy skontaktować się z instytucją bankową, ponieważ nawet banki posiadają odpowiednie procedury pomagające przetrwać „trudny okres”. Praktycznie każdy bank posiada możliwość skorzystania z wakacji kredytowych albo karencji w spłacie kapitału. W takim przypadku na okres 2-3 miesięcy zawieszane są całe raty, bądź spłaca się jedynie odsetki, zaś kapitał jest doliczany do kwoty pozostałej do spłacenia. Inną opcją jest wydłużenie okresu kredytowania, który pozwoli na znaczne obniżenie wysokości raty, co może skutecznie ułatwić regularne spłacanie kolejnych rat.

Oczywiście każdy powinien zdawać sobie sprawę z własnych możliwości finansowych i zaciągać kredyt nie tyle na miarę potrzeb, co na miarę możliwości, jednak każdemu może się podwinąć noga. Najskuteczniejszym sposobem na wyjście z problemów zawsze będzie szybkie znalezienie pewnego źródła dochodów.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x