Treść nie zawsze decyduje o wyborze oferty

Prawdą jest, że to tylko od banku zależy, czy zostanie nam przyznany kredyt hipoteczny, czy też spotkamy się z odmową. Jeżeli nawet decyzja banku nie będzie nam na rękę, nie mamy co się załamywać bowiem rynek obfituje w konkurencję i można skorzystać z oferty innej placówki. Czy zawsze? Ubiegać się o kredyt hipoteczny możemy dopiero wtedy, gdy podpiszemy umowę przedwstępną kupna nieruchomości. Zgodnie z nią należy postarać się o niego w bardzo konkretnym terminie. Tu pojawia się pytanie – co zrobić, jeżeli nie uda nam się wywiązać z terminu?

Kilka słów o zadatku

Zwyczajowo wpłaca się tak zwany zadatek w chwili podpisywania umowy przedwstępnej. Ma on za zadanie zmobilizować pożyczkobiorcę do zawarcia umowy kupna sprzedaży na czas. Dzięki temu również obie strony nie zwlekają ze zorganizowaniem formalności, które wymagane są do całkowitego zamknięcia transakcji. W przypadku, w którym nie dojdzie do podpisania umowy istnieją dwa wyjścia: sprzedający może oddać dwukrotność wpłaconej kwoty bądź kupujący pożegna się z wpłaconym przez siebie zadatkiem. Pożyczka więc wręcz musi być przyznana na czas.

Bank wymaga nie dając nic od siebie

Potencjalni pożyczkobiorcy, którzy orientują się już nieco w temacie kredytów hipotecznych składają swoje wnioski na raz w kilku instytucjach. Po co? Dzięki temu mają pewność, że minimalizują ryzyko jego nieotrzymania oraz stwarzają sobie szansę wynegocjowania lepszych warunków. Wiadomo, że sam proces otrzymania pieniędzy na konto może wlec się w nieskończoność – bank wymaga kolejnych dokumentów, trzeba czekać na przygotowanie umowy itd. A my potrzebujemy go na już.

Termin zbliża się nieubłagalnie

Kiedy dni mijają jak na kalejdoskopie, a termin zapłaty zbliża się nieubłagalnie, mało kto analizuje parametry finansowe. Jego myśli skupiają się tylko wokół terminowego otrzymania kredytu. Nie zwraca się wówczas już uwagi na wysoką marżę, liczy się tylko i wyłącznie elastyczność pożyczkodawcy. To właśnie dlatego banki, które na co dzień omijane są przez klientów, w takich sytuacjach cieszą się niezwykłym powodzeniem.

by hipoteka nie była za droga

Jeszcze przed samym złożeniem wniosku kredytowego warto skrupulatnie przeanalizować swoją sytuację finansową i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy mam po co iść do banku? Jednocześnie należałoby sprawdzić także samą nieruchomość, która jest celem zakupu i zorientować się, czy bank zaakceptuje ją jako cel zakupu. Warto także przeprowadzić kilka rozmów z przedstawicielami placówek, ze znajomymi, którzy mają taki proces za sobą – dzięki temu zdobędziemy dodatkową wiedzę w tym temacie. Na końcu należy kontrolować proces udzielania hipoteki, ponieważ to ustrzeże nas przed niemiłymi niespodziankami w przyszłości.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x