Spłata kredytu w ratach naprzód

Czy warto dokonać nadpłaty?

Co do zmniejszenia odsetek owszem kredytobiorcy mają rację. Jednak musimy wiedzieć, że niestety nie w każdej sytuacji warto takiej nadpłaty kredytu dokonać. Zdarza się przecież, że rata sama w sobie jest dość niska, ze względu na spadek stopy procentowej. Wówczas nadpłacając zobowiązanie, raty wydają się jeszcze korzystniejsze, a niekiedy nawet wręcz nieodczuwalne. Problem jednak polega na tym, że to niestety nie przynosi korzyści w przyszłości, kiedy raty kredytu wzrastają ze względu na automatyczny wzrost stopy procentowej. Dlatego aby móc zrobić pożytek z niespodziewanego przypływu gotówki, najlepiej zaczekać na odpowiedni moment. Kredyt hipoteczny to wiadomo spore pieniądze, więc nie dziwne, że ludziom śpieszno do uwolnienia się od długu, ale w tym przypadku jednak warto wstrzymać się z decyzją, przynajmniej na jakiś czas.

Korzyści z nadpłaty

Korzystna nadpłata kredytu hipotecznego ma miejsce, gdy stopa procentowa jest dość wysoka. Wówczas kiedy kredytobiorca zamartwia się spoglądając na kwotę konieczną do spłaty w konkretnym miesiącu, może sobie ją znacznie zmniejszyć, co wyda mu się dużo prostsze do przetrwania. To niby nic takiego, ale jednak przy odrobinie pomysłowości i kombinacji, można wiele zdziałać.

Co zrobić z przypływem gotówki

W momencie przypływu niespodziewanej gotówki na pewno również warto rozważyć ewentualność zainwestowania danych pieniędzy, bądź ulokowania ich na jakimś rachunku oszczędnościowym, aby je po prostu pomnożyć, czy zwyczajnie bezpiecznie przechować. To rozwiązanie również może być bardzo korzystne, ale nie wszyscy się na nie decydują, co często przynosi im większe straty, aniżeli zyski. Cieszą się nimi tylko chwilowo, a kredyt hipoteczny wiąże się z długotrwałą spłatą, dlatego warto zachować ostrożność i opanowanie w pewnych momentach.

Opłaty za nadpłatę

Zdarzają się sytuacje, że banki z wielką przyjemnością postępując zgodnie z własnymi zasadami pobierają opłatę za taką nadpłatę kredytu hipotecznego. Należy zapoznać się z danymi warunkami zanim ktokolwiek zdecyduje się na takie zachowanie, które może być naprawdę bardzo kosztowne. Trzeba też zaznaczyć, że owszem, kredytobiorca postępując w ten sposób może wyjść na swoje, jak najbardziej mając rację, ale mimo to zaoszczędzone pieniądze nie będą duże, praktycznie nie będą stanowiły żadnej znaczącej różnicy. A w takim przypadku jednak lepiej zachować te pieniądze, jak to niektórzy mówią, na czarną godzinę, bądź nawet od razu wydać na konkretny cel, tym bardziej że są to przecież pieniądze niespodziewane. W zaistniałej sytuacji należy po prostu dać sobie trochę czasu i na nic nie decydować się bez przemyślenia i kalkulacji.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x