Rata kredytu uzależniona od WIBOR

Czym jest WIBOR?

WIBOR 3M to stopa rynkowa, na której banki opierają oprocentowanie kredytów zaciągniętych w złotówkach. Jej aktualizacja odbywa się cyklicznie – co trzy miesiące. Inne stopy rynkowe, na podstawie których wyliczana jest wysokość raty to WIBOR 6M, który uaktualnia oprocentowanie kredytu dokonuje co pół roku. Co za tym idzie, wysokość raty nie zmieni się na pewno przez sześć najbliższych miesięcy. W ciągu ostatniego półrocza WIBOR3 straciło około 150 punktów, co z kolei spowodowało, że raty osób, które mają kredyt oparty na tej właśnie stopie, szybciej spadają. Ma to związek z co 3-miesięczną aktualizacją.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że każdy bank ma swoją własną zasadę uaktualniania stopy WIBOR. W związku z tym ,mimo iż kredyty zaciągnięte w różnych bankach oparte na identycznej stopie, nie ulegają zmianie równocześnie.

Ważne jest także to, że każdy bank po swojemu liczy stawkę WIBOR. Jedne wyliczają je na podstawie konkretnego dnia, inne wyliczają średnią z całego miesiąca lub z kilku ostatnich notowań danego kwartału. Jeżeli nie wiesz jaką zasadę stosuje Twój bank – sprawdź to!

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x