Przelew z karty kredytowej – czy to dobre wyjście na pokrycie bieżących wydatków?

Ile kosztują przelewy z karty kredytowej?

Nabywając kartę kredytową bank udziela nam możliwości wykonywania z jej rachunku również przelewów. Można zrobić to drogą internetową, telefoniczną lub tradycyjną – wstępując do banku. Niekiedy jedna z tych możliwości nie jest udostępniania przez placówkę.

Płacenie za różnorodne usługi z rachunku karty kredytowej wiąże się z niemałymi kosztami. Taki przelew jest zawsze płatny, w odróżnieniu od tych dokonywanych rzez Internet. Prowizje stosowane przez banki sięgają kwoty rzędu 1-4 procent od przelewanej sumy. Każdy bank rządzi się własnymi zasadami i stosuje inną odpłatność za tego typu usługi. Przelewy internetowe w większości placówek nie kosztują ani złotówki, w innych jednak należy przygotować się na wydatek rzędu nawet 2 złotych.

Co jest bardziej korzystne dla naszego portfela – transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?

Opłaty za samo zrealizowanie przelewu to jedno. Niektóre banki traktują takie przelewy jako transakcje gotówkowe, inne jako te bezgotówkowe – i w zależności od tego spodziewać się możemy dodatkowych opłat. Korzystniejsza dla klienta jest sytuacja, w której bank uzna, że nasze transakcje są bezgotówkowe. W takiej sytuacji wszelkie transfery gotówki na karcie traktowane są na równi z na przykład płaceniem kartą za zakupy w sklepie, bank więc nie podbiera od nas żadnych odsetek. Ponadto klient dostaje około 60 dni na możliwość spłaty powstałego zadłużenia. Dopiero po upływie tego czasu bank zacznie pobierać należne mu odsetki.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja z transakcjami gotówkowymi. Jeżeli placówka bankowa uzna, że taki charakter mają nasze przelewy z karty kredytowej, będziemy musieli płacić odsetki powstające od zadłużenia. Naliczane będą one już od pierwszego dnia powstania długu. Jego oprocentowanie jest dość wysokie, bowiem wynosi aż 20 procent.

Banki funkcjonujące na rynku różnie podchodzą do takich przelewów. Na każde 10 traktujących przelewy jako transakcje bezgotówkowe, pojawia się kolejnych 8, które podchodzą do tego wręcz odwrotnie. Najlepszym więc rozwiązaniem dla potencjalnego klienta jest zdecydowanie się na kartę, która skutecznie łączyć będzie w sobie bezgotówkowe transakcje i niskie opłaty związane z przelewem internetowym.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x