Procedury przy kredycie hipotecznym

Bank potrzebuje około miesiąca na rozpatrzenie naszego wniosku kredytowego. Dla jednych to dużo, dla innych wręcz odwrotnie. Faktem jest jednak to, że procedury te z miesiąca na miesiąc ulegają wydłużaniu, co dziwi tym bardziej, że takich wniosków obecnie wcale nie przybywa. Pod koniec zeszłego roku na pożyczkę czekało się mniej więcej 30 dni. Dziś, a więc jakieś pół roku później okres ten wydłużył się do 37 dni. Sytuację taką częściowo tłumaczyć może zamieszanie na rynku kredytowym w związku z akcją „Rodzina na Swoim”, kiedy to w grudniu 2012 roku do banków wpływało nieco więcej wniosków, a ich rozpatrzenie automatycznie przechodziło na początek roku 2013. Podobne zjawisko obserwowaliśmy też całkiem niedawno, kiedy to większą liczbę składanych wniosków usprawiedliwiała Rekomendacja SII.

Co podlega analizie?

Obecnie jesteśmy zasypywani obietnicami i reklamami ze strony banków na temat szybkich i bezproblemowych pożyczek. To, że same formalności zajmą niecały tydzień i podobnie tyle samo czasu zajmie sporządzenie umowy kredytowej, mówi się nam na każdym kroku. Nijak to się ma jednak do rzeczywistości. Za dużo trwa analizowanie sterty dokumentów wymaganych przez bank. Mogą oczywiście zdarzyć się jednostkowe przypadki, których sprawa rozpatrzona została w ekspresowo krótkim czasie, jednak to naprawdę wyjątki. To, co najbardziej wydłuża okres oczekiwania na decyzję jest sama wycena nieruchomości, ponieważ w celu jej oszacowania, rzeczoznawca bądź upoważniony do tego przedstawiciel banku muszą osobiście udać się na miejsce budowy. Sam ten etap trwa 3-4 dni. Nawet jeśli dostaniemy pozytywną opinię nie od razu dostaniemy umowę do podpisania. Jej napisanie to kwestia kolejnych kilku dni. Wszystkie te czynności powodują, że od złożenia wniosku do gotowej umowy do podpisania musimy czekać około miesiąca.

Kiedy uruchomić kredyt? Ta decyzja należy do klienta

Kiedy przejdziemy obronną ręką przez wszystkie formalności i podpiszemy umowę musimy podjąć jeszcze jedną decyzję, a mianowicie – kiedy uruchomić wypłatę środków. Bank wypłaci nam gotówkę dopiero wówczas, gdy spełnimy wszystkie wymagania znajdujące się w umowie. Poza uiszczeniem wszelkich opłat musimy przedłożyć bankowi akt notarialny kupna-sprzedaży a także wniosek o wpisanie do hipoteki na rzecz banku. Jeżeli kupiliśmy nieruchomość na rynku pierwotnym musimy przedstawić dokument o tak zwanej cesji wkładu budowlanego. To, jakich dokumentów będzie oczekiwał od nas bank, zależy głównie od specyfikacji kredytu i indywidualnych potrzeb banku. Mogłoby się wydawać, że to koniec formalności a jednak nie. Faktyczny wpis do hipoteki następuje kilka/kilkanaście tygodni po wypłacie pieniędzy. Przez ten czas pożyczkobiorca musi opłacać tak zwane ubezpieczenie przejściowe, zwane inaczej pomostowym. Warto więc jak najszybciej dostarczyć wymagany odpis aby nie tracić pieniędzy na konieczność dalszego wykupienia ubezpieczenia.

Kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny warto, obok warunków cenowych, zwrócić uwagę na sam proces i terminy deklarowane przez banki. Jednak my, kredytobiorcy, nie mamy żadnej szansy na polemikę z bankiem w tym temacie. To on ustala zasady, a jeżeli chcemy kupić wymarzone mieszkanie, powinniśmy podporządkować się im i uzbroić w cierpliwość. Jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić, to poszukać bardziej korzystnej dla nas oferty. Chociaż tam, może zyskamy bardziej odpowiadające nam terminy, ale nie uciekniemy przed górą formalności do wypełnienia. Nie sugerujmy się również ceną, bowiem nie zawsze najtańszy bank to najlepszy bank. Lepiej wybrać ten, który szybko i rzetelnie zajmie się naszym podaniem.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x