Kalkulator rat kredytu gotówkowego – oblicz wysokość rat

Każde poszukiwania kredytu warto zaczynać od banku, w którym posiadamy już rachunek. Najlepiej jeśli na rachunek taki wpływa nasze wynagrodzenie, ponieważ bank jest w stanie szybko sprawdzić nasza historię finansową i zaproponować może dużo korzystniejsze warunki ze względu na trwającą współpracę. Warto też dokładnie przeanalizować, czy rzeczywiście bez problemów będziemy mogli spłacać raty w określonej wysokości.

By przeprowadzić rzetelne porównanie kosztów całkowitych kredytów w różnych bankach warto wykorzystać formularze informacyjne dostępne w bankach, w których to wszyscy kredytodawcy zobowiązani są w jednakowy sposób przedstawić wszystkie koszty kredytu za pomocą wyliczonego rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania – która zawiera wszelkie opłaty związane z kredytem i jego obsługą. Zanim wybierzemy się do banku warto samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową. W internecie bez problemu znaleźć można wiele darmowych kalkulatorów zdolności kredytowej. Nie zawsze zdolność ta pokrywa się z wyliczeniami banków, ponieważ każdy z nich może mieć swoje własne przeliczniki i inaczej podchodzić do różnych aspektów. Każdy bank jednak patrzy na to, jak wysokość konkretnej raty odbije się na budżecie domowym, ponieważ jest to najskuteczniejszy wyznacznik wypłacalności.

Warto również samodzielnie ocenić, czy kredyt jest rzeczywiście potrzebny już teraz, czy też można poczekać i odłożyć część pieniędzy jako wkład własny. Zastanowić się też trzeba nad walutą kredytu, ponieważ niejednokrotnie okazuje się, że kredyt w walucie obcej może być bardziej opłacalny.
W skrócie podczas wybierania oferty kredytowej zwrócić trzeba uwagę na:
– wysokość RRSO – im niższy tym lepsza, ponieważ kredyt będzie tańszy
– podejście banku do określania zdolności kredytowej – im prostszy kredyt w zdobyciu, tym większe są jego koszty
– udzielanie kredytów osobom z niestabilnym dochodem – u osób takich jak artyści czy też rzemieślnicy dochód jest zmienny zależnie od warunków rynkowych, dlatego też sprawdzić trzeba jak w stosunku do tego zmienia się oprocentowanie
– możliwość czasowego zawieszenia spłaty rat – może to być prawdziwy ratunek w przypadku chwilowych problemów, bądź nieprzewidzianych wydatków
– ubezpieczenie kredytu – czy jest ono obowiązkowe i jaki jest jego koszt

Najprostszym sposobem na zdobycie tych wszystkich informacji jest odwiedzenie osobiście banków i zapytanie o konkretne oferty. Podczas rozmowy dowiedzieć się możemy wszystkiego o warunkach oferowanych przez konkretny bank, a nawet możemy otrzymać wstępną propozycję, która może się okazać korzystniejsza niż przedstawiona na ofertach ogólnych. Drugim źródłem informacji na temat kredytów jest internet. Jest to najwygodniejszy sposób na sprawdzenie wszystkich ofert i szybkie ich porównanie. Dodatkowo bardzo często na forach internetowych, czy też w grupach dyskusyjnych możemy poznać opinie osób, które korzystały bądź korzystają aktualnie z konkretnych ofert bankowych. Jest to z pewnością bardzo dobry sposób na sprawdzenie jak wygląda cała oferta od drugiej strony i jak w rzeczywistości klient jest traktowany przez bank.

Oczywiście zawsze trzeba zachować pewien dystans do opinii, ponieważ wiele z nich może pochodzić z agencji marketingowych zatrudnionych przez banki. Mimo to warto korzystać z internetu jako źródła informacji na temat kredytów ze względu na prosty dostęp do wszystkich regulaminów oraz ofert na oficjalnych stronach banków. Ciekawą opcją jest też możliwość skorzystania z automatycznych porównywarek ofert bankowych, które są w stanie wskazać kredyt o najniższym koszcie. Niekiedy trafić też możemy na możliwość zaciągnięcia kredytu bez konieczności osobistego kontaktu, a za pośrednictwem formularza online.

Osoby, które nie mają wystarczająco czasu by móc zapoznać się z duża ilością ofert w celu wybrania najkorzystniejszej skorzystać mogą z ofert pośredników finansowych. Uważać trzeba na pośredników stronniczych, ponieważ najczęściej usilnie starają się oni przekonać do oferty banków, z którymi mają podpisaną umowę, jednak stronniczość łatwo można sprawdzić zapoznając się z opiniami w internecie, bądź sprawdzając ofertę proponowanego banku osobiście. Rzetelny doradca jest w stanie znaleźć i przedstawić ofertę, która czasami jest korzystniejsza nawet od oferty, którą bank zaproponować może bezpośrednio klientowi.

Kalkulator kredytowy – symulacja

Jeżeli przed zaciągnięciem zobowiązania chcesz dowiedzieć się, jak wysokie będą comiesięczne raty kredytowe przy założonej przez ciebie wysokości kredytu, ile wynosić będzie oprocentowanie nominalne, obliczyć częstotliwość kapitalizacji, jak duże będą prowizję oraz jaki rodzaj rat proponuje bank – skorzystaj z kalkulatora kredytowego. Dzięki niemu będziesz miał również możliwość wyliczenia wysokości odsetek w stosunku do kapitału w spłacanych przez Ciebie ratach. Jak już pisaliśmy wcześniej, dzięki kalkulatorowi dowiedz się, jak wysokie będą Twoje raty przy określonych zasadach kredytowania. Wyliczy on taką zależność zarówno przy kredytach hipotecznych, samochodowych oraz wszelkich innych pożyczkach. Poza tym dowiesz się jak wysokie będziesz musiał płacić odsetki kredytowe. W związku z tym będziesz mógł skutecznie porównać oferty różnych banków i wybrać dla siebie tą najkorzystniejszą.

Objaśnijmy więc teraz pola znajdujące się w kalkulatorze i które będziesz musiał wypełnić. Pierwszym polem jest kwota kredytu. Tu będziesz musiał wpisać sumę, o jaką będziesz chciał się ubiegać. Następne jest oprocentowanie nominalne – należy tu podać wysokość oprocentowania kredytu w skali roku. Kolejnym polem jest okres kredytowania, czyli czas, w których planujesz spłacić całe zobowiązanie. Możesz podać je w latach lub miesiącach. Ważnym polem jest kapitalizacja, która dokładnie określa częstotliwość kapitalizowania odsetek od kredytu. Możesz wybrać tu kapitalizację miesięczną bądź kwartalną. Następnie wybierz rodzaj raty. Możesz zdecydować się na raty równe lub malejące. Raty równe charakteryzują się tym, że przez cały okres spłacania kredytu comiesięczne raty wynosić będą taką samą wartość. Zmienny jest tylko i wyłącznie stosunek odsetek do kapitału w określonych ratach. W przypadku rat malejących masz pewność, że wraz z upływem okresu spłacania zobowiązania, Twoje raty będą maleć.

A dzieje się to z tego względu, że przy ratach malejących spłacanych kapitał jest równy we wszystkich ratach. Zmniejszeniu natomiast ulega wysokość odsetek. Wracając do kalkulatora – następnym jego polem będzie prowizja. W swoich wyliczeniach kalkulator uwzględnia także obowiązek zapłacenia koniecznej prowizji. Każdy bank ma inne sposoby na opłacenie prowizji. Niekiedy prowizja może powiększać kwotę całkowitego kredytu, w związku z czym zaciągnięte zadłużenie będzie faktycznie wyższe niż sama wartość kredytu. W innych przypadkach możesz zmniejszyć kwotę wypłaty albo zapłacić prowizję osobno, wtedy nie ma ona żadnego wpływu na wysokość spłacanych comiesięcznych rat. W tym przypadku masz również możliwość podania wysokości prowizji procentowo lub też kwotowo w złotówkach.

Robiąc wyliczenie za pomocą kalkulatora kredytowego należy jednak pamiętać, że nasze wyliczenia mogą się nieznacznie różnić od tych, przygotowanych przez bank. Skąd może wynikać taka różnica? Mianowicie, bank wyliczając odsetki bierze pod uwagę rzeczywistą liczbę dni w danym miesiącu, co z kolei wpływa na zwiększenie kwoty odsetek – w kalkulatorze takie wyliczenie nie jest możliwe, gdyż zakładamy, że miesiąc ma równo trzydzieści dni. Poza tym różny może być okres spłaty pierwszej raty kredytu. Przeważnie dzieje się tak, że dzień miesiąca, w którym startujemy z kredytem nie pokrywa się datą, od której faktycznie będziemy spłacać raty.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x