Pętla kredytowa – jak z niej wyjść obronną ręką?

Do tak zwanych kredytów zagrożonych zaliczyć należy prawie 20 procent kredytów konsumpcyjnych, czyli wszelkie karty kredytowe, kredyty gotówkowe, czy debety na rachunku osobistym. Zagrożenie płynie głównie z faktu, że nie są one terminowo spłacane. A jeśli ma się więcej niż jedno takie zobowiązanie łatwo stracić grunt pod nogami. Najlepiej więc jeżeli zareagujemy natychmiastowo. Gdy tylko zorientujemy się, że możemy mieć jakiekolwiek problemy ze spłatą zobowiązania nie bierzmy kolejnego kredytu. Warto też zastanowić się dwa razy zanim weźmie się kolejną kartę kredytową. Ale co zrobić, gdy już traci się ten grunt pod nogami?

Najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe skontaktowanie się z bankiem. Lepiej, abyśmy pierwsi zgłosili się do swojego kredytodawcy informując go o naszych problemach, niż żeby to bank pofatygował się do nas. Nie dopuśćmy do tego, aby instytucja bankowa wysyłała do nas listy ponaglające i wzywające do zapłaty. Dla tych, którzy mają problemy z terminową spłatą zobowiązania i na czas zgłoszą się do banku, ten zaoferować może skuteczną pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Do działań ratunkowych zaliczyć możemy na przykład czasową karencję w spłacie rat lub też wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Częściej banki proponują to drugie rozwiązanie, ponieważ zabieg taki skutecznie obniża miesięczną ratę, co pozwala kredytobiorcy na uporanie się z problemami.

Jeśli na swoim karku dźwigamy nie jeden, lecz kilka kredytów, warto skorzystać z tak zwanego kredytu konsolidacyjnego, który zabezpiecza się hipoteką. Jest to kredyt dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, który pozwala połączyć kilka rat zaciągniętych w różnych bankach w jedną niewysoką ratę. Kredytem konsolidacyjnym możemy spłacić kredyty gotówkowe, debet na koncie czy też niedopłatę na karcie kredytowej. Dzięki temu zyskamy także trochę czasu, w którym możemy na przykład postarać się o dodatkowe środki, na przykład sprzedając niepotrzebne sprzęty domowe.

Pętla kredytowa jest o tyle niebezpieczna, że czasem ciężko zorientować się, że wyjście z niej jest już całkowicie niemożliwe. Można wówczas udać się do specjalnych firm zajmujących się profesjonalnie oddłużaniem. Niekiedy skutecznie udaje im się wynegocjować z bankiem warunki odpowiednie dla klienta. Jeśli i takie rozwiązanie nie przyniesie efektów, z pomocą można zwrócić się jeszcze do najbliższej rodziny i przyjaciół i liczyć na ich przychylność. Bank zrobi również wszystko co w jego mocy aby uniknąć działań windykacyjnych, które nie są miłe dla żadnej ze stron.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x