Nowe sposoby na kredyty hipoteczne

Negocjuj warunki z bankiem

Banki oferują głównie kredyty standaryzowane, które posiadają wyraźnie oznaczone oprocentowanie, marże czy prowizje. Dlatego też rzadko kiedy można spotkać się w nich z pełną indywidualizacją oferty, która polegałaby na każdorazowym dopasowaniu kredytu do potrzeb konkretnego kredytobiorcy. Chociaż banki zapewniają, że do każdego klienta podchodzą indywidualnie, to jednak zawsze postępują według wcześniej przygotowanych schematów oraz dostępnego aktualnie pakietu produktów, które są przygotowywane według zapotrzebowania przeciętnego Kowalskiego.

Sprawa prezentuje się inaczej, gdy chodzi o kredyty hipoteczne, ponieważ tutaj klient posiada już możliwość negocjowania warunków umowy z bankiem. Naturalne, nie dotyczy to pełnego zakresu umowy, ale tylko poszczególnych jej elementów. Kredyty hipoteczne można negocjować głównie dlatego, że są one długoterminowe i przy tym też dla banków bardzo opłacalne, dlatego w celu zdobycia kolejnych klientów są one w stanie pójść im na rękę, dopasowując czasami ofertę do potrzeb.

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że aby ugrać dobre warunki, trzeba mieć też dobrą kartę przetargową, czyli posiadać świetną zdolność kredytową, zabezpieczenia oraz być rzetelnym klientem. Wtedy bank jest w stanie zaoferować obniżki.

Aukcje kredytowe

Ciekawym sposobem na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego i dodatkowo uzyskanie go na dobrych warunkach są aukcje kredytowe. Taką strategię zastosował między innymi serwis mortgagebundles.com z Wielkiej Brytanii, którego celem była pomoc klientom poszukującym odpowiedniego kredytu. Serwis ten działał podobnie do zakupów grupowych, czyli im więcej osób będzie chciało skorzystać z danej oferty, tym będzie można uzyskać ją na lepszych warunkach. Pomysł był bardzo dobry, niemniej nie udało wcielić się go w życie, ponieważ banki nie zapewniały znacznie lepszych kredytów dużym grupom kredytobiorców.

Na polskim gruncie działa na zasadzie aukcji odwrotnych także ciekawy serwis aukcjekredytowe.pl. Służy on do składania zapytań w bankach, które następnie mogą być zaproszeniem do negocjacji. Użytkownik serwisu może zamieścić na nim własną aukcję kredytową i wyznaczyć w niej preferowane przez siebie warunki. Następnie z otrzymanych przez banki i inne instytucje, w tym pośredników ofert może wybrać dla siebie tę dopasowaną, nie rodzi to jednocześnie konieczności zawarcia umowy. To dobry kanał do szukania odpowiedniej oferty, dodatkowo coraz częściej korzystają z niego dostawcy kredytów, więc warto spróbować całkowicie za darmo.

A może pożyczka prywatna?

W ostatnich latach coraz popularniejsze stały się także pożyczki prywatne, czyli inaczej „social lending”. To dzięki Internetowi pożyczki społecznościowe stały się powszechne i są one często traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych produktów finansowych. Na czym polegają pożyczki prywatne? W tym przypadku pożycza się pieniądze nie od firmy, ale od osób prywatnych, które określane są mianem inwestorów. Pożyczki te opierają się także na aukcjach pożyczkowych, dlatego pożyczkobiorca może wyznaczyć w nich swoje warunki. Oczywiście, przystępujący do serwisów umożliwiających uzyskanie pożyczek prywatnych także muszą przejść weryfikację, w tym zbierają punkty za swoją wiarygodność kredytową. Inwestorzy na serwisach pożyczkowych pożyczają pieniądze wielu pożyczkobiorcom, co powoduje zmniejszenie ryzyka transakcji. Niemniej jednak polskie serwisy pożyczek prywatnych nie pozwalają jeszcze na uzyskiwanie pożyczek hipotecznych na wysokie sumy. Głównie skupiają się one na chwilówkach i pożyczkach gotówkowych na nieduże kwoty.

Zabezpieczona pożyczka od rodziny

Pożyczki prywatne można też uzyskiwać w ramach niektórych serwisów społecznościowych od swoich znajomych czy rodziny. W Polsce nie działają jednak tak popularne serwisy jak The National Family Mortgage (http://www.nationalfamilymortgage.com/), które pomagają w uzyskaniu kredytu hipotecznego od bliskich i jednocześnie rozliczeniu się z nimi oraz załatwieniu wszystkich formalności. Prywatne pożyczki nie przypominają już wtedy przekazania koperty pomiędzy członkami rodziny, ale zyskują lepsze zabezpieczenie. Pośrednik dba wówczas o całość transakcji i jej prawidłowe zakończenie.

Podsumowując, aukcje kredytowe, grupowanie nabywców, pożyczki prywatne są coraz bardziej popularne, a także pozwalają na uzyskanie dobrych ofert, niemniej jednak na polskim gruncie nie są one jeszcze szeroko dostępne. Wszystko zapowiada jednak, że w przyszłości właśnie tak będziemy korzystali z kredytów hipotecznych i banki niewątpliwie stracą na nie monopol.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x