Najlepszy kredyt na mieszkanie z najniższym oprocentowaniem w Polsce

Udzielenie kredytu hipotecznego wiąże się z zakupem mieszkania, domu bądź działki. Każdy taki kredyt posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki znajdującej się na nowo zakupionej nieruchomości. Jest to zobowiązanie na kilka, kilkanaście lat a więc warto zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę znajdującą się na rynku. Jak jednaj ją wybrać w gąszczu propozycji? Na co należy zwrócić uwagę by później nie żałować?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja. Zanim więc podpiszemy umowę z bankiem skoncentrujmy się na takich kwestiach jak kwota oraz cena kredytu, waluta w jakiej chcemy go zaciągnąć, okres spłacania, rodzaj rat (malejące bądź równe), wkład własny, a także opłaty związane z obsługą kredytu.

Koszt kredytu mieszkaniowego

Całkowity koszt kredytu to najważniejsze kryterium brane pod uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. Ogromne znaczenie ma także wysokość oprocentowania, marża, ubezpieczenie (czasami może tego zażądać bank), prowizje oraz opłaty – notarialne, bankowe, za wycenę nieruchomości. Oprocentowanie może mieć charakter zmienny bądź stały – warto więc i na to zwrócić uwagę. Pierwsza opcja uzależniona jest od stóp procentowych ustalonych przez Narodowy Bank Polski, natomiast druga pozwala od razu przewidzieć, jak wysokie będą comiesięczne raty.

Oprocentowaniu towarzyszy marża, którą automatycznie dolicza bank. Warto więc i na ten składnik zwrócić uwagę, ponieważ realnie wypłynie on na wysokość raty. Kolejnym kryterium jest prowizja. Tu sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ jest to jednorazowa opłata wypłacana bankowi za udzielenie kredytu. Kredytobiorca nie ma żadnego wpływu na jej wysokość, należy więc mieć nadzieję, że nie będzie ona duża. Przy skrupulatnym i szczegółowych wyliczeniu kosztów ewentualnego kredytu pomóc może rzeczywista roczna stopa oprocentowania, tak zwane RRSO. Uwzględnia ono bowiem nie tylko oprocentowanie, ale również pozostałe koszty. Dzięki temu skuteczniej porównamy oferty różnorodnych banków.

Na jakie raty się zdecydować? Równe czy malejące?

Rodzaj rat to także bardzo ważne kryterium przy wyborze kredytu hipotecznego. Potencjalny kredytobiorca może zdecydować się na raty malejące bądź równe. Raty malejące charakteryzują się stopniowym zmniejszaniem comiesięcznej spłaty. Cechują się również niższym kosztem. Miesięczna opłata zawiera znaczną część długu a mniejszą odsetek. Dzięki temu kredyt spłacany jest o wiele szybciej, co z kolei oznacza, że z miesiąca na miesiąc maleją odsetki od pozostałej części. Z kolei raty równe to nic innego jak równa rata przez cały okres spłacania zobowiązania. Uwzględnia ona nie tylko spłatę kapitału, ale także odsetki. Największą zaletą tego typu kredytowania jest niska comiesięczna kwota do zapłaty.

Przeanalizuj dokładnie wszystkie czynniki

Pod uwagę należy wziąć także okres spłaty zobowiązania, czyli to, jak długo będziemy obciążani kredytem. Od tego zależy również wysokość comiesięcznej opłaty a także możliwość wynegocjowania w banku niższych kosztów. Jeszcze do niedawna przyszły kredytobiorca mógł spokojnie zadecydować, w jakiej walucie chciałby zaciągnąć zobowiązanie. Dziś nie jest to już takie proste. Banki bowiem znacznie ograniczyły możliwość zaciągnięcia kredytu w takich walutach jak frank czy euro. Oczywiście, produkt taki jest nadal dostępny jednak nie dla wszystkich – tylko dla tych najlepiej zarabiających.

Wybór konkretnej oferty uzależniony jest również od wysokości wkładu własnego. Bank wymaga od potencjalnego klienta wyższej kwoty przeważnie w przypadku kredytów zaciąganych w obcej walucie. To, jaką sumę jesteśmy w stanie wpłacić na początku umożliwia również określenie optymalnej kwoty kredytu. Z drugiej jednak strony bank sprawdzi w ten sposób naszą wiarygodność. Na tym nie koniec. Decydując się na konkretny kredyt hipoteczny należy przyjrzeć się także możliwości zawieszenia spłaty zobowiązania na określony czas bądź przewalutowania kredytu.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x