Na jakiej zasadzie działa balonowy kredyt samochodowy?

Nabywcy nowych aut, którzy postanowili rozłożyć duży wydatek na mniejsze sumy, często są klientami banków samochodowych. Są to firmy mające typowo motoryzacyjny profil, które należą do dużych koncernów samochodowych. To one zajmują się udzielaniem kredytów balonowych.

Obecnie na rynku samochodowym kredyty balonowe występują zazwyczaj w dwóch wariantach

Jednym ze sposobów działania „balonu” jest rozbicie całej kwoty na dwa etapy tak, że pierwszą część kredytu spłaca się w małych ratach, natomiast druga część do spłaty jest stosunkowo duża (nawet do 50% wartości samochodu). W tym wariancie korzyści dla klienta polegają na niskim oprocentowaniu pierwszej części rat. Na przykład: klient chce wziąć 300 000 zł kredytu. Wartość ostatniej, balonowej raty ustalana jest na 40% czyli 120 000 PLN. Zdolność kredytowa jest zatem wyliczana dla 180 000 zł. Z tej możliwości korzystają klienci z mniejszą zdolnością kredytową.

Samochodowy kredyt balonowy istnieje również w innym wariancie. Jest to zobowiązanie kredytowe, w którym interesant przy zakupie samochodu spłaca w zależności od wybranej opcji (40/60, 50/50, również 33/33/33) całą jedną część, a drugą może spłacić po roku.

Raty balonowe to idealne rozwiązanie dla osób często zmieniających samochody

Jest tak ponieważ po spłacie pierwszej raty samochód można sprzedać i szybko spłacić drugą ratę balonową. W przypadku drugiego mechanizmu do kosztów operacji bankowej dolicza się prowizję lub ubezpieczenie. Banki samochodowe naliczają także minimalne oprocentowanie. Wadą tego typu kredytów jest to, że oferta udostępniana jest tylko przez duże koncerny samochodowe, a możliwość otrzymania kredytu jest proponowana przy zakupie jedynie cieszących się powodzeniem modeli. W ten sposób sprzedawcy napędzają zbyt danej klasy samochodu.

Potencjalnym klientem, korzystającym z tej oferty banku samochodowego jest często posiadacz sporych oszczędności, które pozwalają mu na spłatę jednorazowo wysokiej raty balonowej. Raty balonowe można również spłacać za pomocą kredytu dostosowanego specjalnie do „balonowego” mechanizmu. Kredyt na spłatę raty balonowej rozkłada się mniejsze sumy, dostosowane do możliwości finansowych klienta. Samochodowy kredyt balonowy jest tańszy od zwykłego kredytu. W niektórych przypadkach podmiot umożliwiający zaciągnięcie go nie wymaga wkładu własnego. Z punktu widzenia banków samochodowych tego typu pożyczki są dla nich bardziej ryzykowne z powodu braku regularnego zwrotu pożyczonych pieniędzy.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x