Mikroprzedsiębiorstwa sięgają po kredyty

Nie mylmy kredytu obrotowego z linią kredytową

Często popełnianym błędem jest utożsamianie kredytu obrotowego z linią kredytową. Jednak są to dwa odrębne produkty bankowe. Ich główna różnica tkwi w limicie gotówkowym. Jeżeli mówimy o linii kredytowej to jej limit jest odnawialny, a pożyczkobiorca sam kształtuje harmonogram spłaty. Jeżeli więc firma zdecyduje się na ten typ kredytu spłaca tylko minimalną ratę, czyli odsetki wynikające z comiesięcznego salda zadłużenia. Co więcej, dzięki swobodnemu ustalaniu kosztów odsetkowych możemy czerpać do woli z bezpłatnego kapitału. Poza tym zwolnieni jesteśmy z płacenia odsetek, gdy przedterminowo spłaciliśmy pożyczoną sumę. Nieodnawialny kredyt obrotowy nie posiada takich przywilejów.

Dla tych, którzy terminowo uregulowali swoje wszystkie zobowiązania wobec banku przygotował on specjalną ofertę. Mają oni bowiem możliwość przedłużenia rocznej umowy linii kredytowej na kolejny rok. Jednak z chwilą wygaśnięcia umowy pożyczkobiorca jest zobowiązany do natychmiastowego spłacenia całego zadłużenia.

Jaki jest więc całkowity koszt takiego kredytu?

Przy ustalaniu kosztów użytkowania linii kredytowej należy pod uwagę wziąć kilka elementów. Wśród nich są: prowizje za przyznanie limitu, za gotowość (niewykorzystanie limitu) oraz ta, która pobierana jest w momencie odnawiania limitu. Pożyczkobiorcy muszą więc brać pod uwagę dość szeroką tabelę opłat i prowizji bankowych. Stawki prowizji oferowanych przez różnorodne banki są dość podobne. Ciekawostką jest natomiast fakt, że tylko dwa banki rezygnują z pobierania prowizji za gotowość.

Regularnie kontrolujmy saldo

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki musimy pamiętać o regularnym jej spłacaniu. Kiedy posiadany linię kredytową tym bardziej o tym pamiętajmy. Zapominając o ratach ściągamy na siebie bardzo wysokie odsetki, które coraz trudniej będzie nam spłacać. Nie traktujmy linii kredytowej jako worka do łatwych pieniędzy. Jeśli zaczniemy tak myśleć wpadniemy z pułapkę finansową, z której nie tak łatwo będzie się podźwignąć.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x