Kredyty dla małych firm

Przy udzielaniu takich kredytów banki analizują przede wszystkim wiek firmy. Kredyt więc będzie wyższy, im dłużej przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku. Da banku większe zabezpieczenie i większą pewność stanowi firma, która utrzymuje się na rynku przez okres roku lub dwóch lat. Bank zyskuje sobie tym gwarancję, że ugruntowana pozycja finansowa umożliwi regularne i terminowe spłacanie rat. Jeżeli to kryterium zostanie spełnione, analitycy bankowi „biorą spod lupę” kolejne elementy, którymi są między innymi zdolność pożyczkowa kredytobiorcy, która oceniania jest na podstawie dochodów wykazanych przez firmę oraz zaprezentowane zabezpieczenia kredytu. Zwykle bywa tak, że kredyty, które zabezpiecza się na przykład hipoteką, idą w miliony złotych, natomiast te, które są niezabezpieczone – zamykają się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pożyczki idą w miliony

Z analizy rynku bankowego jasno wynika, że banki coraz śmielej udzielają wielomilionowych pożyczek, nie tylko dużym przedsiębiorstwom, lecz także małym i mikrofirmom. Taka maksymalna kwota udzielonej pożyczki może sięgać nawet czterech milionów złotych. Jeżeli jednak firmie nie jest potrzebny tak duży zastrzyk gotówki, banki nie pozostają bierne ich oczekiwaniom. Proponują wówczas między innymi kredyty obciążające rachunek bieżący, debet na koncie bądź korzystanie z karty kredytowej. Pożyczka taka może osiągnąć sumę od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilkuset.

Mniejszy kredyt dla firm będących na KPiR

Prowadzony przez firmę rodzaj księgowości również realnie wpływa na decyzję banku, co do wysokości przyznanej pożyczki. Kredyt sięgający nawet dwóch milionów mają szansę otrzymać firmy, które podlegają ustawie o rachunkowości, czyli prowadzą pełną księgowość. Na tak wysokie kredyty nie mogą liczyć z kolei ci, którzy nie podlegają wyżej wymienionej ustawie i rozliczają się za pomocą książki przychodów i rozchodów.

Maksymalne, lecz nie gwarantowane kwoty

Większość maksymalnych kwot oferowanych przez banki to kwoty czysto hipotetyczne. Nie oznacza, że są one dostępne w życiu realnym. Teoria teorią, jednak w praktyce banki zanim udzielą wielomilionowych pożyczek naprawdę głęboko się zastanowią.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x