Mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę

Odwrócona hipoteka to nic innego jak miesięczne i zarazem dożywotnie wypłacanie pieniędzy starszym ludziom, w zamian za zrzeknięcie się praw do nieruchomości po ich śmierci. Wysokość takiej miesięcznej kwoty wyznacza się na podstawie wartości nieruchomości, wieku obecnego właściciela, a także płci. Także im bardziej wartościowe mieszkanie czy dom, tym większych pieniędzy może się dana osoba spodziewać.

Odwrócona hipoteka to problem z głowy emeryta

Przejście na emeryturę wywołuje u świeżego emeryta myśli związane z posiadaniem mieszkania. Ci, którzy mają dzieci, wnuków, tak naprawdę nie muszą się niczym martwić. Przepiszą nieruchomość na kogo chcą i po problemie. Nie brakuje jednak ludzi starszych, którzy nie dość że mają w świadomości fakt, iż taka emerytura znacznie obniży standard życia, to w dodatku będą skazani tylko na siebie, wraz z problemem związanym z mieszkaniem. Niektórzy starsi ludzie zastanawiają się co stanie się z ich mieszkaniem, po ich śmierci. W dzisiejszych czasach takie problemy to przeszłość. Odwrócona hipoteka to możliwość życia na poziomie. Dodatkowy dochód może być przeznaczony na dowolny cel. A ten przyda się z pewnością. W końcu wszyscy wiemy jakie są emerytury. Druga sprawa to nieruchomość. Po śmierci emeryta, mieszkanie trafi w ręce firmy wypłacającej pieniądze, dzięki czemu problem będzie praktycznie z głowy. Z tego rozwiązania płyną same korzyści.

Zawsze czytaj umowę

Dowiadując się na czym polega odwrócona hipoteka, starsi ludzie niekiedy są wręcz wniebowzięci. Dochodzą do wniosku, że tak długo musieli czekać na to, aż tak wielkie szczęście się do nich uśmiechnie. Ale spokojnie. Zanim to nastąpi, trzeba załatwić formalności. W tym podpisać umowę. A to nie jest już tak proste. Firmy owszem, obiecują, ale trzeba najpierw sprawdzić czy ich obietnice pokrywają się z tym, co zawarte jest w umowie. Bardzo często odwrócona hipoteka mylona jest z umową dożywotnią. A tak naprawdę pomiędzy danymi usługami są znaczne różnice i należy mieć je na swojej uwadze. W przypadku pierwszego rozwiązania, firma przejmuje możliwość zarządzania nieruchomością po śmierci właściciela. Umowa dożywotnia za właściciela wskazuje daną firmę już od samego początku. Aby nie mieć powodów do żałowania, należy uważnie podejść do sprawy i zastanowić się nad danym rozwiązaniem. Jako że jest to usługa kierowana do ludzi starszych, podatnych na oszustwo, warto by skontaktowali się z kimś bardziej obeznanym w temacie. To uratuje ich przed ewentualnymi problemami.

Opłacalność odwróconej hipoteki

Wielu starszych ludzi w chwili obecnej być może zastanawia się czy warto skorzystać z tej odwróconej hipoteki. I jak najbardziej jest się nad czym zastanawiać, bo to nie takie proste. Z jednej strony kiedy ludzie samotni i tak nie mają komu oddać tego mieszkania, a mimo wszystko mogą w nim mieszkać do śmierci i w dodatku będą dostawać miesięczne pieniądze, to dlaczego nie. Trzeba tylko uważać na to co zawarte jest w umowie. Jakieś ryzyko na pewno jest. Firma deklarująca miesięczną wypłacalność może zniknąć z aktem własności. Wówczas byłby poważny problem. Dlatego decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana, a opłacalność przekalkulowana.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x