Najlepszy kredyt mieszkaniowy – sprawdź jak skutecznie obniżyć raty

Po pierwsze, należy zorientować się w banku na jak długi okres spłaty możemy zaciągnąć kredyt. Wiadomo, że im okres taki będzie dłuższy, tym niższa będzie comiesięczna rata. Rozwiązanie dość proste i logiczne, wydaje się również bardzo korzystne, jednak kryje w sobie jeden minusik. A mianowicie – odsetki od naszego kredytu będą naliczane przez dłuższy okres, a więc do banku możemy oddać nawet o kilkanaście tysięcy więcej.

Inną niedogodnością jaką możemy spotkać po drodze jest także fakt, iż sam bank nie musi udzielić nam zgody na wydłużenie okresu spłacania przez nas zobowiązania. Uzasadnieniem takiej decyzji może być wysoki wiek klienta lub też rozłożenie zobowiązania na maksymalnie akceptowany czas.

Innym rozwiązaniem mającym na celu obniżyć comiesięczną ratę jest renegocjacja umowy kredytowej. Banki udzielają kredytów na podstawie marży, która jak wiadomo, jest wartością zmienną. Kredytobiorca, który poprosi bank o zmianę warunków umowy przez obniżenie marży nie stoi na straconej pozycji. Jeśli nawet jeden bank odmówi, warto wybrać się do drugiego i rozpocząć rozmowy. Tu mamy troszeczkę większe szansę na zawarcie ponownej umowy po naszej myśli, bowiem banki bardzo lubią „podkradać” sobie klientów. Renegocjowanie warunków umowy kredytu to bardzo czasochłonne zajęcie, należy więc przez wizytą w placówce uzbroić się w cierpliwość.

Zdarzają się także takie sytuacje, w których jesteśmy w stanie terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie finansowe, ale z różnych przyczyn potrzebujemy chwili oddechu. Należy więc wówczas ubiegać się o tak zwane wakacje kredytowe albo karencję w spłacie. Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie płatności całkowitej raty pożyczki, przeważnie na jeden miesiąc w roku. Karencja w spłacie natomiast odnosi się do zawieszenia tylko jednej kapitałowej części, stąd konieczność spłacania samych odsetek. Jej plusem jest jednak to, że udzielana jest kredytobiorcy na dłuższy okres, trwający nawet kilka miesięcy pod rząd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>