Co można wliczyć w koszt kredytu firmowego?

Kredyt firmowy może być doskonałym rozwiązaniem na podreperowanie budżetu. Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród wielu ofert obecnych na rynku. Mogą więc skorzystać z kredytu inwestycyjnego, dzięki któremu będą mogli kupić nowy sprzęt, nieruchomość bądź materiały niezbędne w dalszym funkcjonowaniu działalności. Alternatywę stanowi również kredyt obrotowy lub gotówka wypłacana do ręki. Podkreślić należy jednak, że koszty związane z kredytem nie należą do najmniejszych. To chyba główny powód, dlaczego młodzi przedsiębiorcy nie zaciągają takich zobowiązań za często – obawiają się bowiem, że nie będą w stanie spłacać zaciągniętego kredytu. Jednak przedsiębiorcy mają o wiele dogodniejsze warunki, jeśli mowa o kredytach.

Mniejszy podatek przy dużych odsetkach?

Chyba najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu jest jego oprocentowanie. Wpływa ono bezpośrednio bowiem na wysokość odsetek. Jeżeli kredyt zaciągany jest na bardzo dużą kwotę, na przykład na budowę wymarzonego domu lub kupno nieruchomości, mogą myć one naprawdę duże. Co więc zrobić, aby tak niekorzystną sytuację obrócić na swoją stronę? Sposób jest prosty. A mianowicie przedsiębiorcy przysługuje prawo do wliczenia sobie odsetek w koszt uzyskania przychodu. W ten sposób zmniejszy podatek, który będzie musiał zapłacić. Ważne jest aby były one zapłacone w terminie. Kiedy kredyt przeznaczony jest na budowę domu lub kupno nieruchomości bank wymaga także, aby nieruchomość ta została w pierwszej kolejności przekazana do użytkowania. W przeciwnym razie odsetki znacznie powiększą początkową wartość tejże nieruchomości, a wliczyć je w koszty będzie można tylko za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

Prowizje, opłaty – mniej podatku do zapłaty

W koszty uzyskania przychodu, obok odsetek, można włączyć również prowizje bankowe. Niestety niewielu przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę a przecież w ten sposób można w ciągu roku zaoszczędzić całkiem pokaźną sumkę. Prowizję bankową można również włączyć w koszty uzyskania przychodu biorąc kredyt przeznaczony na rozwój firmy. Jednak i tu należy spełnić określone warunki. Przed wszystkim należy wykazać, że zaciągnięty kredyt w znaczącym stopniu wpływa na osiąganie większych przychodów przez firmę. Wszelkie bankowe prowizje oraz opłaty związane z ubezpieczeniem kredytu można nazwać kosztami pośrednimi, dlatego też należy je koniecznie zaksięgować w firmowych dokumentach z chwilą ich poniesienia. Odstępstwo od tej reguły stanowią prowizje od kredytów zaciągniętych na potrzeby zakupu środków trwałych. Można wliczyć je w koszty uzyskania przychodu dopiero z chwilą oddania tego środka do użytkowania.

Banki kuszą promocjami

Przedsiębiorca, który zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno w dzisiejszych czasach zarobić pieniądze i dodatkowo szanuje swoją pracę, przez zdecydowaniem się na konkretny kredyt powinien dobrze przeanalizować wszystkie oferty banków i poszukać atrakcyjnych promocji. Banki bowiem, walcząc o każdego klienta, przygotowują oferty, które niejednokrotnie mogą skutecznie obniżyć koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Na koniec stwierdzić możemy z pewnością, że kredyty firmowe są o wiele korzystniejsze od tych zaciąganych przez osoby prywatne. Przedsiębiorca ma bowiem możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów nie tylko odsetki, prowizję i marżę, ale również ubezpieczenie kredytu. A to na pewno wyjdzie mu na dobre.

Najlepszy kredyt na firmę – sprawdź kalkulator kredytowy.

Prowadzenie własnej działalności kusi praktycznie każdego. Pragniemy być niezależni i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Samo założenie firmy nie jest trudne. Problemy zaczynają się kiedy chcemy naszą działalność utrzymać. Codzienne funkcjonowanie praktycznie każdej działalności wiąże się z kosztami i potrzebą inwestowania. Wiele osób to przeraża i zniechęca do otworzenia swojej firmy. Doskonałym rozwiązaniem dla tych osób jest specjalny kredyt dla firm. Pozwala on na swobodne rozwinięcie biznesu.

Branża związana z kredytami dla firm z każdym miesiącem coraz bardziej się rozwija. Mamy coraz więcej odwagi i chętniej decydujemy się na pracę na swój rachunek. W zależności od charakteru działalności i indywidualnych potrzeb kredytobiorcy wyróżniamy różne rodzaje kredytów.

Kredyt na firmę – wybierz swój i pracuj na sukces swojej firmy.

Każdy praktycznie bank ma dużą propozycje kredytową dla firm. Kredyty te są odpowiednio dopasowane do danej firmy i jej cech. Pierwsza grupa kredytów to tzw. kredyty inwestycyjne. Przyznaje się je osobom, które ruszają z własną działalnością. Bank udziela kredytu po zapoznaniu się z konkretnym planem rozwoju firmy. Dobry biznes plan to potwierdzenie dla banku, że firma będzie istnieć i że kredyt będzie regularnie, sumienne spłacany.

Drugi rodzaj kredytów na firmę to kredyty na bieżące wydatki firmy. Taki kredyt udzielany jest w przypadku kiedy firma pragnie się rozbudowywać i potrzebuje niedużej ilości gotówki m.in.: na umeblowanie biura, wyposażenie nowych stanowisk pracy itd. Kredyt spłacany jest szybko z odpowiednim oprocentowaniem.

Trzeci rodzaj kredytu przeznaczony jest dla osób, które chcą generować finansowe, firmowe zyski w dłuższym okresie czasowym. Kredyt przeznaczany jest na inwestycje, które będą procentowały przez następne lata. Okres spłaty takiego kredytu jest wtedy dużo dłuższy. Jeśli staramy się o tego typu kredyt musimy przebić się przez szereg formalności. Musimy także wykazać konkretny plan rozwoju na kolejne lata. Zabezpieczeniem przy tym rodzaju kredytu są konkretne nieruchomości firmowe lub sprzęt biurowy. W przypadku niemożliwości spłaty kredytu bank przejmuje konkretne budynki lub urządzenia służbowe.

Mamy obecnie bardzo duży wybór kredytów. Jeśli podejdziemy do wyboru odpowiedniego z rozwagą przedstawiając bankowi konkretny, dobry plan rozwoju firmy i dopełnimy wszystkich formalności nie będziemy mieli problemów z uzyskaniem kredytu na firmę.

Kalkulator kredytowy – dobra pomoc w wyborze kredytu.

Bardzo przydatną aplikacją przy wyborze odpowiedniego kredytu jest profesjonalny kalkulator kredytowy. Czym on jest? Do czego służy? Kalkulator kredytowy pozwala nam obliczyć ratę kredytu przy uwzględnieniu wysokości kredytu, wielkości oprocentowania nominalnego, ilości i wysokości konkretnych rat i ich oprocentowania, okresu spłaty itd.

Kalkulatory są bardzo proste w obsłudze i nie sprawiają większego problemu jeśli jesteśmy w stanie określić dane kwoty i prawidłowo wypełnić podane pola. Należy jednak pamiętać, że rzeczywista kwota kredytu może się jednak różnić. Dokładną informację o wartości przyznanego kredytu i wszystkich dodatkowych opłatach możemy uzyskać jedynie po konsultacji z bankiem.

Twoja firma ma kłopoty finansowe? Sięgnij po kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest doskonałym wyjściem dla tych przedsiębiorców, którzy spłacają kilka firmowych kredytów jednocześnie. Jeżeli więc również i Twoja firma wpada nieubłagalnie w pętlę zadłużenia, skorzystaj z tego właśnie wyjścia. Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą doskonale wie, że nie zawsze konto firmowe jest na plusie. Nierzadko ratujemy się z takiej sytuacji zaciągając wysokooprocentowane kredyty, pożyczki prywatne, używając kart kredytowych lub debetowych.

Łatwo wówczas wpaść w pętlę zadłużenia, z której ciężko się podnieść. Kiedy więc w Twojej firmie pojawiają się pierwsze symptomy kryzysu szybko zrób chłodną kalkulację. Upewnij się, że prowadzona przez Ciebie działalność gospodarcza jest opłacalna, czy lepszym rozwiązaniem nie okazałoby się jej zamknięcie. Jeżeli zdecydujesz, że istnieje szansa na osiągnięcie w przyszłości sukcesu, przemyśl możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – cóż to takiego?

Kredytem konsolidacyjnym nazywa się kredyt długoterminowy, który przeznacza się na spłacanie zaciągniętych wcześniej pożyczek. Zabezpiecza się go hipoteką na nieruchomości, którą wskazuje kredytobiorca. Dzięki niemu kilka zaciągniętych kredytów łączy się w jeden. Co ważne, można tym sposobem skutecznie obniżyć koszty zadłużenia oraz miesięczne obciążenia z racji zaciągniętych zobowiązań. Można również do posiadanych już zadłużeń zaciągnąć tak zwaną kwotę wolną, którą będziemy mogli dowolnie dysponować.

Aby jednak starać się o udzielenie kredytu konsolidacyjnego należy posiadać nieruchomość. Co ważne, wcale nie musi być ona własnością pożyczkobiorcy. W przypadku, w którym należy ona do osoby trzeciej, będziemy musieli przedstawić bankowi zgodę właściciela na obciążenie hipoteki przez notariusza. Ten typ kredytu nie jest również przeznaczony dla osób, które wpadli w poważne kłopoty finansowe – bank bowiem oczekuje pozytywnej opinii o terminowej spłacie posiadanych zobowiązań.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne przyznawane są głównie, gdy kredytobiorca posiada już kilka drogich zadłużeń. Mogą to być na przykład bardzo wysoko oprocentowane karty kredytowe lub pożyczki gotówkowe. Poza tym starać się o niego możemy w momencie, kiedy tracimy grunt pod nogami i wpadamy w pętlę zadłużenia. Dzięki konsolidacji obniżymy skutecznie miesięczne zobowiązania. Kredyty konsolidacyjne udziela się również w związku z posiadaniem znacznej ilości pożyczek i brakiem gotówki, by je terminowo spłacać.

Jakie korzyści płyną do firmy po zaciągnięciu kredytu?

Przede wszystkim łączy się wszystkie dotychczasowe zobowiązania w jedno, z jedną comiesięczną rata, która dodatkowo jest niższa od łącznej sumy wcześniejszych rat. Poza tym zyskujemy dłuższy okres kredytowania oraz obniżamy marżę poprzez zabezpieczenie za pomocą hipoteki na przedstawionej nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny zwiększa również zdolność kredytową. Obecnie większość banków funkcjonujących na rynku posiada w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne.

Mogą starać się o niego nie tylko osoby fizyczne, prowadzące własną działalność, ale również spółki cywilne i jawne, osoby wykonujące wolne zawody oraz spółki prawa handlowego. Warunkiem niezbędnym do otrzymania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej oraz niezaleganie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, to musi ona funkcjonować na rynku minimum piętnaście miesięcy i nie wykazywać w tym okresie żadnych strat.

Sprawdzeniu podlegać będzie także nieruchomość, która będzie służyć za zabezpieczenie kredytu. Nierzadko banki wymagają także od kredytobiorców, aby ci założyli u nich konta. Kredyt konsolidacyjny to doskonałe wyjście dla firm zmagających się z koniecznością spłaty kilku kredytów i nie dającym sobie zwyczajnie z tym rady. W takiej sytuacji jeden, odpowiednio dobrany kredyt może okazać się ostatnią deską ratunku.

Bardzo potrzebny i szybki kredyt odnawialny dla firm

Każdy, kto myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej na pewno zmaga się z problemem braku gotówki. Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest wzięcie pożyczki z banku. Jednak nie wszystkie placówki czekają z otwartymi rękoma na takich klientów. Dlaczego? O tym poniżej.

Zakładając nowe przedsiębiorstwo musimy liczyć się z faktem, że banki będą podchodzić do nas bardzo ostrożnie i nie chętnie udzielą pożyczki na jej uruchomienie. Na szczęście, na rynku funkcjonują banki, które umożliwiają zaciągnięci kredytu w kwocie 10 tysięcy zł nie wymagając przy tym jakichkolwiek zabezpieczeń. Jedyny dokument, jaki musimy im przedstawić to wpis do ewidencji gospodarczej. Jakkolwiek w takiej sytuacji najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli przedstawić pozytywną historię bankową.

Kredyt odnawialny związany jest bowiem nierozerwalnie z firmowym kontem, które prowadzi bank. Nie bójmy się jednak – kredyt swobodnie można przenieść do każdego dowolnie wybranego przez nas banku. Ostra konkurencja panująca na rynku sprawiła, że banki przyjmują do siebie kredyty odnawialne zaciągnięte w innych placówkach. Co więcej, bardzo często zwiększają nawet limit, w sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się także na przeniesienie konta.

Prosty mechanizm zachęca klientów

Wiadomo, że praktycznie każda firma funkcjonująca na rynku od czasu do czasu wymaga odpowiedniego zastrzyku gotówki. W takiej sytuacji niezbędne staje się wiec saldo debetowe na koncie, czy też kredyt odnawialny. Kiedy zdecydujemy się na pożyczkę w banku, to właśnie dzięki przeanalizowaniu naszej historii bankowej, placówka ta jest w stanie oszacować ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Właściciel przedsiębiorstwa z kolei łatwo szacuje, czy dana pożyczka mu się faktycznie opłaca, czy na przykład zyski z inwestowanych pieniędzy nie przewyższą kosztów kredytu. Kredyt odnawialny jest więc świetnym rozwiązaniem i do tego bardzo wygodnym.

Przedsiębiorca może ubiegać się o jego udzielenie wówczas, gdy brakuje mu gotówki lub gdy po prostu trafi mu się świetny interes, który przyniesie duże zyski. Termin, w jakim należy spłacić zaciągnięte zobowiązanie, przeważnie ustalają same banki – najczęściej jest to okres dwunastu miesięcy. Do zadań przedsiębiorcy należy przestrzeganie terminu i staranie się o spłacenie całego zadłużenia. Dzięki temu będzie mógł zapożyczyć się po raz kolejny. Jest to więc wyjście faktycznie korzystne i wielu właścicieli firm z niego chętnie korzysta. Nie rzadko zdarza się również tak, że to banki automatycznie przedłużają ten właśnie roczny termin widząc, jak wysokie są obroty na koncie firmowym.

Co z kosztami kredytu odnawialnego?

Kiedy przedsiębiorca ubiegający się o kredyt odnawialny ma już konto w banku, w którym złożył wniosek, jest bardzo dobrze znany tejże instytucji. Z związku z tym powinien otrzymać atrakcyjną ofertę i dogodnym oprocentowanie. Nie zawsze jednak klient traktowany jest ulgowo. Kredyty odnawialne oprocentowane są na wysokości od 10 do 20 procent w skali roku. Dodatkowo banki ustalają pewne limity kwot dostępnych dla klienta. Banki z większą chęcią pożyczają pieniądze tym przedsiębiorcom, którzy posiadają u nich konto przed dłuższy czas. Rzadko, ale jednak zdarza się, że banki skłonne są pożyczyć nawet kwotę będącą ośmiokrotnością miesięcznych wpływów na firmowe konto.

Kredytom gotówkowym towarzyszą prowizje. Tak też jest w przypadku kredytów odnawialnych. Przeważnie utrzymuje się ona na poziomie 1-4 procent. Niekiedy banki pobierają również miesięczne opłaty za samą gotowość do udzielenia pożyczki. Widać gołym okiem, że kredyty odnawialne nie należą do najtańszych, jednak nadrabiają praktycznie nieodgraniczonym dostępem do gotówki w dowolnym czasie.

Czym charakteryzuje się kredyt obrotowy na rachunku bieżącym?

Najprostszą dla firm formą pożyczania potrzebnych na rozruch firmy pieniędzy jest kredyt obrotowy na rachunku bieżącym. Cechuje się tym, że w okresie jego obowiązywania jakakolwiek spłata wykorzystywanego kredytu (niezależnie, czy spłacono część czy też całość pożyczki) skutkuje automatycznym odnowieniem wolnego limitu o uiszczoną sumę. Co więcej, sam kredyt jest po raz kolejny odnawiany. Odsetki liczone są w zależności od stanu zadłużenia. Maksymalny limit kredytu obrotowego ustala bank biorąc pod uwagę średnie wpływy na konto firmowe. Najczęściej z takich właśnie kredytów korzystają przedsiębiorstwa, który mają tymczasowe problemy z płynnością gotówkową lub te, które chcą się rozwijać i potrzebują pieniędzy na modernizację i nowe inwestycje.

Zalety kredytu odnawialnego

Taka forma kredytowania niesie ze sobą wiele korzyści. Chyba najważniejszą, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jest minimum formalności przy udzielaniu pożyczki. Przeważnie wystarczy posiadać założone kilka miesięcy wcześniej konto firmowe w wówczas bank może wyjść z propozycją udzielenia kredytu w wysokości kilkumiesięcznych przychodów. Kredyty gotówkowe mają ten jeszcze plus, że są po prostu o wiele tańsze od kredytów gotówkowych czy limitów udzielanych na kratach kredytowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich oprocentowanie uzależnione będzie od wysokości udzielonego limitu lub też od ocenienia klienta pod względem ryzyka. Z pewnością sama jakość kredytu obrotowego znacznie się poprawi, gdy przeniesiemy rachunek firmowy i sam kredyt do innego banku. Kiedy bank przejmuje kredyt przeważnie udziela atrakcyjnych warunków.

Szybki kredyt dla firmy – jak go otrzymać?

Powodów do założenia własnej firmy jest tyle, ile osób na świecie. Jedni chcą odnaleźć swoje miejsce w coraz bardziej zatłoczonej rzeczywistości, inni pragną rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a jeszcze inni uciekają w ten sposób od bezrobocia, czy wręcz przeciwnie – od korporacyjnego zaświatka. Ci, co myślą, że prowadzenie własnej działalności jest prostym działaniem, są w ogromnym błędzie. Nie dość, że trzeba kontrolować wszystkie aspekty firmy, należy posiadać odpowiednią motywację oraz silę, by prężnie pokonywać wszelkie przeszkody i problemy. Chyba największym wyzwaniem z jakim trzeba się zmierzyć w trakcie zarządzania firmą, jest dysponowanie jej finansami – przecież to od nich głównie zależy pożądany rozwój naszej działalności. Nasz sukces zależy głównie od inwestowania, a te z kolei wymaga dodatkowego zastrzyku gotówki. Obfitujący w ostrą konkurencję rynek wymaga, aby decyzje podejmowane były natychmiast, w czym oczywiście pomóc może odpowiednia pożyczka.

Wielu z nas w tym momencie pewnie zadaje sobie pytanie, czy taki szybki kredyt dla firm w ogóle jest dostępny na polskim rynku pożyczkowym. Co prawda, banku kuszą potencjalnych klientów szybkimi pożyczkami gotówkowymi, jednak zwykle nie jest to korzystne wyjście dla właścicieli przedsiębiorstw, ponieważ mają oni całkiem inne potrzeby i wymagania aniżeli przeciętni kredytobiorcy. Współcześni polscy przedsiębiorcy nie pozostawieni są samym sobie. Banki funkcjonujące na rynku wychodzą coraz częściej bowiem naprzeciw ich oczekiwaniom. W swoich ofertach posiadają pożyczki przeznaczone dla firm, które charakteryzują się znacznie łatwiejszymi procedurami kredytowymi, co będzie miłą odmianą w porównaniu do dotychczas obowiązujących.

Przedsiębiorcy ubiegający się o zaciągnięcie zobowiązania zobligowani byli przez bank do dostarczenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej funkcjonowanie działalności zgodnie z prawem (numer NIP, REGON, dokumenty poświadczające wpis do ewidencji, zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z Urzędu Skarbowego) oraz przedstawienie bankowi historii obrotów firmy, nawet z trzech lat wstecz. Obecnie kredyty dla firm możliwe są już po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, który można pobrać ze strony internetowej, oraz przesłanie go do placówki banku.

W tym miejscu rodzi się kolejne pytanie, a mianowicie w jaki sposób banki weryfikują zdolność kredytową przedsiębiorstwa, gdy nie wymaga od jego właścicieli dostarczenia koniecznej dokumentacji? Obecnie banki najczęściej proponują takie rozwiązanie tylko aktualnym klientom, którzy poszczycić się mogą odpowiednio długą, a co ważniejsze pozytywną historią swojego rachunku. Dzięki temu pożyczkodawcy zmniejszają ryzyko wynikające z braku bądź nieterminowego spłacania zobowiązania. Niektóre placówki poszły o krok dalej i przygotowały system, który umożliwia dostęp do informacji znajdujących się na koncie firmowym, które zostało wskazane przez potencjalnego pożyczkobiorcę. Wówczas gdy gromadzone dane przejdą weryfikację i zostaną zaakceptowane, przedsiębiorstwo dostanie dodatkową gotówkę nawet jeżeli wcześniej nie było stałym klientem banku.

Oba te przypadki udowadniają, że zautomatyzowane procedury skutecznie minimalizują okres wydania decyzji, a także gwarantują przekazanie wnioskowanej kwoty w przeciągu kilkunastu godzin.
Szybkie kredyty dla przedsiębiorstw są bardzo atrakcyjnym i innowacyjnym rozwiązaniem, które z pewnością pomoże w rozwoju i modernizacji firmy, a co za tym idzie, osiągnięcie wyższej pozycji na rynku w stosunku do konkurencji. Nie należy jednakże zapominać, że aktualnie taka forma kredytowania przeznaczona jest tylko i wyłącznie do firm, które poszczycić się mogą znacznym stażem działalności.

Kredyt inwestycyjny dla firm – kiedy potrzebujesz pieniędzy na rozwój działalności

Kredyty inwestycyjne wiążą się z poważnymi sumami sięgającymi nierzadko kilkuset tysięcy złotych. Mniejsze sumy zaciągnąć można korzystając z innych produktów bankowych, między innymi z linii kredytowej, kart kredytowych czy kredytów obrotowych. Wymienione zobowiązania z powodzeniem pokryją wydatki związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa.

Kredyty inwestycyjne to kredyty na przyszłość. Głównie zaciąga się je z myślą o rozwoju i modernizacji przedsiębiorstwa, a pieniądze przeznacza się głównie na zakup nowej ziemi, budynków, papierów wartościowych, maszyn, środków transporty itd.

Każdy bank udzielając kredytu inwestycyjnego kieruje się własną polityką kredytową. Każdą ofertę łączy jednak udzielanie jej na kwotę kilkuset tysięcy złotych oraz na możliwość spłaty przez kilkadziesiąt lat. Banki jednak wymagają od przyszłych kredytobiorców wkładu własnego, który wynosić będzie minimum 20 procent.

Instytucje bankowe oferują również branie kredytów inwestycyjnych w obcych walutach. Co ciekawe, oferta kredytu w obcej walucie jest o wiele bogatsza niż te związane z kredytami hipotecznymi dla klientów indywidualnych. Najczęściej oferowane są pożyczki w euro, franku szwajcarskim oraz dolarze amerykańskim.

Kredyty inwestycyjne można porównywać do kredytów hipotecznych przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Osoby prywatne skupiają się na kupnie wymarzonego domu czy mieszkania, natomiast przedsiębiorcy ogromną wagę przywiązują do inwestowania w swoją firmę.

Produkty te łączy również możliwość pożyczenia kilkuset tysięcy złotych, podobnie długie okresy kredytowania, a także możliwość wzięcia zobowiązania w obcej walucie. Oba kredyty wymagają również przedstawienia banku dodatkowych zabezpieczeń, którym jest na przykład hipoteka albo zastaw na przedmiocie inwestycji.

Szanse na kredyt a zadłużenie firmy

Biuro Informacji Kredytowej to już standardowy i obowiązkowy przystanek na drodze do przyznania kredytu. Zawiera on bardzo dokładne dane, które dotyczą naszego terminowego (bądź nie) spłacania rat. Obecność na takiej liście zagwarantuje nam zwlekanie z płaceniem comiesięcznych zobowiązań czy całkowite ich zaprzestanie. Osoby, które nie wykazują żadnych problemów w tym temacie nie mają się czego obawiać. Co więcej – dzięki terminowemu spłacaniu zobowiązań tworzą w BIK-u pozytywną historię kredytową, która buduje im renomę i stwarza wizerunek bardzo sumiennych i wiarygodnych klientów. A udzielanie takim klientom kredytów to czysta przyjemność.

Bardzo dużych problemów z dostępem do kredytów może przysporzyć tak zwana lista dłużników, która niepotrzebnie mylona jest właśnie z listą Biura Informacji Kredytowej. Kiedy znajdziemy się na takich listach jak lista Krajowego Rejestru Długów oraz BIG Info Monitor bank będzie miał ogromne wątpliwości co do przyznania nam wsparcia. Płatnicy, którzy nie wywiązują się z terminowego płacenia rachunków i faktur, postrzegani są jako niesolidni i niewypłacalni.

Banki bardzo opornie udzielają wszelkich informacji dotyczących tego, na jakiej postawie udzielają kredytów. Zasłaniają się tak zwaną tajemnicą handlową, która stoi na straży dobra klienta. Pewne jest to, że banki zawsze sprawdzają rzetelność swoich potencjalnych kredytobiorców na listach dłużników, niezależnie od tego, czy kredyt przez nich zaciągany przeznaczony będzie na zakup mieszkania czy cele związane z rozwojem firmy. Potwierdzają oni także zgodnie, że odmowa udzielenia kredytu może wynikać właśnie z obecności na takiej liście.

Małe szanse na kredyt, gdy firma jest zadłużona

Co zrobić, aby nasza firma w oczach banku jawiła się jako ta godna zaufania? Można zainwestować w różne certyfikaty obecne na rynku, których zadaniem jest promowanie solidnych i rzetelnych przedsiębiorców płacących swoje zobowiązania terminowo. Warto więc postarać się o taki dyplom jak: „Certyfikat rzetelności”, „Przedsiębiorstwo Fair Play” czy „Solidna Firma”. Wszystkie one rekomendują zasady etyczne w biznesie oraz niezawodność płatniczą. Przedsiębiorcy, którzy mogą poszczycić się właśnie takimi certyfikatami mają bardzo dużą szansę na uzyskanie pożyczki. Wynika to z tego, że dla przedstawicieli bankowych jawią się oni jako klienci nie stwarzający żadnych problemów z terminowym spłacaniem rat.

Kredyty dla firm fundamentem ich funkcjonowania

Kredyty inwestycyjne – cóż to takiego?

Rynek bankowy ma bardzo bogatą ofertę, jeżeli chodzi o kredyty przeznaczone dla firm. Wśród nich wyróżnić należy tak zwane kredyty inwestycyjne, dzięki którym przedsiębiorcy mogą w dowolny sposób modernizować i ulepszać swoje przedsiębiorstwo. Środki pozyskane z takiego kredytu znacznie ułatwiają dalszy rozwój i niwelują przeszkody wynikające z braku pieniędzy.

Droga do uzyskania takiej pomocy wymaga od właścicieli firmy wykazaniem się niemałej dozy cierpliwości i samozaparcia. Należy więc zacząć od przedstawienia bankowi planu faktycznego firmy oraz zaprezentować zamierzone zmiany. Dołączyć do tego trzeba także dokumenty związane z rejestracją firmy i jej stanem finansowym oraz akt własności podstaw zabezpieczenia danego kredytu. Dzięki temu bank nabiera pewności, że w przyszłości firma będzie terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

A co z kredytami na bieżącą działalność?

Kiedy firma znajduje się w kiepskiej sytuacji finansowej, pewnym ratunkiem może być dla niej tak zwany kredyt na działalność bieżącą. Jest to forma pożyczki, która ma na celu szybkie poprawienie kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa oraz przyczynić się do pomnażania majątku. Przeważnie przyznawane są na okres nie dłuższy niż rok, jednak zdarza się tak, że umowę można przedłużyć na kolejne lata.

Czym charakteryzują się kredyty hipoteczne dla firm?

Inną możliwością mającą na celu poprawienie sytuacji finansowej jest ubieganie się o przyznanie kredytu hipotecznego dla firm. Pożyczkę tę charakteryzuje to, że za jej zabezpieczenie służy hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Zapamiętać należy, że owa nieruchomość wcale nie musi należeć do właściciela przedsiębiorstwa ubiegającego się o kredyt.

A może kredyt samochodowy?

Kredyty dla firm obejmują również coraz bardziej popularne kredyty samochodowe, dzięki którym można zainwestować w zakup nowego bądź używanego samochodu, oczywiście na potrzeby prowadzenia przedsiębiorstwa. Dzięki niemu możemy w znaczy sposób rozwinąć działalność naszej firmy, na przykład poprzez poprawienie usług transportowych związanych z przewozem towarów czy ludzi.

Kiedy firmę dopada tak zwany dołek finansowy, kredyt staje się niejako jedyną możliwością ratowania się z tarapatów. Zdawać sobie należy jednak sprawę, że zaciąganie ich wiąże się z pewnymi kosztami. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto więc przeanalizować oferty banków i spokojnie zastanowić się, która propozycja jak najbardziej odpowiednia.

Kredyty dla małych firm

Przy udzielaniu takich kredytów banki analizują przede wszystkim wiek firmy. Kredyt więc będzie wyższy, im dłużej przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku. Da banku większe zabezpieczenie i większą pewność stanowi firma, która utrzymuje się na rynku przez okres roku lub dwóch lat. Bank zyskuje sobie tym gwarancję, że ugruntowana pozycja finansowa umożliwi regularne i terminowe spłacanie rat. Jeżeli to kryterium zostanie spełnione, analitycy bankowi „biorą spod lupę” kolejne elementy, którymi są między innymi zdolność pożyczkowa kredytobiorcy, która oceniania jest na podstawie dochodów wykazanych przez firmę oraz zaprezentowane zabezpieczenia kredytu. Zwykle bywa tak, że kredyty, które zabezpiecza się na przykład hipoteką, idą w miliony złotych, natomiast te, które są niezabezpieczone – zamykają się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pożyczki idą w miliony

Z analizy rynku bankowego jasno wynika, że banki coraz śmielej udzielają wielomilionowych pożyczek, nie tylko dużym przedsiębiorstwom, lecz także małym i mikrofirmom. Taka maksymalna kwota udzielonej pożyczki może sięgać nawet czterech milionów złotych. Jeżeli jednak firmie nie jest potrzebny tak duży zastrzyk gotówki, banki nie pozostają bierne ich oczekiwaniom. Proponują wówczas między innymi kredyty obciążające rachunek bieżący, debet na koncie bądź korzystanie z karty kredytowej. Pożyczka taka może osiągnąć sumę od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilkuset.

Mniejszy kredyt dla firm będących na KPiR

Prowadzony przez firmę rodzaj księgowości również realnie wpływa na decyzję banku, co do wysokości przyznanej pożyczki. Kredyt sięgający nawet dwóch milionów mają szansę otrzymać firmy, które podlegają ustawie o rachunkowości, czyli prowadzą pełną księgowość. Na tak wysokie kredyty nie mogą liczyć z kolei ci, którzy nie podlegają wyżej wymienionej ustawie i rozliczają się za pomocą książki przychodów i rozchodów.

Maksymalne, lecz nie gwarantowane kwoty

Większość maksymalnych kwot oferowanych przez banki to kwoty czysto hipotetyczne. Nie oznacza, że są one dostępne w życiu realnym. Teoria teorią, jednak w praktyce banki zanim udzielą wielomilionowych pożyczek naprawdę głęboko się zastanowią.

Chcesz sfinansować działalność firmy – kredyt obrotowy

Obecnie, banki proponują trzy typy kredytu obrotowego, do którego należą: overdraft, który przyznawany jest na maksymalnie jeden rok, kredyt revolvingowy, który uruchamiany jest każdorazowo przez właściciela rachunku, oraz kredyt obrotowy, jaki przyznawany jest na określony czas i na określony cel. Ponad to potencjalni pożyczkobiorcy do wyboru mają także akredytywa, gwarancje przetargowe oraz dyskonto akredytywy dla firm zajmujących się handlem zagranicznym.

Zasady korzystania z takiego kredytu są niezmienne. Przede wszystkim należy prowadzić działalność gospodarczą przez okres dłuższy niż jeden rok, a także otworzenie lub prowadzenie rachunku w banku, w którym ubiegamy się o kredyt. Firma ponadto nie może znajdować się na żadnej liście potwierdzającej jej nierzetelność i niewypłacalność. Bank wymaga także, aby odznaczała się ona dodatnim wynikiem finansowym. Potencjalny kredytobiorca nie może także prowadzić swojej działalności w dziedzinie hazardu i handlu bronią.

Niektóre banki uzależniają wysokość przyznawanego kredytu obrotowego od zabezpieczeń.
Nie każdy kredyt jednak wymaga zabezpieczeń. Podstawowym, i najbardziej pożądanym przez bank zabezpieczeniem, jest zdolność danej firmy do spłaty zadłużenia, a także jej obecna sytuacja finansowa.
Jeżeli chodzi o kredyty celowe, które przeznaczone są na sfinansowanie konkretnego działania, zabezpieczenie dla banku stanowią finansowane aktywa. Są to między innymi hipoteki na nieruchomościach lub zastawy i przewłaszczenia na przykład na maszynach i sprzęcie fabrycznym.

Kiedy właściciele małych i średnich firm zdecydują się na pożyczkę, nie będą musieli nawet fatygować się do banku. Wszelkie formalności załatwi na miejscu doradca wydelegowany przez placówkę bankową. Negocjować można cenę kredytu, zaprezentować rentowność firmy, jej finansowy standing oraz wysoką jakość zabezpieczeń. Dla doradcy ważne jest również to, komu udzielają kredytu. Im firma jest mniejsza, tym ważniejsi stają się sami ludzie ją reprezentujący.

Kredyt hipoteczny także dla firm

Każdy zapewne orientuje się jak wygląda kredyt hipoteczny i na jakich warunkach jest przyznawany. Podobnie, ale nie identycznie odbywa się to w przypadku przedsiębiorstw. Zabezpieczeniem takiego kredytu może być hipoteka. Banki uważają ten sposób za najbardziej dla nich bezpieczny, dlatego kiedy jest to możliwe, nie robią większych problemów przy rozważaniu wniosku i przyznawaniu zobowiązania. Co więcej, oprocentowanie kredytu jest dla kredytobiorcy bardzo przystępne, dzięki czemu cały kredyt hipoteczny wydaje się korzystny.

Jeżeli chodzi o pozostałe formalności, te nieco różnią się od tych, które zazwyczaj wymagane są od klientów indywidualnych. Bank ze względu na prowadzenie działalności zwyczajnie oczekuje nieco innych dokumentów od przedsiębiorców. Ale dla nich to żaden problem, gdyż najczęściej ubiegając się o kredyt hipoteczny, są na to nastawieni i zarazem dobrze przygotowani. Przedsiębiorcy zastanawiając się jakich dokumentów będzie oczekiwał od nich bank, muszą wiedzieć, że do niezbędnych należy zaliczyć przede wszystkim numery typu NIP i REGON. To w zasadzie nie wzbudza zdziwienia, bo przecież są to podstawowe dane każdej firmy, podawane i wymagane nie tylko w sprawach związanych z kredytem. Kolejna sprawa to wszelkie dokumenty będące dowodem, że przedsiębiorstwo nie ma zaległości w Urzędzie Skarbowym, ani też w ZUS-ie. Mogą zdarzyć się jeszcze sytuacje, że bank zażąda od przedsiębiorstwa dokumentów, które wskażą na ogólne funkcjonowanie firmy. W niektórych przypadkach jest to dość pomocne.

Podstawowym warunkiem stawianym przedsiębiorstwom jest przede wszystkim długość prowadzonej działalności. Oczywiście chodzi tu o czas. Jeżeli istnieje na rynku dość krótko, raczej nie może liczyć na dane zobowiązanie. Gdy ma za sobą kilka lat pracy, a przez ten okres nie wydarzyło się nic szczególnego co mogłoby zaniepokoić bank, to przedsiębiorstwo ma już wielkiego plusa. Trzeba tylko sprawdzić jakie są konkretne wymagania co do danego czasu, w konkretnych placówkach bankowych.

W przypadku starania się o kredyt hipoteczny, firmy podobnie jak osoby prywatne, muszą wykazać się zdolnością kredytową, a ta z kolei najczęściej badana jest na podstawie miesięcznych zysków. Gorzej, kiedy po odliczeniu wszelkich opłat i wypłaceniu wynagrodzenia pracownikom, firmie praktycznie nic nie zostaje. Wówczas nie jest na minusie, ale na spłatę kredytu też jej stać nie będzie. Trzeba być jednak dobrej myśli i pytać przynajmniej w kilku bankach.

Inwestycje dzięki kredytom

Kiedy firma ma zamiar starać się o kredyt, przeważnie wydaje się, że musi działać na rynku przynajmniej te kilka lat, aby bank mógł dokładnie sprawdzić jej wypłacalność i uczciwość. W końcu firmy najczęściej decydują się na duże kredyty i w przypadku spłaty niektórych kwot mogłyby być pewne utrudnienia. Dlatego wydaje się, że przykładowo firma, która istnieje na rynku dopiero rok, nie będzie mogła liczyć na większe zobowiązanie finansowe w celach inwestycyjnych. Ale jest jednak inaczej. Owszem, istnieje taka możliwość. Najczęściej tylko pojedyncze banki odmawiają takim klientom. Pozostałe z przyjemnością udzielają kredytów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie firmy mają możliwość dostać kredyt inwestycyjny pomimo iż były wstanie przetrwać na rynku cały rok. Niektóre przez ten czas miały poważne kłopoty finansowe, gdzie pożyczały pieniądze, zadłużały się, aby móc w końcu z czasem wyjść na prostą. Takiej firmie praktycznie żaden bank nie będzie chciał udzielić kredytu, tym bardziej o dużej wartości. Dlatego każda firma ubiegająca się o zobowiązanie kredytowe, musi przede wszystkim przedstawić swoje zyski finansowe za cały poprzedni rok pracy. Jeżeli będą one naprawdę dobre, będzie mogła bez problemu liczyć na pieniądze w postaci kredytu inwestycyjnego.

W większości przypadków, jeżeli chodzi o kredyty inwestycyjne, wymagane jest pewne zabezpieczenie rzeczowe. W momencie kiedy mowa o firmach, takich zabezpieczeń w zasadzie nie brakuje, gdyż w danym celu może posłużyć hipoteka, weksel, a także zablokowanie środków na rachunku. Ogólnie sposobów zabezpieczenia jest znacznie więcej, a najczęściej te dobierane są pod kątem indywidualnym, dopasowując je do każdej sytuacji i firmy z osobna. Najbardziej znane nam kredyty udzielane są w złotówkach. Jednak nie ma żadnej przeszkody, aby firma zadłużyła się w innej walucie. Jest tu tylko jeden podstawowy warunek, który musi spełnić. Chodzi przede wszystkim o konieczność uzyskiwania przychodów właśnie w tej obcej walucie. W przeciwnym razie nie ma takiej możliwości.

Firmy, którym śpieszy się z inwestycjami, które często nie mogą czekać, zastanawiają się jak długo będzie rozważany ich wniosek, czy prośba o przyznanie kredytu inwestycyjnego. Z tym może być różnie, ze względu na fakt, iż przecież każda firma dostarcza dla banku inne dokumenty. Niektóre wymagają intensywnego przeanalizowania. W związku z tym czas trwania formalności i oczekiwania na decyzję może być różny. Często jest to kilka dni. Kiedy jednak zaczną się poważne formalności mające na celu przyznanie kredytu, czas załatwienia sprawy znacznie się wydłuża i może to trwać nawet kilka tygodni.

W przypadku starania się o kredyt inwestycyjny, trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach, o przygotowaniu ich w wymaganej formie. Często banki uwzględniają skany, ale jakich konkretnie dokumentów, należałoby dowiedzieć się na miejscu. Każdy bank może mieć nieco inne wymagania, dlatego aby nie tracić czasu na kilkukrotne załatwianie danej sprawy, lepiej od razu dostarczyć je w wymaganej postaci.

Mikroprzedsiębiorstwa sięgają po kredyty

Nie mylmy kredytu obrotowego z linią kredytową

Często popełnianym błędem jest utożsamianie kredytu obrotowego z linią kredytową. Jednak są to dwa odrębne produkty bankowe. Ich główna różnica tkwi w limicie gotówkowym. Jeżeli mówimy o linii kredytowej to jej limit jest odnawialny, a pożyczkobiorca sam kształtuje harmonogram spłaty. Jeżeli więc firma zdecyduje się na ten typ kredytu spłaca tylko minimalną ratę, czyli odsetki wynikające z comiesięcznego salda zadłużenia. Co więcej, dzięki swobodnemu ustalaniu kosztów odsetkowych możemy czerpać do woli z bezpłatnego kapitału. Poza tym zwolnieni jesteśmy z płacenia odsetek, gdy przedterminowo spłaciliśmy pożyczoną sumę. Nieodnawialny kredyt obrotowy nie posiada takich przywilejów.

Dla tych, którzy terminowo uregulowali swoje wszystkie zobowiązania wobec banku przygotował on specjalną ofertę. Mają oni bowiem możliwość przedłużenia rocznej umowy linii kredytowej na kolejny rok. Jednak z chwilą wygaśnięcia umowy pożyczkobiorca jest zobowiązany do natychmiastowego spłacenia całego zadłużenia.

Jaki jest więc całkowity koszt takiego kredytu?

Przy ustalaniu kosztów użytkowania linii kredytowej należy pod uwagę wziąć kilka elementów. Wśród nich są: prowizje za przyznanie limitu, za gotowość (niewykorzystanie limitu) oraz ta, która pobierana jest w momencie odnawiania limitu. Pożyczkobiorcy muszą więc brać pod uwagę dość szeroką tabelę opłat i prowizji bankowych. Stawki prowizji oferowanych przez różnorodne banki są dość podobne. Ciekawostką jest natomiast fakt, że tylko dwa banki rezygnują z pobierania prowizji za gotowość.

Regularnie kontrolujmy saldo

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki musimy pamiętać o regularnym jej spłacaniu. Kiedy posiadany linię kredytową tym bardziej o tym pamiętajmy. Zapominając o ratach ściągamy na siebie bardzo wysokie odsetki, które coraz trudniej będzie nam spłacać. Nie traktujmy linii kredytowej jako worka do łatwych pieniędzy. Jeśli zaczniemy tak myśleć wpadniemy z pułapkę finansową, z której nie tak łatwo będzie się podźwignąć.

Kredyt dla nowych firm na start

Pomimo tego, że banki niechętnie kredytują otwieranie nowych przedsiębiorstw, to sytuacja z każdym rokiem wygląda nieco lepiej. Jeżeli bank zobaczy w firmie potencjał, to będzie miał świadomość zdobycia nowego, opłacalnego klienta. Dlatego też, zdarzają się już banki, które nie tylko nie będą wymagać półrocznego działania przedsiębiorstwa, ale chętnie udzielą kredytu na start firmy.

Jak otrzymać kredyt?

Pierwszą sprawą, którą zainteresowany będzie bank w przypadku kredytobiorcy to jego historia kredytowa. Często się zdarza, że szybciej otrzyma kredyt ten, kto korzystał wcześniej z takiej możliwości i sumiennie spłacał swoje zobowiązanie, niż ten, kto nigdy nie miał potrzeby wnioskowania o kredyt. Potrzebne do tego będą zaświadczenia o spłacie lub regularnym spłacaniu obecnego zadłużenia. Oczywiście do obowiązków wnioskującego o kredyt na start firmy będzie przedstawienie profesjonalnego biznes-planu oraz konkretnych kwot, które potrzebne będą na założenie oraz prowadzenie firmy. Wśród kredytów, które najbardziej interesują przyszłych przedsiębiorców są kredyty: hipoteczny, inwestycyjny oraz obrotowy. Bardzo często wybierany jest właśnie kredyt inwestycyjny, ponieważ jest nie tylko długoterminowy, ale również może zostać przeznaczony na sprzęty potrzebne firmie, budowę odpowiednich, niezbędnych budynków itp. Może się zdarzyć, że bank zawrze w umowie zapis, który będzie umożliwiał mu skontrolowanie środków, które otrzymał kredytobiorca. Wśród akceptowanych form zabezpieczenia takiego kredytu najczęściej występują weksle in blanco, możliwość przeniesienia własności oraz wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

Hipoteczny? A może jednak obrotowy?

Kredyt obrotowy doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy potrzebujemy pieniędzy na bieżące wydatki. Okres takiego kredytu to przeważnie 12 miesięcy i pozwala on na uregulowanie płatności z dostawcami lub zakup potrzebnych nam produktów lub usług. Kredyt hipoteczny natomiast pozwoli uzyskać większe środki, o ile posiadamy nieruchomość, której wartość również jest znaczna. To właśnie nieruchomość jest formą zabezpieczenia naszego kredytu. Warto więc dobrze zastanowić się nad kredytem hipotecznym i korzystać z niego wtedy, kiedy mamy pewność zwrotu pożyczonych z banku pieniędzy. Na pewno dużym plusem kredytu hipotecznego, który zaciąga się jako kredyt prywatny i dzięki niemu posiada się środki na założenie oraz funkcjonowanie firmy, są korzyści związane z podatkami. Dzieje się tak dlatego, że odsetki typu kredytu, jakim jest kredyt prywatny, będą traktowane jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Równie istotną informacją jest fakt, że nieruchomość, która stanie się naszym zabezpieczeniem nie musi być własnością osoby, która składa wniosek o kredyt.

Istnieje oczywiście wiele sposobów na sfinansowanie swojej działalności gospodarczej, zaczynając od zwykłych kredytów gotówkowych, aż po korzystanie z pomocy aniołów biznesu. Bez względu na to, jaki rodzaj finansowania wybierzemy, musimy mieć świadomość, że będzie to podstawa założenia oraz prowadzenia działalności, która musi mieć możliwość zarobienia sama na siebie.