Kredytowe karty płatnicze – visa electron oraz mastercard maestro dostępne dla wszystkich

Karty kredytowe zawładnęły rynkiem płatniczym. Prawie każdy posiada w swoim portfelu takie plastikowe pieniądze. Do wyboru mamy między innymi kary debetowe czy kredytowe, MasterCard czy Visa… Dużo tego, prawda? I jeszcze trudniej się w tym wszystkim połapać. W poniższym artykule odnajdziesz przydatne informacje związane z rodzajami kart płatniczych.

Czy różnią się od siebie karta debetowa i kredytowa?

Karty debetowe przyznawane są automatycznie każdemu, kto zdecydował się otworzyć konto w banku. Karty kredytowe natomiast trafiają tylko do nielicznych, ponieważ odpowiadają zwykłemu kredytowi. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej mechanizmowi działania obu tych plastików. Banki w swojej ofercie posiadają szereg kart płatniczych, które spokojnie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: karty debetowe, kredytowe oraz obciążeniowe. Ich cechą wspólną będzie możliwość zapłacenia za zakupy dokonywane w sklepie, różnić natomiast będzie źródło pozyskiwania środków potrzebnych na zrealizowanie transakcji. Jak dokładnie działają? O tym poniżej.
Karta debetowa to chyba jeden z bardziej popularnych produktów funkcjonujących na rynku kart płatniczych. Dodawana jest automatycznie do każdego nowo otwartego rachunku osobistego i umożliwia dysponowanie środkami na niej zgromadzonymi. Właściciel plastiku nie może z jej pomocą wydać więcej aniżeli wynosi aktualne saldo na koncie osobistym. Karta kredytowa z kolei powstała jako pierwsza i daje właścicielowi możliwość dostępu do ustalonego limitu kredytowego w danym banku. Działa więc podobnie jak zwykły kredyt – fizycznie nie posiadasz środków a dokonujesz płatności.

Ważne jest to, że klient nie ma narzuconego ostatecznego terminu spłacenia zaciągniętego zadłużenia, jeśli jednak nie zrobi tego w okresie od 50 do 60 dni (tak zwany okres bezodsetkowy), bank zobligowany będzie do rozpoczęcia naliczania wysokich odsetek. Karta kredytowa może trafić tylko do osoby, która przedstawi bankowi stałe dochody, które umożliwią spłacenia zaciągniętego kredytu. Ostatnim typem kart są karty obciążeniowe, zwane potocznie charge. Działają one podobnie to kart kredytowych z jedną tylko różnicą. Posiadacz takiego plastiku zobowiązany jest do spłacenia zaciągniętego zadłużenia w wyznaczonym terminie – do końca pojedynczego okresu rozliczeniowego ( np. 4 tygodnie).

Jak rozliczane są transakcje dokonywane za pomocą kart?

Na rynku funkcjonuje kilka organizacji płatniczych, które zajmują się między innymi emitowaniem kart płatniczych, a także rozliczaniem transakcji, które dokonywane są za ich pomocą. Karty takie można uzyskać właśnie w jednej z takich organizacji oraz w banku z czego korzysta większa rzesza klientów. To, jak bogata jest oferta banku przy proponowaniu karty płatniczej zależy głównie od warunków oraz tego, jak wiele umów zostało zawartych pomiędzy bankiem a organizacją płatniczą.

Prym na rynku organizacji płatniczych wiodą firmy amerykańskie. Wśród nich wyróżnić należy takich gigantów jak MasterCard, Visa International, American Express oraz Diners Club. Kartami z powyższych organizacji zapłacimy praktycznie w każdym zakątku świata. W polce największą popularnością cieszą się plastiki Visy oraz MasterCard. Pozostałe traktowane są u nas raczej jak produkt z wyższej półki.

Karta Maestro – czy może być kartą kredytową?

Organizacje płatnicze dzielą swoje produkty ze względu na ich przeznaczenie. Przyjrzyjmy się temu podziałowi razem z kartą MasterCard, która emituje takie rodzaje kart jak:

  • Maestro, czyli kartę debetowa, którą obsługują tylko i wyłącznie urządzenia elektroniczne, czyli wszelkie bankomaty i terminale płatnicze,
  • MasterCard Electronic a więc płaskie karty kredytowe. Nie są one w żaden sposób powiązane z kontem osobistym, jednak ich funkcjonowanie zbliżone jest do karty Maestro,
  • MasterCard Classic, Silver, Gold oraz Platinium to karty wypukłe, które wykonywane są dla klientów indywidualnych. Obsługują je nie tylko bankomaty i terminale, ale również za pomocą nich można dokonywać wszelkich transakcji off-line w starszych typach germinalów płatniczych (w tak zwanych żelazkach),
  • MasterCard Business przeznaczone dla klientów instytucjonalnych; typowe karty kredytowe,
  • World Signia, czyli produkt z najwyższej półki przeznaczony dla klientów cieszących się niemałym portfelem.

Jasno wynika z powyższego, że karty Maestro nie mogą być jednocześnie kartami kredytowymi. Podział, który przedstawiliśmy obowiązuje również w pozostałych organizacjach płatniczych.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x