Kredytobiorca nie żyje, a kredyt trzeba spłacać

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu praktycznie w każdym banku jest tak zwane poręczenie. Jest to umowa zawarta pomiędzy pewnymi osobami, które najczęściej sobie ufają. Chodzi o to, że kiedy kredytobiorca bierze kredyt, osoba za nią poręczająca godzi się na ewentualną spłatę długu, kiedy dłużnik nie wywiąże się z umowy. Najczęściej poręczając za kredytobiorcę, żyrant bierze pod uwagę jedynie rzeczy bardziej przyziemne. Uwzględnia tu więc utratę pracy, chwilowe zachwianie finansowe. Musi jednak rozważyć podobnie ewentualność śmierci. Poręczyciel powinien znać zasady dziedziczenia majątku i długów.

Istnieje możliwość, że sprawa potoczy się zupełnie inaczej. Zgodnie z prawem, majątek dziedziczą spadkobiercy, a wraz z nimi razem wszelkie długi zmarłego. Jest jednak opcja, że ci nie przyjmą tego wszystkiego, co przyczyni się do powrotu do pierwszego wariantu. To żyrant, osoba która poręczyła za kredytobiorcę będzie spłacała dług. Nawet jeżeli spadkobiercy zgodzą się na cały majątek i dane długi choćby nie wiadomo jak były duże, to mimo wszystko żyrant będzie obciążony spłatą, na wypadek gdyby właśnie spadkobierca nie uczynił tego samodzielnie. W takiej sytuacji nawet nie ma nic do gadania, bo podczas zawierania umowy kredytowej zgodził się być poręczycielem i na dokumencie zawidniał jego podpis. Oczywiście wszystko może zakończyć się pozytywnie. Spadkobiercy spłacą długi zmarłego, a co za tym idzie żyrant, zostanie całkiem oczyszczony, co pozwoli mu na odetchnięcie spokojem.

Jeżeli komuś zależy na tym, aby nikogo z bliskich nie obarczać takim wielkim trudem, powinien starać się zrobić wszystko, aby ten kredyt dostać, ale z kolei zapewnić dla banku takie zabezpieczenia, które nie wyrządzą tylu szkód. Oczywiście poręczenie jest tylko jedną z opcji, jak wiele innych, a wybór należy częściowo do kredytobiorcy. Dlatego na pewno warto negocjować w tej sprawie i w ten sposób wywalczyć jak najlepsze warunku dla siebie. Gdy nie ma innego wyjścia, powinno się wspólnie rozważyć każdą sytuację, każde losowe zdarzenie nawet śmierć, szczególnie gdy mowa jest o naprawdę bardzo dużych pieniądzach. Ludzie w pewnym wieku tym bardziej są narażeni na takie przykre wydarzenia.

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Prośba o kontakt
9 miesięcy temu

Witam. Mój zmarły maż narobił długów. Bardzo proszę o pomoc! Nie wiem co robić!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x