Kredyt na używane auto – co powinieneś o nim wiedzieć

Komis czy bank? Co wybrać?

Kiedy udamy się do komisu z zamiarem kupna samochodu, nie bądźmy zaskoczeni, że dostaniemy gotową ofertę kredytu. Mimo, iż wyda się ona nam bardzo atrakcyjna, przed jej podpisaniem udajmy się jeszcze do banku, aby przeanalizować jego propozycję, a później je porównać.

Jakie auta spełniają wymagania banków?

Kredyty samochodowe są bardzo specyficzną formą pożyczki. Charakteryzują się rygorystycznymi, nie dającymi się w żaden sposób naciągnąć, zasadami. Nie na każdy samochód bank również udzieli nam kredytu. Przy podejmowaniu decyzji analizie podlega wiek pojazdu oraz długość okresu kredytowania. W zależności od banku, taki okres oraz suma lat pojazdu nie może być większa niż 7 lub 10 lat. Dla niektórych pożyczkodawców rok produkcji auta nie ma żadnego znaczenia. Zasady te wynikają tego, że banki wdrażają w życie tak zwane przewłaszczenie samochodu jako zabezpieczenie pożyczki. W ten sposób właścicielem auta staje się bank i w pewnym sensie udostępnia go bezpłatnie, aż do chwili całkowitej spłaty zobowiązania.
Dla banku nie ma kompletnie żadnej różnicy, czy kupujemy samochód z Polski, czy też sprowadzamy go z zagranicy. Watro jednak upewnić się w tej kwestii.

W sytuacji, w której bank nie przyznał nam kredytu samochodowego – nie załamujmy się. Mamy jeszcze dwie możliwości, którymi są: pożyczka gotówkowa oraz karta kredytowa lub ta z limitem kredytowym na koncie osobistym. Trzeba jednak zastanowić się nad tymi opcjami, ponieważ są o wiele droższe od standardowego kredytu.

Jak przebiega cała procedura?

Chociaż nie zdecydowaliśmy się jeszcze na konkretne auto, już możemy udać się do banku, gdzie przeanalizowana zostanie nasza zdolność kredytowa. Ostateczną odpowiedź dostaniemy dopiero wtedy, gdy podamy dane wybranego już samochodu i uzupełnimy nimi wniosek. W niektórych przypadkach możemy dostać z banku dokumenty potwierdzające akceptację wniosku kredytowego (tzw. Promesa). Kiedy podpiszemy już umowę kupna auta musimy zanieść ją do banku. Tam dostaniemy umowę kredytową. Kiedy samochód zastanie zarejestrowany i wypełnimy wszystkie formalności, bank uruchomi kredyt.

0 0 vote
Article Rating
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Z.P.
5 miesięcy temu

witam. chce pozyczyc 15 000 zeby kupic uzywany samochod. gdzie znajde szczegóły oferty?

dddd
4 miesięcy temu

Witam. Szukam taniego kredytu na samochód używany na 20 000 zl. Prosze o ofertę

W.W.
4 miesięcy temu

Interesuje mnie kredyt na samochód na 40 000 zl. jakie warunki?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x