Najlepszy i najtańszy kredyt na samochód przez Internet

Chcąc kupić nowy samochód i zarazem rozważając ewentualność zaciągnięcia w tym celu kredytu samochodowego, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Każdy powinien poznać zasady kształtowania się oprocentowania danego kredytu. Wszystkiego można dowiedzieć się w placówce bankowej. Kredyt samochodowy jest ofertą bankową choć nie tak popularną jak może byśmy chcieli. W każdym bądź razie okazuje się całkiem korzystnym zobowiązaniem finansowym. Kiedy kredyt zabezpieczany jest danym pojazdem, oprocentowanie okazuje się znacznie niższe niż w przypadku innych kredytów i bardzo przystępne dla kredytobiorców.

Kredyt na samochód oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu samochodowego jest zależne od co najmniej kilku elementów. Na pewno jest to marża, jaką narzuca sam bank, a także stawka WIBOR, która jest zmienna. W przypadku drugiego parametru na negocjacje liczyć nie można, lecz uwzględniając marżę, skoro zależna jest od samego banku, warto choć wspomnieć o minimalnych zmianach na korzyść kredytobiorcy. Na wysokość oprocentowania może wpływać też mnóstwo innych parametrów. Będzie to rocznik samochodu, waluta zobowiązania finansowego, jak i to czy kredytobiorca jest stałym klientem, czy może korzysta z takich usług po raz pierwszy. Warto dokładnie sprawdzić oferty i wypytać o szczegóły przedstawicieli banków.

Dane dotyczące pojazdu

Marża najczęściej kształtowana jest na podstawie takich informacji jak chociażby rocznik samochodu, który ma być zakupiony na kredyt. Niektóre banki zachęcają do zakupu nowych samochodów, poprzez oferowanie kredytów o znacznie niższym oprocentowaniu. Bank zwraca uwagę na wiek samochodu, który osiągnie w momencie całkowitego zakończenia spłaty kredytu. Kolejna sprawa która wpływa na marżę to przede wszystkim typ pojazdu. Po prostu inna jest w przypadku samochodu osobowego, a zupełnie odmienna gdy sprawa dotyczy zakupu pojazdu ciężarowego.

Waluta i oferty promocyjne kredytu samochodowego

Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu samochodowego w innej walucie. Może to wygodne, czasem korzystne, ze względu na niższe oprocentowanie, ale należy pamiętać, że gdy z kolei rośnie kurs danej waluty, wzrastają automatycznie raty kredytu i już nie jest tak pięknie i kolorowo. W ofercie banków możemy znaleźć kredyty samochodowe o zmiennej oraz stałej stopie procentowej. Niekiedy korzystnie jest wybrać stałą stopę ze względu na krótszy czas spłaty. Z kolei stała stopa procentowa powoduje wyższe oprocentowanie. Lepiej zorientować się w danej sprawie w banku, a dopiero później podjąć konkretną decyzję.

W niektórych bankach organizowane są wszelkie promocje kredytowe. Często dotyczą one przede wszystkim stałych klientów. Jeżeli ktoś powiedzmy ma rachunek bankowy w danej firmie, to może liczyć na zdecydowanie atrakcyjniejszą ofertę kredytową, niższe oprocentowanie aniżeli nowi klienci. Ale nie ma na to żadnej reguły, dlatego musimy rozejrzeć się w wielu bankach, aby nie popełnić błędu. Zdarza się, że to w obcym banku jest lepsza oferta kredytu samochodowego, niż w naszym dla stałych klientów.

Kredyt na samochód bez zaświadczeń o dochodach

Kupno samochodu to dla niejednego z nas poważne przedsięwzięcie. Szczególnie w sytuacji, w której podeprzeć się musimy specjalnym kredytem. Niezależnie jednak od tego, czy zamierzamy kupić samochód prosto z salonu, czy też używany, niektóre placówki bankowe posiadają ciekawe oferty dla potencjalnych kredytobiorców. Jedną z nich jest z całą pewnością tak zwany kredyt samochodowy bez zaświadczeń o dochodach. Zamierzając kupić samochód musisz jedynie przedstawić bankowi oświadczenie o dochodach. Nie musisz już więc prosić pracodawcę o wystawianie zaświadczenia o dochodach, co nierzadko przysparzało niemałych problemów.

Inaczej mówiąc, starając się o taki kredyt, wystawiasz oświadczenie o swoich dochodach, pisząc w nich o swoich aktualnych zarobkach, wydatkach związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego i wszystkich z tym związanych opłatach. I to wszystko. Takim wymaganym dokumentem może więc być na przykład oświadczenie, potwierdzone własnoręcznym podpisem, w którym przedstawiasz swoje średnie dochody netto przyjmijmy za trzy miesiące wstecz ze wskazaniem ich źródła. Dzięki takiej właśnie znacznie uproszczonej procedurze kredytu samochodowego bez zaświadczeń cała procedura uzyskania kredytu i zakupu wymarzonego auta znacznie przyśpiesza. Niestety, nierzadko zdarza się tak, że rezygnując z zaświadczeń bank domaga się na przykład wyższego wkładu własnego, podwyższając go nawet o dziesięć procent, a w skrajnych przypadkach nawet do trzydziestu procent.

Kredyt na samochód – symulacja rat

Kupowanie samochodu to dla niejednego z nas poważne przedsięwzięcie, zwłaszcza, gdy musimy szukać wsparcia finansowego w placówkach bankowych. Nie dość więc, że musimy wybrać dobre i niezawodne auto, to jeszcze znaleźć korzystny kredyt na jego zakup. Jak się w tym nie pogubić? Najczęściej potencjalni kredytobiorcy decydują się na szybki kredyt samochodowy. W ich postępowaniu dostrzec można pewną nieścisłość – gdy bowiem mają już pieniądze na koncie zazwyczaj od razu decydują się na pierwszy lepszy samochód. Takie sprawy jak marka, kolor, wyposażenie, czy nawet oprocentowanie kredytu stają się nieistotne – przecież samochód stoi już przed budynkiem, możemy więc wsiadać i jeździć, a w międzyczasie spłacać kredyt.

Jednak nierzadko zdarza się tak, że decyzja podjęta pod wpływem chwili, impulsu jest błędna. Warto więc jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt na samochód dokładnie przejrzeć wszelkie oferty i porównać je na spokojnie. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić nie tylko gotówkę, ale też zdrowie i nerwy. Porównywarki, kalkulatory są tak samo potrzebne, jak symulacja kredytu samochodowego. Dzięki nim przecież uzyskujemy rzetelny obraz czekających nas konsekwencji, przejrzeć aktualne oferty i z nich wybrać te najbardziej interesujące. Kredytobiorca zyska takim postępowaniem spokojny sen, będzie miał pewność, że zrobił wszystko, by wybrać najlepszą opcję i w jak najmniejszym stopniu obciążył domowy budżet.

Aby wykonać symulację rat kredytu na zakup samochodu należy wpisać odpowiednie dane dotyczące między innymi ceny pojazdu, jego roku produkcji, marki oraz rodzaju. Poza tym kalkulator wymaga zaznaczenia, czy auto jest nowe bądź używane. Następnie należy wpisać swoje dane personalne, wysokość comiesięcznych zarobków oraz wydatków z tytułu utrzymania gospodarstwa domowego itd. Kolejnym etapem jest wypełnienie warunków umowy, a więc jakiej walucie ma być uzyskany kredyt, na jak dużą ilość rat ma być rozłożony oraz wysokość kwoty własnej. Z resztą poradzi sobie już sam kalkulator, który dokładnie zaprezentuje plan spłacania zobowiązania.

Co wybrać – kredyt samochodowy czy leasing prywatny?

Sam leasing wiąże się z wieloma korzyściami, które nierzadko wykorzystujemy. Do największej z nich zalicza się ulgi podatkowe. Przedsiębiorcy bowiem mają prawo wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu raty leasingowe oraz wszelkie związane z nim opłaty. Mowa tu między innymi o kosztach inicjalnych i końcowych. Korzyści te dotyczą tylko i wyłącznie właścicieli przedsiębiorstw, osoby prywatne nie mogą z nich skorzystać. Polskie prawo zabrania im odpisywania zakupu samochodu od podatku. Istnieje jednak coś takiego jak leasing prywatny, zwany potocznie konsumenckim, który również może być opłacalny.

Leasing konsumencki gwarantuje firmom leasingowym niemałe upusty u dealerów samochodowych oraz tańsze usługi ubezpieczyciela (w końcu jest stałym klientem). Dodatkowym plusem jest także oszczędność czasu. Jedynym zadaniem klienta jest bowiem wybranie marki, modeli i koloru swojego wymarzonego auta, ponieważ jest on już zarejestrowany i ubezpieczony. Większość formalności jest już załatwionych, a klientowi nie pozostało nic innego, jak złożyć podpis na przygotowanej umowie.

Sam proces otrzymania samochodu w leasing nie należy do najbardziej skomplikowanych. Wystarczy bowiem przedstawić leasingodawcy zaświadczenie o zarobkach oraz dowód osobisty. Na korzyść tych firm przemawia także fakt, że nie są one tak rygorystyczne w ocenie kwestii zdolności kredytowej, jak banki. Potencjalny klient powinien skupić się przede wszystkim na wybraniu odpowiedniego rodzaju umowy. Istnieją bowiem jej dwa rodzaje: leasing standardowy i odnawialny. Ten pierwszy zakłada spłatę prawie całej wartości samochodu w ratach leasingowych. Dzięki temu, na koniec umowy będzie mógł za jedynie 1 procent wartości auta, wykupić go na własność. Drugi z kolei przeznaczony jest dla tych, którzy lubią zmieniać pojazdy co 2 – 3 lata. Firma leasingowa zobowiązuje się wówczas, do dostarczania nowego samochodu co kilka lat. Leasing standardowy w takim przypadku nie będzie więc opłacalny.

Dziwi więc fakt, że leasing konsumencki nie jest tak popularny w naszym kraju. Co wpływa na taki stan rzeczy? Przede wszystkim wątpliwości budzi fakt, że leasingobiorca tak naprawdę jeździ pożyczonym autem (należy on bowiem do firmy leasingowej). Poza tym same firmy leasingowe jakoś nie starają się spopularyzować tej metody finansowania zakupu auta. Po trzecie umowa leasingowa skonstruowana jest w taki sposób, że lepiej bardzo uważać jeżdżąc takim autem, albo po prostu postawić go w garażu i podziwiać. W przypadku kradzieży lub tak zwanej szkody całkowitej bowiem, leasingodawca nie zwraca klientowi żadnych opłat i wpłaconych już rat. Jest to o tyle śmieszne, że to przecież klient opłaca składki ubezpieczeniowe, które przepadają na konto firmy leasingowej.

Jak każda pożyczka, tak i leasing konsumencki ma w sobie plusy i minusy. Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę zdecyduje się potencjalny leasingobiorca.

Wszystko co należy wiedzieć kupując auto na kredyt

Kredyty samochodowe podzielić można na trzy rodzaje:

  • Kredyt standardowy – czyli zwykły kredyt z ratą miesięczną, przy którym nie jest wymagany wkład własny.
  • Kredyt jednoratowy – jest to dosyć młody rodzaj kredytu oferowany przez „banki samochodowe”. Polega on na wpłacie minimum połowy wartości auta w dniu jego zakupu, zaś drugą połowę wpłaca się po roku, bądź w innym ustalonym przez bank terminie. Największą zaletą takich kredytów jest kompletny brak oprocentowania.
  • Kredyt balonowy – jest to z pewnością najciekawsza forma kredytowania. Zaletą kredytu jest z pewnością bardzo niska rata miesięczna, jednak na koniec spłaty kredytu w ostatniej racie klient wpłacić musi 20% wartości samochodu. Wartość pojazdu liczona jest zawsze z dnia zakupu.

Dodatkowe koszty

Oprócz standardowych kosztów związanych z niemal każdym rodzajem kredytów czyli oprocentowaniem, liczyć się trzeba z prowizją stanowiącą zazwyczaj 2 do 5% kwoty kredytu. Nie są to jednak wszystkie koszty. Auto kupowane na kredyt musi być ubezpieczone poprzez obowiązkowe Autocasco. Oprócz tego niektóre z banków wnoszą o zabezpieczenie zastawem rejestrowym, który kosztuje około 250 zł.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC. Poprzez cesję bank ma gwarancję, że w przypadku zniszczenia pojazdu pieniądze z odszkodowania trafią bezpośrednio do banku, a nie do kredytobiorcy. Oprócz cesji ubezpieczenia dochodzi depozyt karty pojazdu i przywłaszczenie z warunkiem zawieszającym. Oznacza to, że w przypadku zaprzestania spłat rat kredytowych bank przejmuje kredytowany pojazd.

Często też banki wymagają od klienta wykupienia ubezpieczenia od różnego ryzyka. Nie jest to obowiązkowe w każdym banku, jednak szansa na wymóg jest tym wyższa, im niższa jest wpłata własna.
Kredyt samochodowy mimo dosyć skomplikowanych zabezpieczeń jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem, jeśli interesuje nas zakup auta na kredyt. Niższe oprocentowanie i możliwość zdobycia wyższej kwoty na dłuższy okres może dać szansę osobom, które nie posiadają wystarczającej zdolności do kredytu gotówkowego w potrzebnej kwocie.

Na jakiej zasadzie działa balonowy kredyt samochodowy?

Nabywcy nowych aut, którzy postanowili rozłożyć duży wydatek na mniejsze sumy, często są klientami banków samochodowych. Są to firmy mające typowo motoryzacyjny profil, które należą do dużych koncernów samochodowych. To one zajmują się udzielaniem kredytów balonowych.

Obecnie na rynku samochodowym kredyty balonowe występują zazwyczaj w dwóch wariantach

Jednym ze sposobów działania „balonu” jest rozbicie całej kwoty na dwa etapy tak, że pierwszą część kredytu spłaca się w małych ratach, natomiast druga część do spłaty jest stosunkowo duża (nawet do 50% wartości samochodu). W tym wariancie korzyści dla klienta polegają na niskim oprocentowaniu pierwszej części rat. Na przykład: klient chce wziąć 300 000 zł kredytu. Wartość ostatniej, balonowej raty ustalana jest na 40% czyli 120 000 PLN. Zdolność kredytowa jest zatem wyliczana dla 180 000 zł. Z tej możliwości korzystają klienci z mniejszą zdolnością kredytową.

Samochodowy kredyt balonowy istnieje również w innym wariancie. Jest to zobowiązanie kredytowe, w którym interesant przy zakupie samochodu spłaca w zależności od wybranej opcji (40/60, 50/50, również 33/33/33) całą jedną część, a drugą może spłacić po roku.

Raty balonowe to idealne rozwiązanie dla osób często zmieniających samochody

Jest tak ponieważ po spłacie pierwszej raty samochód można sprzedać i szybko spłacić drugą ratę balonową. W przypadku drugiego mechanizmu do kosztów operacji bankowej dolicza się prowizję lub ubezpieczenie. Banki samochodowe naliczają także minimalne oprocentowanie. Wadą tego typu kredytów jest to, że oferta udostępniana jest tylko przez duże koncerny samochodowe, a możliwość otrzymania kredytu jest proponowana przy zakupie jedynie cieszących się powodzeniem modeli. W ten sposób sprzedawcy napędzają zbyt danej klasy samochodu.

Potencjalnym klientem, korzystającym z tej oferty banku samochodowego jest często posiadacz sporych oszczędności, które pozwalają mu na spłatę jednorazowo wysokiej raty balonowej. Raty balonowe można również spłacać za pomocą kredytu dostosowanego specjalnie do „balonowego” mechanizmu. Kredyt na spłatę raty balonowej rozkłada się mniejsze sumy, dostosowane do możliwości finansowych klienta. Samochodowy kredyt balonowy jest tańszy od zwykłego kredytu. W niektórych przypadkach podmiot umożliwiający zaciągnięcie go nie wymaga wkładu własnego. Z punktu widzenia banków samochodowych tego typu pożyczki są dla nich bardziej ryzykowne z powodu braku regularnego zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Kredyt samochodowy dla wszystkich firm

Kredyty samochodowe oferowane dla firm przybierają różną postać jeżeli chodzi o warunki. Są bardziej jak i mniej korzystne. Wszystko przeważnie zależy od tego, w jakim banku się o nie staramy. Nie wszystkie dyktują swoim klientom takie same zasady. W niektórych placówkach jest zdecydowanie łatwiej o pieniądze na samochód. Trzeba tylko dowiedzieć się co to za banki. Zaglądając do co najmniej kilku banków przedsiębiorca może dowiedzieć się, że w niektórych z nich istnieje możliwość uzyskania kredytu nie tylko na nowy samochód, ale i używany. Może być osobowy bądź ciężarowy wedle uznania i potrzeby. Co więcej, tak naprawdę wcale nie musi to być pojazd czterokołowy, gdyż jeżeli powiedzmy firma potrzebuje zakupić przyczepkę, takowego zakupu może dokonać podobnie pozyskując na to pieniądze w banku.

Jak to bywa w przypadku innych kredytów przeznaczonych dla firm, tak również uwzględniając kredyt samochodowy, wymagany jest przeważnie konkretny okres działania na rynku. Firma musi znajdować się na nim od dłuższego czasu, aby być może uwiarygodnić swoją wypłacalność. Wówczas bank spogląda w zyski i od razu widzi, czy dane przedsiębiorstwo stać na kredyt, czy nie. Pozostałe dokumenty praktycznie niczym nie różnią się od tych, jakie wymagane są przy innych kredytach. Zapewne każdy już wie, że trzeba mieć wszelkie zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami i tak dalej. Wszystkie są dość standardowymi dokumentami, o których praktycznie przedsiębiorcy wiedzą, mają je nawet przygotowane udając się do banku, w celu wypytania o konkretną ofertę.

Kiedy bank udziela kredytu samochodowego przedsiębiorcy, najczęściej chce czuć się bezpiecznie. W związku z tym robi wszystko, aby odpowiednio zabezpieczyć ten kredyt. Doskonałym zabezpieczeniem jest w tym przypadku zastaw na kredytowanym samochodzie, lub innym pojeździe zależnie od ustaleń.

Za co kupić motocykl?

Zakup motocykla to wbrew pozorom dość poważna sprawa. Trzeba przyznać, że nie może to być motocykl, który zacznie sprawiać same problemy. Zwyczajny skuter kosztuje około dwóch tysięcy złotych, a co dopiero mówić o prawdziwym motocyklu, idealnym dla dorosłego mężczyzny. Nie dość, że często bywają problemy z wyborem motocykla, to w dodatku nie wiadomo skąd wziąć pieniądze. Wielu mężczyzn w ten sposób rezygnuje z marzeń, bądź odkłada je na późniejszy termin realizacji. Ale pamiętajmy, że z czasem może już być na to za późno. Dlatego najkorzystniej jest zadłużyć się w banku.

Jaki kredyt wybrać?

Banki dysponują szeroką ofertą kredytów, jednak w danej sytuacji należy wybrać ten odpowiedni. Przykładem jest chociażby zwyczajny kredyt gotówkowy. Jak najbardziej może posłużyć na zakup motocykla, lecz w rzeczywistości nie zawsze jest to tak korzystne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. W tym miejscu pojawia się pewne zdziwienie, bo dlaczego kredyt samochodowy na motocykl. Czy tak w ogóle można? Jak najbardziej, kredyt samochodowy można również wykorzystać na wydatki związane z zakupem nieco innych pojazdów. Oczywiście należy tylko dowiedzieć się w jakim banku można z takiego kredytu skorzystać i czy będzie on tak korzystny jak tego oczekujemy.

Czy wszędzie kredyt samochodowy daje tyle swobody?

Zanim nabierzemy pewności, że kredyt samochodowy będzie mógł nam posłużyć do dokonania zakupu wymarzonego motocykla, musimy dowiedzieć się, jakie banki na to pozwalają. Pamiętajmy, że owszem takie możliwości istnieją, ale są jednak też instytucje finansowe, które ściśle trzymają się nazwy. Skoro to kredyt samochodowy, to oczekują, aby klienci przeznaczali go tylko i wyłącznie na zakup samochodów. Także z tą pewnością lepiej się wstrzymać.

Leasing na motocykl

Przeważnie oferta leasingu kojarzona jest z przeznaczeniem jej tylko i wyłącznie dla takich klientów jak duże firmy. Jednak okazuje się, że wraz ze zmianą czasów na lepsze, zmieniła się grupa odbiorców takich oto usług. Obecnie leasing oferowany jest również klientom indywidualnym, zwykłym ludziom. Należy tylko dokładnie zapoznać się z ofertą, przeanalizować koszty i korzyści, a następnie podjąć decyzję o ofercie leasingowej, uwzględniając propozycje co najmniej kilku instytucji. Ważne, aby wyjść na tym jak najkorzystniej.

Kredyt na używane auto – co powinieneś o nim wiedzieć

Komis czy bank? Co wybrać?

Kiedy udamy się do komisu z zamiarem kupna samochodu, nie bądźmy zaskoczeni, że dostaniemy gotową ofertę kredytu. Mimo, iż wyda się ona nam bardzo atrakcyjna, przed jej podpisaniem udajmy się jeszcze do banku, aby przeanalizować jego propozycję, a później je porównać.

Jakie auta spełniają wymagania banków?

Kredyty samochodowe są bardzo specyficzną formą pożyczki. Charakteryzują się rygorystycznymi, nie dającymi się w żaden sposób naciągnąć, zasadami. Nie na każdy samochód bank również udzieli nam kredytu. Przy podejmowaniu decyzji analizie podlega wiek pojazdu oraz długość okresu kredytowania. W zależności od banku, taki okres oraz suma lat pojazdu nie może być większa niż 7 lub 10 lat. Dla niektórych pożyczkodawców rok produkcji auta nie ma żadnego znaczenia. Zasady te wynikają tego, że banki wdrażają w życie tak zwane przewłaszczenie samochodu jako zabezpieczenie pożyczki. W ten sposób właścicielem auta staje się bank i w pewnym sensie udostępnia go bezpłatnie, aż do chwili całkowitej spłaty zobowiązania.
Dla banku nie ma kompletnie żadnej różnicy, czy kupujemy samochód z Polski, czy też sprowadzamy go z zagranicy. Watro jednak upewnić się w tej kwestii.

W sytuacji, w której bank nie przyznał nam kredytu samochodowego – nie załamujmy się. Mamy jeszcze dwie możliwości, którymi są: pożyczka gotówkowa oraz karta kredytowa lub ta z limitem kredytowym na koncie osobistym. Trzeba jednak zastanowić się nad tymi opcjami, ponieważ są o wiele droższe od standardowego kredytu.

Jak przebiega cała procedura?

Chociaż nie zdecydowaliśmy się jeszcze na konkretne auto, już możemy udać się do banku, gdzie przeanalizowana zostanie nasza zdolność kredytowa. Ostateczną odpowiedź dostaniemy dopiero wtedy, gdy podamy dane wybranego już samochodu i uzupełnimy nimi wniosek. W niektórych przypadkach możemy dostać z banku dokumenty potwierdzające akceptację wniosku kredytowego (tzw. Promesa). Kiedy podpiszemy już umowę kupna auta musimy zanieść ją do banku. Tam dostaniemy umowę kredytową. Kiedy samochód zastanie zarejestrowany i wypełnimy wszystkie formalności, bank uruchomi kredyt.