Najlepszy i najtańszy kredyt na samochód przez Internet

Chcąc kupić nowy samochód i zarazem rozważając ewentualność zaciągnięcia w tym celu kredytu samochodowego, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Każdy powinien poznać zasady kształtowania się oprocentowania danego kredytu. Wszystkiego można dowiedzieć się w placówce bankowej. Kredyt samochodowy jest ofertą bankową choć nie tak popularną jak może byśmy chcieli. W każdym bądź razie okazuje się całkiem korzystnym zobowiązaniem finansowym. Kiedy kredyt zabezpieczany jest danym pojazdem, oprocentowanie okazuje się znacznie niższe niż w przypadku innych kredytów i bardzo przystępne dla kredytobiorców.

Kredyt na samochód oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu samochodowego jest zależne od co najmniej kilku elementów. Na pewno jest to marża, jaką narzuca sam bank, a także stawka WIBOR, która jest zmienna. W przypadku drugiego parametru na negocjacje liczyć nie można, lecz uwzględniając marżę, skoro zależna jest od samego banku, warto choć wspomnieć o minimalnych zmianach na korzyść kredytobiorcy. Na wysokość oprocentowania może wpływać też mnóstwo innych parametrów. Będzie to rocznik samochodu, waluta zobowiązania finansowego, jak i to czy kredytobiorca jest stałym klientem, czy może korzysta z takich usług po raz pierwszy. Warto dokładnie sprawdzić oferty i wypytać o szczegóły przedstawicieli banków.

Dane dotyczące pojazdu

Marża najczęściej kształtowana jest na podstawie takich informacji jak chociażby rocznik samochodu, który ma być zakupiony na kredyt. Niektóre banki zachęcają do zakupu nowych samochodów, poprzez oferowanie kredytów o znacznie niższym oprocentowaniu. Bank zwraca uwagę na wiek samochodu, który osiągnie w momencie całkowitego zakończenia spłaty kredytu. Kolejna sprawa która wpływa na marżę to przede wszystkim typ pojazdu. Po prostu inna jest w przypadku samochodu osobowego, a zupełnie odmienna gdy sprawa dotyczy zakupu pojazdu ciężarowego.

Waluta i oferty promocyjne kredytu samochodowego

Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu samochodowego w innej walucie. Może to wygodne, czasem korzystne, ze względu na niższe oprocentowanie, ale należy pamiętać, że gdy z kolei rośnie kurs danej waluty, wzrastają automatycznie raty kredytu i już nie jest tak pięknie i kolorowo. W ofercie banków możemy znaleźć kredyty samochodowe o zmiennej oraz stałej stopie procentowej. Niekiedy korzystnie jest wybrać stałą stopę ze względu na krótszy czas spłaty. Z kolei stała stopa procentowa powoduje wyższe oprocentowanie. Lepiej zorientować się w danej sprawie w banku, a dopiero później podjąć konkretną decyzję.

W niektórych bankach organizowane są wszelkie promocje kredytowe. Często dotyczą one przede wszystkim stałych klientów. Jeżeli ktoś powiedzmy ma rachunek bankowy w danej firmie, to może liczyć na zdecydowanie atrakcyjniejszą ofertę kredytową, niższe oprocentowanie aniżeli nowi klienci. Ale nie ma na to żadnej reguły, dlatego musimy rozejrzeć się w wielu bankach, aby nie popełnić błędu. Zdarza się, że to w obcym banku jest lepsza oferta kredytu samochodowego, niż w naszym dla stałych klientów.

Kredyt na samochód bez zaświadczeń o dochodach

Kupno samochodu to dla niejednego z nas poważne przedsięwzięcie. Szczególnie w sytuacji, w której podeprzeć się musimy specjalnym kredytem. Niezależnie jednak od tego, czy zamierzamy kupić samochód prosto z salonu, czy też używany, niektóre placówki bankowe posiadają ciekawe oferty dla potencjalnych kredytobiorców. Jedną z nich jest z całą pewnością tak zwany kredyt samochodowy bez zaświadczeń o dochodach. Zamierzając kupić samochód musisz jedynie przedstawić bankowi oświadczenie o dochodach. Nie musisz już więc prosić pracodawcę o wystawianie zaświadczenia o dochodach, co nierzadko przysparzało niemałych problemów.

Inaczej mówiąc, starając się o taki kredyt, wystawiasz oświadczenie o swoich dochodach, pisząc w nich o swoich aktualnych zarobkach, wydatkach związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego i wszystkich z tym związanych opłatach. I to wszystko. Takim wymaganym dokumentem może więc być na przykład oświadczenie, potwierdzone własnoręcznym podpisem, w którym przedstawiasz swoje średnie dochody netto przyjmijmy za trzy miesiące wstecz ze wskazaniem ich źródła. Dzięki takiej właśnie znacznie uproszczonej procedurze kredytu samochodowego bez zaświadczeń cała procedura uzyskania kredytu i zakupu wymarzonego auta znacznie przyśpiesza. Niestety, nierzadko zdarza się tak, że rezygnując z zaświadczeń bank domaga się na przykład wyższego wkładu własnego, podwyższając go nawet o dziesięć procent, a w skrajnych przypadkach nawet do trzydziestu procent.

Kredyt na samochód – symulacja rat

Kupowanie samochodu to dla niejednego z nas poważne przedsięwzięcie, zwłaszcza, gdy musimy szukać wsparcia finansowego w placówkach bankowych. Nie dość więc, że musimy wybrać dobre i niezawodne auto, to jeszcze znaleźć korzystny kredyt na jego zakup. Jak się w tym nie pogubić? Najczęściej potencjalni kredytobiorcy decydują się na szybki kredyt samochodowy. W ich postępowaniu dostrzec można pewną nieścisłość – gdy bowiem mają już pieniądze na koncie zazwyczaj od razu decydują się na pierwszy lepszy samochód. Takie sprawy jak marka, kolor, wyposażenie, czy nawet oprocentowanie kredytu stają się nieistotne – przecież samochód stoi już przed budynkiem, możemy więc wsiadać i jeździć, a w międzyczasie spłacać kredyt.

Jednak nierzadko zdarza się tak, że decyzja podjęta pod wpływem chwili, impulsu jest błędna. Warto więc jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt na samochód dokładnie przejrzeć wszelkie oferty i porównać je na spokojnie. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić nie tylko gotówkę, ale też zdrowie i nerwy. Porównywarki, kalkulatory są tak samo potrzebne, jak symulacja kredytu samochodowego. Dzięki nim przecież uzyskujemy rzetelny obraz czekających nas konsekwencji, przejrzeć aktualne oferty i z nich wybrać te najbardziej interesujące. Kredytobiorca zyska takim postępowaniem spokojny sen, będzie miał pewność, że zrobił wszystko, by wybrać najlepszą opcję i w jak najmniejszym stopniu obciążył domowy budżet.

Aby wykonać symulację rat kredytu na zakup samochodu należy wpisać odpowiednie dane dotyczące między innymi ceny pojazdu, jego roku produkcji, marki oraz rodzaju. Poza tym kalkulator wymaga zaznaczenia, czy auto jest nowe bądź używane. Następnie należy wpisać swoje dane personalne, wysokość comiesięcznych zarobków oraz wydatków z tytułu utrzymania gospodarstwa domowego itd. Kolejnym etapem jest wypełnienie warunków umowy, a więc jakiej walucie ma być uzyskany kredyt, na jak dużą ilość rat ma być rozłożony oraz wysokość kwoty własnej. Z resztą poradzi sobie już sam kalkulator, który dokładnie zaprezentuje plan spłacania zobowiązania.

Tani i dobry kredyt na auto nowe i używane. Oblicz ratę – kalkulator

Przed podpisaniem umowy na zakup auta w oparciu o kredyt, warto skorzystać z możliwości, jakie stwarza kalkulator kredytów samochodowych. Dzięki niemu bowiem może swobodnie testować w przeróżnych konfiguracjach warunki kredytowe, a co z tym idzie – w rezultacie uzyskamy obraz najbardziej korzystnej oferty. Co więcej, jest to narzędzie całkowicie darmowe i dostępne o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy odnaleźć odpowiednią stronę internetową i w warunkach domowych, w ciszy i spokoju analizować wyniki. Gdzie szukać takich kalkulatorów? Przede wszystkim na portalach internetowych banków, gdzie z łatwością poznamy szczegółowe warunki kredytów na zakup samochodu, a więc wysokość prowizji, ubezpieczenia, harmonogram spłacania przyszłego zobowiązania).

Najważniejszym parametrem w takim kalkulatorze bez wątpienia jest wiek pojazdu, a w trakcie precyzyjnego określenia dochodów należy podać je kwocie netto. Poza tym uwzględnieniu podlegają również wszelkie dochody uzyskiwane z tytułu pracy na umowę o dzieło lub zlecenie. Dzięki skrupulatnemu i rzetelnemu wypełnieniu wymaganych pól uzyskamy faktyczny stan naszej zdolności kredytowej, która w uzyskaniu świadczenia odgrywa kluczową rolę. „Kredyt samochodowy kalkulator” to narzędzie, z którego w takiej sytuacji, grzech nie skorzystać.

W swojej bazie danych zawierają one informacje dotyczące instytucji finansowych oraz oferowanych przez nie usług. Tylko kilka sekund zajmuje wygenerowanie rankingu zawierającego aktualne oferty rynkowe najbardziej zbliżone do preferencji klienta. Co również ważne, bezpośrednio z takiej właśnie strony można przenieść się na portal kredytodawcy i tam wypełnić cały wniosek online bądź odnaleźć numer infolinii. Serwisy typu „kredyt na samochód” bardzo łatwo odnaleźć w Internecie. Dzięki nim można przeprowadzić obliczenia niezależnie od aktualnych ofert znajdujących się na rynku. Wybierając opcję „kredyt samochodowy kalkulator” i po uzupełnieniu wymaganych pól otrzymamy obraz danego zobowiązania.

Klient może i nie ma wpływu na oprocentowanie, które odgórnie ustalane jest przez bank, jednak może wpływać na długość okresu kredytowania oraz wysokość comiesięcznej raty. Dzięki kalkulatorowi z łatwością przetestujemy kilka bądź kilkanaście wariantów biorąc pod uwagę te parametry oraz równie szybko porównamy je ze sobą. W końcowym etapie uzyskamy obraz w postaci raportu zawierającego wykresy oraz wartości liczbowe. Odnosić się będą one kolejno do całkowitego kosztu kredytu, wysokości odsetek, a także wysokości pierwszej raty. Można również prześledzić cały harmonogram spłacania zobowiązania uwzględniając odsetki oraz wpłacony kapitał. Kalkulator świetnie się sprawdza również w momencie, w którym chcemy ocenić konsekwencje wybrania rat mających bądź równych.

Korzystając z kalkulatora kredytów samochodowych należy być również ostrożnym. Nie wszystkie bowiem narzędzia umieszczane w Internecie są bezstronne. Czasami zdarza się tak, że zaprogramowano je w taki sposób, by promowały jedną, konkretną placówkę finansową. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie obliczenia dokonywane przez kalkulator, mają charakter tylko i wyłącznie orientacyjny. W każdym przypadku należy dogłębnie zapoznać się ze szczegółami danej oferty oraz jej faktycznymi kosztami. Kalkulator ma za zadawanie uporządkować oferty uwzględniając preferencje i oczekiwania klienta, nie są jednak wyznacznikiem.

Konkurencja na rynku kredytów samochodowych

Obok kredytu samochodowego dobrze prezentuje się pożyczka gotówkowa. Kiedy zdecydujemy się na tę formę finansowania zakupu spotkamy się z kilkoma korzyściami z niej płynącymi. Chyba największym plusem jest fakt, iż kupowany samochód nie stanowi zabezpieczenia kredytu, dlatego też, kiedy będziemy mieli jakiekolwiek problemy ze spłatą zobowiązania, możemy go bez problemu sprzedać i pozbyć się kłopotów. Ważne jest również to, że z wnioskiem takim możemy wystąpić dużo wcześniej, jeszcze przez zdecydowaniem się na konkretny samochód.

Bank bowiem nie potrzebuje umowy kupna-sprzedaży auta. Dzięki temu, że szybciej będziemy mieli gotówkę na koncie, będziemy mieli większe możliwości negocjowania ceny. Bardzo dużym plusem takiej pożyczki jest także uniezależnienie wnioskowanej kwoty od ceny kupowanego auta. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne, gdy pojazd będzie wymagać ewentualnych poprawek i dodatkowego wkładu finansowego. Kiedy zrezygnujemy z kredytu samochodowego na rzecz pożyczki gotówkowej musimy liczyć się z tym, że koszty z nią związane mogą być droższe nawet o 30 procent.

Leasing konsumencki i jego ograniczona oferta

Leasing konsumencki jest doskonałą alternatywą dla kredytu samochodowego. Jest on przeznaczony dla osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Na sfinansowanie zakupu auta tą formą pożyczki zdecydowało się dotychczas niewielu pożyczkobiorców. Wynika to z faktu, iż niewiele banków ma go w swojej ofercie. Leasing konsumencki sprawia, że właścicielem samochodu staje się firma leasingowa, która zobowiązana jest do zarejestrowania auta i wypełnienia wszelkich formalności z tym związanych. Kupującemu nie pozostaje więc już nic innego, jak wskazanie firmie leasingowej wybranego pojazdu i wpłacenie odpowiedniej zaliczki. Poza tym kupujący nie musi się już sam borykać ze wszelkimi formalnościami. Kiedy tylko wykaże pozytywną historię kredytowa i wymagany wkład własny nie musi być przeprowadzana na jego temat weryfikacja zatrudnienia i wysokości zatrudnienia.

Dalsze korzyści…

Leasing to dodatkowe korzyści. Zaliczają się do nich dość spore rabaty, które wynikają z faktu nabywania tych samochodów hurtowo. To, jak wysoki rabat otrzymamy zależy od firmy leasingowej i jej polityki kredytowej oraz od marki kupowanego pojazdu. Dodatkowo mogą być nam zaoferowane takie usługi jak serwis opon, tańszy pakiet ubezpieczenia czy różne pakiety serwisowe. Kiedy się jednak zdecydujemy na taką usługę, musimy liczyć się z tym, że do comiesięcznej raty leasingowej doliczony zostanie nam koszt raty serwisowej.

…i niepożądane wady

Podstawową wadą leasingu są koszty związane z jej udzieleniem. Są one o wiele wyższe o tych, towarzyszących kredytom samochodowym, jednak o wiele niższe od tych, związanych z pożyczką gotówkową. Leasingobiorca może oczekiwać korzyści wynikających z niższej ceny zakupu auta, jednak dotyczy to tylko aut nowych. Samo finansowanie tej formy zakupu samochodu będzie tańsze od kredytu samochodowego tylko wówczas, gdy uzyskamy przynajmmniej 4-ro procentowy rabat przy jego zakupie.

Co wybrać – kredyt samochodowy czy leasing prywatny?

Sam leasing wiąże się z wieloma korzyściami, które nierzadko wykorzystujemy. Do największej z nich zalicza się ulgi podatkowe. Przedsiębiorcy bowiem mają prawo wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu raty leasingowe oraz wszelkie związane z nim opłaty. Mowa tu między innymi o kosztach inicjalnych i końcowych. Korzyści te dotyczą tylko i wyłącznie właścicieli przedsiębiorstw, osoby prywatne nie mogą z nich skorzystać. Polskie prawo zabrania im odpisywania zakupu samochodu od podatku. Istnieje jednak coś takiego jak leasing prywatny, zwany potocznie konsumenckim, który również może być opłacalny.

Leasing konsumencki gwarantuje firmom leasingowym niemałe upusty u dealerów samochodowych oraz tańsze usługi ubezpieczyciela (w końcu jest stałym klientem). Dodatkowym plusem jest także oszczędność czasu. Jedynym zadaniem klienta jest bowiem wybranie marki, modeli i koloru swojego wymarzonego auta, ponieważ jest on już zarejestrowany i ubezpieczony. Większość formalności jest już załatwionych, a klientowi nie pozostało nic innego, jak złożyć podpis na przygotowanej umowie.

Sam proces otrzymania samochodu w leasing nie należy do najbardziej skomplikowanych. Wystarczy bowiem przedstawić leasingodawcy zaświadczenie o zarobkach oraz dowód osobisty. Na korzyść tych firm przemawia także fakt, że nie są one tak rygorystyczne w ocenie kwestii zdolności kredytowej, jak banki. Potencjalny klient powinien skupić się przede wszystkim na wybraniu odpowiedniego rodzaju umowy. Istnieją bowiem jej dwa rodzaje: leasing standardowy i odnawialny. Ten pierwszy zakłada spłatę prawie całej wartości samochodu w ratach leasingowych. Dzięki temu, na koniec umowy będzie mógł za jedynie 1 procent wartości auta, wykupić go na własność. Drugi z kolei przeznaczony jest dla tych, którzy lubią zmieniać pojazdy co 2 – 3 lata. Firma leasingowa zobowiązuje się wówczas, do dostarczania nowego samochodu co kilka lat. Leasing standardowy w takim przypadku nie będzie więc opłacalny.

Dziwi więc fakt, że leasing konsumencki nie jest tak popularny w naszym kraju. Co wpływa na taki stan rzeczy? Przede wszystkim wątpliwości budzi fakt, że leasingobiorca tak naprawdę jeździ pożyczonym autem (należy on bowiem do firmy leasingowej). Poza tym same firmy leasingowe jakoś nie starają się spopularyzować tej metody finansowania zakupu auta. Po trzecie umowa leasingowa skonstruowana jest w taki sposób, że lepiej bardzo uważać jeżdżąc takim autem, albo po prostu postawić go w garażu i podziwiać. W przypadku kradzieży lub tak zwanej szkody całkowitej bowiem, leasingodawca nie zwraca klientowi żadnych opłat i wpłaconych już rat. Jest to o tyle śmieszne, że to przecież klient opłaca składki ubezpieczeniowe, które przepadają na konto firmy leasingowej.

Jak każda pożyczka, tak i leasing konsumencki ma w sobie plusy i minusy. Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę zdecyduje się potencjalny leasingobiorca.

Zanim zdecydujesz się na kredyt samochodowy – przeczytaj

Starania o kredyt samochody zacząć najlepiej od odwiedzin w banku, w którym posiadamy już konto. Banki prowadzące rachunek potencjalnego kredytobiorcy zawsze mogą zaproponować dużo korzystniejsze warunki, ponieważ znają dobrze historię finansową klienta. Bardzo często w przypadku klientów własnych obniżona jest znacząco prowizja jak i oprocentowanie kredytu. Szanse na uzyskanie kredytu również znacząco rosną dzięki możliwości przeprowadzenia uproszczonej procedury badania zdolności klienta. Oferta, którą otrzymamy we własnym banku może być dobrym punktem odniesienia i pozwoli skutecznie przeprowadzić porównanie z innymi bankami. Najszybszym sposobem jest wykorzystanie gotowych porównywarek, które znajdziemy bez problemów w internecie.

Kredyt samochodowy zaciągnąć można na zakup nowego oraz używanego samochodu. Pamiętać trzeba jednak, że im starsze auto, tym wyższe będą koszty kredytu ze względu na znaczną utratę wartości auta w czasie kredytowania. Maksymalny czas kredytowania w przypadku tego typu kredytów wynosi od 6 do 8 lat. Niektóre banki są w stanie zaoferować nawet 10 letni okres spłaty. W przypadku aut używanych istnieją dodatkowe obostrzenia, ponieważ nie mogą one mieć więcej niż 15-20 lat w dniu spłacania ostatniej raty.

Oferta salonowa

W przypadku zakupu auta w salonie liczyć możemy na ofertę bezpośrednio od sprzedawcy, który bardzo często posiada podpisaną umowę z jednym z banków, co znacząco skraca i upraszcza formalności, jednak liczyć się trzeba z wyższymi kosztami kredytu niż w przypadku samodzielnego załatwienia go w banku. Związany jest z tym fakt, że sprzedawca pełni tu rolę pośrednika, który również otrzymuje prowizję od banku za każdy udzielony kredyt. Oczywiście znaleźć można wyjątki, a są nimi sytuacje kiedy to producent samochodu prowadzi również usługę kredytową. Bardzo często są one w stanie zaoferować dużo korzystniejsze warunki od tych oferowanych przez banki.

Obowiązkowe AC

Podstawą każdego kredytu samochodowego jest zawsze odpowiednie zaświadczenie z zakładu pracy, które poświadczy bankowi zarobki. Wyjątkiem jest kredyt brany w banku, w którym klient posiada już rachunek i przelewane jest na niego wynagrodzenie. Innym wyjątkiem może być duży wkład własny, przekraczający np. 40% wartości auta. W takim przypadku wystarczy jedynie oświadczenie o dochodach. Dodatkowo przy zakupie auta używanego niezbędne jest dostarczenie do banku odpowiedniego zaświadczenia z rejestru zastawów, że na pojeździe nie ciąży żaden zastaw.

Warunkiem koniecznym w każdym banku jest obowiązkowe wykupienie ubezpieczenia Autocasco dla kredytowanego pojazdu. Jest to jedyne zabezpieczenie dla banku na wypadek kradzieży bądź całkowitego zniszczenia auta, ponieważ ubezpieczenie przeznaczone będzie w pierwszej kolejności na spłatę kredytu.
Zabezpieczeniem samego kredytu jest zazwyczaj zastaw rejestrowy bądź przewłaszczenie. W przypadku zastawu umieszcza się wpis w krajowym rejestrze zastawów, zaś informacja o tym umieszczona zostaje również w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku przewłaszczenia bank staje się posiadaczem 49% procent auta i przejmuje posiadanie karty pojazdu. W takim przypadku właściciel nie ma prawa sprzedać ani podarować nikomu auta bez zgody banku. Dodatkowo w takim aucie nie można dokonywać zaawansowanych modyfikacji technicznych, takich jak montaż instalacji gazowej. Niektóre banki oferują również zabezpieczenie poprzez przewłaszczenie warunkowe, w którym współwłasność pojazdu zostaje ustanowiona dopiero w momencie nie spłacenia kilku kolejnych rat kredytowych. By jednak skorzystać z takiej formy kredytowania niezbędna jest wysoka wpłata własna.

Kredyt w innej walucie

Podczas szukania kredytu samochodowego warto zastanowić się nad kredytem w obcej walucie takiej jak euro albo frank szwajcarski. Oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj dużo korzystniejsze, jednak pamiętać trzeba o możliwości zmiany wysokości rat zależnie od kursu walut. Warto też dowiedzieć się czy istnieje możliwość bezpłatnego przewalutowania kredytu na wypadek ciągłego osłabiania się złotego. Należy też zawsze dowiadywać się, czy istnieje możliwość odroczenia spłaty kredytu oraz czy w przypadku wcześniejszej spłaty bank nie obciąża klienta dodatkowymi kosztami.

Posiadając duży wkład własny warto zastanowić się nad kredytem w formie 50/50. Jest to bardzo częsta oferta dilerów samochodowych, w której przy zakupie auta wpłacamy 40, 50, albo 60 procent wartości auta, zaś resztę spłacamy jednorazowo po roku bądź dwóch opłacając oprócz tego jedynie koszty manipulacyjne, ponieważ kredyt taki nie jest obciążony odsetkami.

Pamiętać należy, że zawsze mamy prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w przeciągu 10 dni od jej zawarcia. W przypadku gdy bank nie poinformuje nas o tym w dniu podpisywania kredytu czas ten przedłuża się do trzech miesięcy. Daje to dodatkowy czas na zastanowienie się, czy na pewno poradzimy sobie z płaceniem comiesięcznych rat. Niestety nie dotyczy to pojazdów, które kupuje się na działalność gospodarczą, a także w przypadku kredytów przekraczających wartość 80 tys. zł.

Wszystko co należy wiedzieć kupując auto na kredyt

Kredyty samochodowe podzielić można na trzy rodzaje:

  • Kredyt standardowy – czyli zwykły kredyt z ratą miesięczną, przy którym nie jest wymagany wkład własny.
  • Kredyt jednoratowy – jest to dosyć młody rodzaj kredytu oferowany przez „banki samochodowe”. Polega on na wpłacie minimum połowy wartości auta w dniu jego zakupu, zaś drugą połowę wpłaca się po roku, bądź w innym ustalonym przez bank terminie. Największą zaletą takich kredytów jest kompletny brak oprocentowania.
  • Kredyt balonowy – jest to z pewnością najciekawsza forma kredytowania. Zaletą kredytu jest z pewnością bardzo niska rata miesięczna, jednak na koniec spłaty kredytu w ostatniej racie klient wpłacić musi 20% wartości samochodu. Wartość pojazdu liczona jest zawsze z dnia zakupu.

Dodatkowe koszty

Oprócz standardowych kosztów związanych z niemal każdym rodzajem kredytów czyli oprocentowaniem, liczyć się trzeba z prowizją stanowiącą zazwyczaj 2 do 5% kwoty kredytu. Nie są to jednak wszystkie koszty. Auto kupowane na kredyt musi być ubezpieczone poprzez obowiązkowe Autocasco. Oprócz tego niektóre z banków wnoszą o zabezpieczenie zastawem rejestrowym, który kosztuje około 250 zł.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC. Poprzez cesję bank ma gwarancję, że w przypadku zniszczenia pojazdu pieniądze z odszkodowania trafią bezpośrednio do banku, a nie do kredytobiorcy. Oprócz cesji ubezpieczenia dochodzi depozyt karty pojazdu i przywłaszczenie z warunkiem zawieszającym. Oznacza to, że w przypadku zaprzestania spłat rat kredytowych bank przejmuje kredytowany pojazd.

Często też banki wymagają od klienta wykupienia ubezpieczenia od różnego ryzyka. Nie jest to obowiązkowe w każdym banku, jednak szansa na wymóg jest tym wyższa, im niższa jest wpłata własna.
Kredyt samochodowy mimo dosyć skomplikowanych zabezpieczeń jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem, jeśli interesuje nas zakup auta na kredyt. Niższe oprocentowanie i możliwość zdobycia wyższej kwoty na dłuższy okres może dać szansę osobom, które nie posiadają wystarczającej zdolności do kredytu gotówkowego w potrzebnej kwocie.

Na jakiej zasadzie działa balonowy kredyt samochodowy?

Nabywcy nowych aut, którzy postanowili rozłożyć duży wydatek na mniejsze sumy, często są klientami banków samochodowych. Są to firmy mające typowo motoryzacyjny profil, które należą do dużych koncernów samochodowych. To one zajmują się udzielaniem kredytów balonowych.

Obecnie na rynku samochodowym kredyty balonowe występują zazwyczaj w dwóch wariantach

Jednym ze sposobów działania „balonu” jest rozbicie całej kwoty na dwa etapy tak, że pierwszą część kredytu spłaca się w małych ratach, natomiast druga część do spłaty jest stosunkowo duża (nawet do 50% wartości samochodu). W tym wariancie korzyści dla klienta polegają na niskim oprocentowaniu pierwszej części rat. Na przykład: klient chce wziąć 300 000 zł kredytu. Wartość ostatniej, balonowej raty ustalana jest na 40% czyli 120 000 PLN. Zdolność kredytowa jest zatem wyliczana dla 180 000 zł. Z tej możliwości korzystają klienci z mniejszą zdolnością kredytową.

Samochodowy kredyt balonowy istnieje również w innym wariancie. Jest to zobowiązanie kredytowe, w którym interesant przy zakupie samochodu spłaca w zależności od wybranej opcji (40/60, 50/50, również 33/33/33) całą jedną część, a drugą może spłacić po roku.

Raty balonowe to idealne rozwiązanie dla osób często zmieniających samochody

Jest tak ponieważ po spłacie pierwszej raty samochód można sprzedać i szybko spłacić drugą ratę balonową. W przypadku drugiego mechanizmu do kosztów operacji bankowej dolicza się prowizję lub ubezpieczenie. Banki samochodowe naliczają także minimalne oprocentowanie. Wadą tego typu kredytów jest to, że oferta udostępniana jest tylko przez duże koncerny samochodowe, a możliwość otrzymania kredytu jest proponowana przy zakupie jedynie cieszących się powodzeniem modeli. W ten sposób sprzedawcy napędzają zbyt danej klasy samochodu.

Potencjalnym klientem, korzystającym z tej oferty banku samochodowego jest często posiadacz sporych oszczędności, które pozwalają mu na spłatę jednorazowo wysokiej raty balonowej. Raty balonowe można również spłacać za pomocą kredytu dostosowanego specjalnie do „balonowego” mechanizmu. Kredyt na spłatę raty balonowej rozkłada się mniejsze sumy, dostosowane do możliwości finansowych klienta. Samochodowy kredyt balonowy jest tańszy od zwykłego kredytu. W niektórych przypadkach podmiot umożliwiający zaciągnięcie go nie wymaga wkładu własnego. Z punktu widzenia banków samochodowych tego typu pożyczki są dla nich bardziej ryzykowne z powodu braku regularnego zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Kredyt samochodowy dla wszystkich firm

Kredyty samochodowe oferowane dla firm przybierają różną postać jeżeli chodzi o warunki. Są bardziej jak i mniej korzystne. Wszystko przeważnie zależy od tego, w jakim banku się o nie staramy. Nie wszystkie dyktują swoim klientom takie same zasady. W niektórych placówkach jest zdecydowanie łatwiej o pieniądze na samochód. Trzeba tylko dowiedzieć się co to za banki. Zaglądając do co najmniej kilku banków przedsiębiorca może dowiedzieć się, że w niektórych z nich istnieje możliwość uzyskania kredytu nie tylko na nowy samochód, ale i używany. Może być osobowy bądź ciężarowy wedle uznania i potrzeby. Co więcej, tak naprawdę wcale nie musi to być pojazd czterokołowy, gdyż jeżeli powiedzmy firma potrzebuje zakupić przyczepkę, takowego zakupu może dokonać podobnie pozyskując na to pieniądze w banku.

Jak to bywa w przypadku innych kredytów przeznaczonych dla firm, tak również uwzględniając kredyt samochodowy, wymagany jest przeważnie konkretny okres działania na rynku. Firma musi znajdować się na nim od dłuższego czasu, aby być może uwiarygodnić swoją wypłacalność. Wówczas bank spogląda w zyski i od razu widzi, czy dane przedsiębiorstwo stać na kredyt, czy nie. Pozostałe dokumenty praktycznie niczym nie różnią się od tych, jakie wymagane są przy innych kredytach. Zapewne każdy już wie, że trzeba mieć wszelkie zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami i tak dalej. Wszystkie są dość standardowymi dokumentami, o których praktycznie przedsiębiorcy wiedzą, mają je nawet przygotowane udając się do banku, w celu wypytania o konkretną ofertę.

Kiedy bank udziela kredytu samochodowego przedsiębiorcy, najczęściej chce czuć się bezpiecznie. W związku z tym robi wszystko, aby odpowiednio zabezpieczyć ten kredyt. Doskonałym zabezpieczeniem jest w tym przypadku zastaw na kredytowanym samochodzie, lub innym pojeździe zależnie od ustaleń.

Za co kupić motocykl?

Zakup motocykla to wbrew pozorom dość poważna sprawa. Trzeba przyznać, że nie może to być motocykl, który zacznie sprawiać same problemy. Zwyczajny skuter kosztuje około dwóch tysięcy złotych, a co dopiero mówić o prawdziwym motocyklu, idealnym dla dorosłego mężczyzny. Nie dość, że często bywają problemy z wyborem motocykla, to w dodatku nie wiadomo skąd wziąć pieniądze. Wielu mężczyzn w ten sposób rezygnuje z marzeń, bądź odkłada je na późniejszy termin realizacji. Ale pamiętajmy, że z czasem może już być na to za późno. Dlatego najkorzystniej jest zadłużyć się w banku.

Jaki kredyt wybrać?

Banki dysponują szeroką ofertą kredytów, jednak w danej sytuacji należy wybrać ten odpowiedni. Przykładem jest chociażby zwyczajny kredyt gotówkowy. Jak najbardziej może posłużyć na zakup motocykla, lecz w rzeczywistości nie zawsze jest to tak korzystne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. W tym miejscu pojawia się pewne zdziwienie, bo dlaczego kredyt samochodowy na motocykl. Czy tak w ogóle można? Jak najbardziej, kredyt samochodowy można również wykorzystać na wydatki związane z zakupem nieco innych pojazdów. Oczywiście należy tylko dowiedzieć się w jakim banku można z takiego kredytu skorzystać i czy będzie on tak korzystny jak tego oczekujemy.

Czy wszędzie kredyt samochodowy daje tyle swobody?

Zanim nabierzemy pewności, że kredyt samochodowy będzie mógł nam posłużyć do dokonania zakupu wymarzonego motocykla, musimy dowiedzieć się, jakie banki na to pozwalają. Pamiętajmy, że owszem takie możliwości istnieją, ale są jednak też instytucje finansowe, które ściśle trzymają się nazwy. Skoro to kredyt samochodowy, to oczekują, aby klienci przeznaczali go tylko i wyłącznie na zakup samochodów. Także z tą pewnością lepiej się wstrzymać.

Leasing na motocykl

Przeważnie oferta leasingu kojarzona jest z przeznaczeniem jej tylko i wyłącznie dla takich klientów jak duże firmy. Jednak okazuje się, że wraz ze zmianą czasów na lepsze, zmieniła się grupa odbiorców takich oto usług. Obecnie leasing oferowany jest również klientom indywidualnym, zwykłym ludziom. Należy tylko dokładnie zapoznać się z ofertą, przeanalizować koszty i korzyści, a następnie podjąć decyzję o ofercie leasingowej, uwzględniając propozycje co najmniej kilku instytucji. Ważne, aby wyjść na tym jak najkorzystniej.

Jak sfinansować zakup auta?

Tradycyjny kredyt gotówkowy

O kredycie gotówkowym na pewno mieliśmy okazję słyszeć bardzo dużo i to nie raz. Możliwe jednak, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, iż podobnie może być wykorzystany w celu dokonania zakupu samochodu. A taka możliwość istnieje. Z reguły kredyt gotówkowy wydawany jest na dowolny cel, bez tłumaczenia się przed przedstawicielem banku. Typowe kredyty samochodowe to znacznie bardziej skomplikowane procedury. Trzeba przede wszystkim załatwić formalności związane z polisą autocasco, której w przypadku kredytu gotówkowego nie ma. I to jest jego wielkim plusem. Jednak na samych zaletach skończyć się niestety nie może. Podstawowym minusem kredytu gotówkowego jest dość wysokie oprocentowanie. Czasem są pewne ulgi, lecz naprawdę musi to być wielka okazja, a takich nie ma dużo. Trzeba tu również uwzględnić fakt, iż kwota przyznana kredytobiorcy ściśle zależna jest od wysokości jego dochodu. Dlatego może zdarzyć się sytuacja, że niestety przyznane pieniądze nie wystarczą na zakup samochodu o wymarzonym czy oczekiwanym standardzie.

Czyżby pożyczka hipoteczna?

W momencie kiedy wydaje się, że pożyczka hipoteczna przeznaczona jest tylko i wyłącznie do sfinansowania domu lub mieszkania, okazuje się, że są jeszcze inne cele, na które bez najmniejszego problemu może zostać wykorzystana. Przedstawiciele banku wspominają, że tak naprawdę pożyczkobiorca nie musi tłumaczyć się z tego, na jaki cel będzie chciał przeznaczyć pożyczkę hipoteczną. To rozwiązanie finansowe jest jeszcze korzystniejsze od poprzedniego kredytu, ze względu na niższe oprocentowanie. Kolejnym plusem jest również możliwość rozłożenia kwoty pożyczki na raty w dość długim okresie. W tym przypadku najgorsze są jedynie formalności. Jest tego dużo, a załatwienie wszystkiego zajmuje sporo czasu.

A może kredyt 50/50?

Tak zwany kredyt 50/50 bądź jeszcze inaczej, kredyt balonowy to oferta finansowa najczęściej wybierana w celu sfinansowania samochodu. Jej zasady są bardzo proste. Kredytobiorca w momencie zakupu pojazdu wpłaca połowę kwoty jaką musi zapłacić za dany samochód. Drugą zaś połowę oddaje mniej więcej po roku czasu. Choć ogólnie rzecz ujmując kredyt balonowy jest bardzo korzystny, to jednak wielu ludzi nie stać na to rozwiązanie. Niestety trzeba posiadać pół wartości samochodu, a to w niektórych przypadkach zbyt dużo. Spora liczba ludzi jednak na tym korzysta, więc oferta pozostaje ofertą naprawdę korzystną w danym celu.

Wybór oferty pozwalającej na sfinansowanie zakupu samochodu pozostaje do każdego z osobna. Każdy przecież ma własne wymagania, przez co może zdecydować się na zupełnie inną ofertę niż wszyscy. To tylko przykłady, gdyż możliwości finansowych idealnych do wykorzystania w tym celu jest znacznie więcej.

Kredyt na używane auto – co powinieneś o nim wiedzieć

Komis czy bank? Co wybrać?

Kiedy udamy się do komisu z zamiarem kupna samochodu, nie bądźmy zaskoczeni, że dostaniemy gotową ofertę kredytu. Mimo, iż wyda się ona nam bardzo atrakcyjna, przed jej podpisaniem udajmy się jeszcze do banku, aby przeanalizować jego propozycję, a później je porównać.

Jakie auta spełniają wymagania banków?

Kredyty samochodowe są bardzo specyficzną formą pożyczki. Charakteryzują się rygorystycznymi, nie dającymi się w żaden sposób naciągnąć, zasadami. Nie na każdy samochód bank również udzieli nam kredytu. Przy podejmowaniu decyzji analizie podlega wiek pojazdu oraz długość okresu kredytowania. W zależności od banku, taki okres oraz suma lat pojazdu nie może być większa niż 7 lub 10 lat. Dla niektórych pożyczkodawców rok produkcji auta nie ma żadnego znaczenia. Zasady te wynikają tego, że banki wdrażają w życie tak zwane przewłaszczenie samochodu jako zabezpieczenie pożyczki. W ten sposób właścicielem auta staje się bank i w pewnym sensie udostępnia go bezpłatnie, aż do chwili całkowitej spłaty zobowiązania.
Dla banku nie ma kompletnie żadnej różnicy, czy kupujemy samochód z Polski, czy też sprowadzamy go z zagranicy. Watro jednak upewnić się w tej kwestii.

W sytuacji, w której bank nie przyznał nam kredytu samochodowego – nie załamujmy się. Mamy jeszcze dwie możliwości, którymi są: pożyczka gotówkowa oraz karta kredytowa lub ta z limitem kredytowym na koncie osobistym. Trzeba jednak zastanowić się nad tymi opcjami, ponieważ są o wiele droższe od standardowego kredytu.

Jak przebiega cała procedura?

Chociaż nie zdecydowaliśmy się jeszcze na konkretne auto, już możemy udać się do banku, gdzie przeanalizowana zostanie nasza zdolność kredytowa. Ostateczną odpowiedź dostaniemy dopiero wtedy, gdy podamy dane wybranego już samochodu i uzupełnimy nimi wniosek. W niektórych przypadkach możemy dostać z banku dokumenty potwierdzające akceptację wniosku kredytowego (tzw. Promesa). Kiedy podpiszemy już umowę kupna auta musimy zanieść ją do banku. Tam dostaniemy umowę kredytową. Kiedy samochód zastanie zarejestrowany i wypełnimy wszystkie formalności, bank uruchomi kredyt.

Jakie są zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Zabezpieczenia spłaty kredytu stosowane przez banki

Doskonałym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jakie upatrzył sobie bank jest chociażby zakupiony samochód. Może to dziwnie brzmi, ale wytłumaczenie tego jest bardzo proste. Zwyczajnie samochód jest własnością banku do czasu, aż kredytobiorca spłaci zobowiązanie finansowe, które zaciągnął w danym celu. Także osoba zadłużona nie ma prawa dysponowania samochodem bez zgody banku. Na pewno nie jest to takie przyjemne dla kredytobiorcy, który marzy o własnym samochodzie. Dlatego należy rozważyć również pozostałe formy zabezpieczenia, a następnie dokonać korzystnego wyboru, aby nie żałować i nie mieć z tego tytułu problemów w przyszłości.

Innym zabezpieczeniem jest zastaw rejestracyjny. Choć wydaje się rozwiązaniem całkiem w porządku, w rzeczywistości okazuje się chyba najgorszym sposobem zabezpieczenia kredytu. Najlepsze w tym wszystkim jest tylko to, że w czasie trwania kredytu właściciel samochodu może nim zarządzać bez niczyjej zgody. Ale z kolei gdy chce go sprzedać, wiążą się z tym poważne i długotrwałe formalności. Przede wszystkim trzeba prosić o zgodę banku, później istnieje konieczność usunięcia wpisu z rejestru zastawów. To trwa dość długo, a dopiero po tym można przerejestrować samochód.

Istnieje również coś takiego jak przewłaszczenie, polegające na przeniesieniu praw własności pojazdu na bank. W tym przypadku właścicielem samochodu jest bank lub inna instytucja, która udostępniła pieniądze na jego zakup. Dopiero po zwróceniu pieniędzy pożyczonych wraz z wszelkimi opłatami, bank przekazuje prawo do własności samochodu. W czasie spłacania kredytu można korzystać z samochodu, ale na określonych w umowie warunkach, co może wiązać się z pewnymi ograniczeniami.

Warto poznać jeszcze inny sposób zabezpieczenia danego kredytu. Jest to tak zwany depozyt karty pojazdu. Niewielu ludzi kiedykolwiek słyszało o takim rozwiązaniu. Karta samochodu jest zdeponowana w banku, dzięki czemu właściciel samochodu może go sprzedać bez pytania o zgodę danej instytucji. Karta powraca do kredytobiorcy po spłacie zobowiązania.

Uwzględniając tu wyróżnione sposoby zabezpieczenia kredytu samochodowego, najwygodniejszy, a zarazem najkorzystniejszy dla kupującego samochód, będzie raczej ostatni. Ten nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jednak decyzja należy do indywidualnego rozważenia, także nie możemy mieć na nią wpływu.