Kredyt kupiecki zamiast kredytu bankowego

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że kredyt kupiecki nie znajduje się na liście produktów bankowych. Przyznawany jest od przedsiębiorcom przez innych przedsiębiorców w ramach usług handlowych. Stąd potoczna nazwa kredytu „business to business” zwanym handlowym i towarowym.

Cała atrakcyjność kredytu kupieckiego to odłożenie jego spłaty w czasie. Jeżeli nasze przedsiębiorstwo nie posiada odpowiedniej ilości środków na zapłatę za zakupiony towar bądź usługę, transakcja przybiera charakter relacji kredytowej. Pożyczka towarowa to nic innego więc jak krótkoterminowe sfinansowanie działalności przedsiębiorstwa. Pożyczkobiorcy, co nikogo nie dziwi, zależy na wydłużeniu takiego okresu spłacania zobowiązania, by tym samym podreperować budżet firmy. Najczęściej kredyt taki udzielany jest na 30 dni.

Kredyt konsumencki jest dość popularny na rynku. Dzięki niemy tworzy się szczególna relacja między firmami, pewna sieć zależności, którą niełatwo zerwać. W przypadku zadowalającej współpracy wydawałoby się to nawet niekorzystne. Jego plusem jest dostępność i elastyczność. Poza tym nie jest ograniczony formalnościami, procedurami, jak to ma się w przypadku produktów oferowanych przez banki. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy tak chętnie sięgają po taką alternatywę.

Dużą rolę odgrywa tu skonto. Dzięki bowiem wcześniejszemu uregulowaniu zaległości liczyć można na zmniejszenie kwoty pożyczki. Dzięki temu kredytodawcy zachęcają swoich klientów do skorzystania z ich usług. Plusem kredytów handlowych jest ich nieoprocentowanie.

Kredyty kupieckie niosą ze sobą również pewne ryzyko. Jak bowiem zaufać przedsiębiorstwu, którego właścicieli nie znamy? Jak w takich warunkach udzielić im pożyczki? Banki w podejmowaniu decyzji posługują się Biurem Informacji Kredytowej, gdzie więc mogą udać się właściciele firm? Rozwiązaniem może być tu zasięgnięcie informacji w wywiadach gospodarczych. Praktycznie cała gospodarka opiera się na kredytach kupieckich, które są po prostu standardową transakcją kupna – sprzedaży.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x