Kredyt hipoteczny we frankach – sprawdź najlepsze oferty

Jeszcze niedawno, a więc jakieś 10 czy 15 lat temu, Polacy bardzo chętnie zaciągali kredyty, zwłaszcza te hipoteczne, we frankach szwajcarskich. Comiesięczne raty były znacznie niższe niż te, jakie należałoby spłacać, gdyby kredytobiorca zdecydował się na złotówki. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych panujących w Szwajcarii.

Dzięki temu, że w tamtych czasach kurs franka szwajcarskiego był wyjątkowo stabilny, niższe były także koszty kredytowe. Nic dziwnego więc, że spora część polskich kredytobiorców decydowała się na zaciągnięcie zobowiązania właśnie w tej walucie. Obecnie, mimo pozostających na niskim poziomie stóp procentowych, kredyt we frankach zdaje się być droższy. Co za tym idzie, polscy kredytobiorcy musieli przez kilka miesięcy 2011 i 2012 roku spłacać znacznie wyższe raty kredytowe.

Obecnie w Polsce także panują wyjątkowo niskie stopy procentowe. W związku z czym kredyty we frankach szwajcarskich straciły na popularności, szczególnie gdy doliczy się do tego wysoką cenę za wycenę obcej waluty. Jeszcze kilka lat temu kredyty w takiej walucie jak Fran szwajcarski należał do wiodących zobowiązań udzielanych przez banki z zabezpieczeniem hipotecznym. Obecnie Polacy większe korzyści wynoszą z kredytów zaciąganych w złotówkach. Wynika to z faktu, że koszty kredytów we frankach są znacznie wyższe od tych zaciąganych w walucie rodzimej.

Kredyty brane w złotówkach kilka lat temu, powiedzmy 10 czy 15, były sporo droższe. Spowodowane to było wysoką stopą procentową panującą w kraju wywołującą z kolei wysoki Wibor, który stanowczo wpływa na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w walucie rodzimej. Wysokie oprocentowanie oznaczało podwyższone koszty kredytu, niższą zdolność kredytową, a także wyższe comiesięczne raty. Korzystniejsze było więc decydowanie się na kredyty we frankach szwajcarskich.
Zaciągając kredyt we frankach szwajcarskich należy zastanowić się również nad kwestią ubezpieczenia. Banki chętnie proponują takie wyjście, ponieważ tym samych chronią swoich klientów przed ryzykiem wzrostu LIBOR, a więc stawki ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Poza tym jest on bazą wypadową ceny kredytów hipotecznych zaciągniętych właśnie we frankach szwajcarskich.

Obecnie LIBOR utrzymuje się na poziomie zerowym, jednak nie można nigdy przewidzieć, czy szybko nie wzrośnie do 2 lub 3 %. Wykupione ubezpieczenie chroni kredytobiorcę przed wzrostem comiesięcznej raty. Warto więc zainwestować w taką dodatkową ochronę by w przyszłości ustrzec się problemów z terminowym spłacaniem zobowiązania.

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xxxx
7 miesięcy temu

witam. Czy w ogóle jeszcze jakiś bank daje kredyty we frankach? czy to już przeszłość? Tyle osób straciła na kurskie franka

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x