Kredyt hipoteczny w SKOK-u

Na mocy ustawy Komisja Nadzoru Finansowego zaczęła sprawować kontrolę również nad SKOK-ami. Ustawa jest bardzo mocno krytykowana przez SKOKi, ponieważ zrównano jest z bankami, co postrzegane jest jako forma pozbawienia ich pozycji na rynku. Do tej pory wszystkie kasy spółdzielcze działały zgodnie z wytycznymi prawa spółdzielczego i żadna z kas w przeciągu 20 lat nie zbankrutowała ani nie miała poważnych problemów. Główną różnicą między bankami a SKOKami jest fakt, że osoby korzystające z usług banków są ich klientami, zaś osoby posiadające rachunki w SKOKach są ich członkami. Aktualnie kasy posiadają ponad 2,5 miliona członków i kapitał na poziomie 15 miliardów złotych.

Mimo wszystko dzięki tym regulacjom SKOKi stały się większą konkurencją dla banków dzięki możliwości znacznego rozszerzenia palety usług. Jedną z takich usług stały się wieloletnie kredyty hipoteczne. Również kredyty gotówkowe mogą teraz być udzielane na znacznie dłuższy okres. Z usług SKOKów korzystać teraz mogą również fundacje, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz stowarzyszenia, czego wcześniej robić nie mogły.

Dodatkową zaletą ustawy jest fakt, że depozyty członków są teraz jeszcze lepiej zabezpieczone. Do tej pory gotówka członków zabezpieczona była przez fundusz stabilizacyjny stworzony przez kasy, zaś zarządzany przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową. Dodatkowym zabezpieczeniem było ubezpieczenie w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. Gwarantowane dzięki tym zabezpieczeniom depozyty miały dokładnie taką samą wartość jak depozyty bankowe, czyli na równowartość 100 000 euro. Aktualnie depozyty zabezpieczone są potrójnie, ponieważ podlegają również pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x