Każdy zapewne orientuje się jak wygląda kredyt hipoteczny i na jakich warunkach jest przyznawany. Podobnie, ale nie identycznie odbywa się to w przypadku przedsiębiorstw. Zabezpieczeniem takiego kredytu może być hipoteka. Banki uważają ten sposób za najbardziej dla nich bezpieczny, dlatego kiedy jest to możliwe, nie robią większych problemów przy rozważaniu wniosku i przyznawaniu zobowiązania. Co więcej, oprocentowanie kredytu jest dla kredytobiorcy bardzo przystępne, dzięki czemu cały kredyt hipoteczny wydaje się korzystny.
Jeżeli chodzi o pozostałe formalności, te nieco różnią się od tych, które zazwyczaj wymagane są od klientów indywidualnych. Bank ze względu na prowadzenie działalności zwyczajnie oczekuje nieco innych dokumentów od przedsiębiorców. Ale dla nich to żaden problem, gdyż najczęściej ubiegając się o kredyt hipoteczny, są na to nastawieni i zarazem dobrze przygotowani. Przedsiębiorcy zastanawiając się jakich dokumentów będzie oczekiwał od nich bank, muszą wiedzieć, że do niezbędnych należy zaliczyć przede wszystkim numery typu NIP i REGON. To w zasadzie nie wzbudza zdziwienia, bo przecież są to podstawowe dane każdej firmy, podawane i wymagane nie tylko w sprawach związanych z kredytem. Kolejna sprawa to wszelkie dokumenty będące dowodem, że przedsiębiorstwo nie ma zaległości w Urzędzie Skarbowym, ani też w ZUS-ie. Mogą zdarzyć się jeszcze sytuacje, że bank zażąda od przedsiębiorstwa dokumentów, które wskażą na ogólne funkcjonowanie firmy. W niektórych przypadkach jest to dość pomocne.
Podstawowym warunkiem stawianym przedsiębiorstwom jest przede wszystkim długość prowadzonej działalności. Oczywiście chodzi tu o czas. Jeżeli istnieje na rynku dość krótko, raczej nie może liczyć na dane zobowiązanie. Gdy ma za sobą kilka lat pracy, a przez ten okres nie wydarzyło się nic szczególnego co mogłoby zaniepokoić bank, to przedsiębiorstwo ma już wielkiego plusa. Trzeba tylko sprawdzić jakie są konkretne wymagania co do danego czasu, w konkretnych placówkach bankowych.
W przypadku starania się o kredyt hipoteczny, firmy podobnie jak osoby prywatne, muszą wykazać się zdolnością kredytową, a ta z kolei najczęściej badana jest na podstawie miesięcznych zysków. Gorzej, kiedy po odliczeniu wszelkich opłat i wypłaceniu wynagrodzenia pracownikom, firmie praktycznie nic nie zostaje. Wówczas nie jest na minusie, ale na spłatę kredytu też jej stać nie będzie. Trzeba być jednak dobrej myśli i pytać przynajmniej w kilku bankach.
witam. Czy mam szanse na kredyt hipoteczny dla firm na 300 000 zl. Jakie są warunki? Proszę o pomoc! Pozdrawiam
Witam. Chciałbym starać się o finansowanie swojej firmy na 200 000 zl. Proszę o pomoc