Kłopoty finansowe? Weź kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie wszystkich naszych zadłużeń w jeden kredyt. Umowa takiego kredytu gwarantuje nam szybsze i terminowa spłacenie zobowiązań, często przy niższej comiesięcznej racie. Jest to więc rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które nie mogą zapanować nas spłatą i wysokością rat. Na pierwszy rzut oka opcja taka zawiera same korzyści, jednak, tak jak w życiu, wszystko ma swoje wady i zalety.

Korzyści i wygoda

Chyba najważniejszą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie comiesięcznej raty kredytowej. Co za tym idzie, mamy możliwość zmniejszenia także oprocentowania takiego kredytu. Dla wielu z nas poważnym walorem jest też połączenie wszystkich zobowiązań w jedną, comiesięczną ratę, która nierzadko również ulega obniżeniu. Jest to bardzo wygodne i korzystne posunięcie. Poza tym, gdy mamy niewiele kredytów, możemy zaciągnąć nieco wyższy kredyt konsolidacyjny i pozyskaną nadwyżkę wykorzystać na dowolnie wybrany przez nas cel.

Jak już wcześniej pisaliśmy, jedną z jego zalet jest możliwość uzyskania niższego oprocentowania dla zsumowanych zobowiązań. Dotyczy to głównie kredytów zabezpieczonych hipoteką. Taka konsolidacja wymaga jednak wydłużenia okresu spłaty, zmniejszając tym samym wysokość miesięcznej raty. Jednak aby nie wpaść w pułapkę przy konsolidacji na przykładzie kart kredytowych, trzeba rozważnie podejść do tematu i zastanowić się, czy takie posunięcie jest nam naprawdę konieczne.

Gdzie są oszczędności?

Obecnie skonsolidować możemy praktycznie każdy kredyt. Mało opłaca się to jednak w przypadku łączenia kredytów hipotecznych. Oprocentowanie przy tego typu produktach jest na tyle korzystne, że szkoda byłoby je zmieniać. Jeżeli myślimy o połączeniu innych zobowiązań warto pamiętać o kilki podstawowych zasadach. Konsolidacja zadłużeń nie powinna następować roku lub więcej od momentu zaciągnięcia długu. Jeżeli zrobimy to wcześniej będziemy musieli spłacać większe odsetki. Zróbmy to więc wówczas, gdy będziemy mieli tak zwany „nóż na gardle”.

Bardzo często zdarza się tak, że nie wszystkie zobowiązania uda nam się skonsolidować ze względu na niską zdolność kredytową. Z perspektywy banku, najmniej obciążać ją będą karty kredytowe, najbardziej raty. Doradcy bankowi będą proponować nam rożne opcje spłaty, jednak to do nas należy ostateczna decyzja.
Przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym warto rozważyć jego wszystkie wady i zalety. Dopiero wówczas będziemy mieli pełną świadomość tego, z czym to się „je”. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania takie jak : Czy jesteśmy gotowi na spłatę pożyczek przez dekady? Czy jesteśmy w stanie ponieść dodatkowe koszty? Jeśli odpowiedzi na te wątpliwości są twierdzące nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>