Kiedy spłata kredytu zaczyna nas przerastać

Jakie konsekwencje sprowadzi na nas opóźnienie w spłacie kredytu?

Zdecydowanie się na zaciągnięcie kredytu zobowiązuje nas do spłat raty w określonym terminie. Jeżeli spóźnimy się chociażby o jeden dzień czekać nas mogą niemiłe konsekwencje. Na początek bank wyśle do nas smsa bądź informację na skrzynkę e-mail. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych przez kredytodawcę rezultatów, zostanie do nas wysłana korespondencja drogą pocztową. Każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że zaciągając kredyt nasze dane przekazywane są do Biura Informacji Kredytowej. BIK dokonuje comiesięcznej aktualizacji naszej historii kredytowej, odnotowując między innymi to, czy terminowo spłacamy kredyt. Już trzymiesięczne zwlekanie ze spłatą powoduje, że zostajemy wpisani do rubryki nierzetelnych dłużników. To z kolei uruchomi dział windykacji, a jeżeli i to nie pomoże, możemy spodziewać się wizyty komornika. On z kolei może zlicytować nasz samochód bądź mieszkanie, a wszystko by spłacić nasze zaległe raty.

Co zrobić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji?

Decydując się na kredyt starajmy się podejmować takie decyzje, które w stopniu maksymalnym zminimalizują ryzyko transakcji. Kredyt hipoteczny to przeważnie wysokie kwoty i długi okres spłacania – dlatego warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego, które zawiera między innymi ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje jednak w określonych ramach czasowych – ubezpieczyciel spłaca nasze zadłużenie już po 30 dniach od naszego zwolnienia z pracy i robi to od 6 do 12 miesięcy (okres ten zależy od rodzaju ubezpieczenia). W tym czasie powinniśmy skupić się na poszukiwaniu nowej pracy nie stresując się przy tym wiszącym nad głową zadłużeniem.

A co w sytuacji, gdy nie mamy wykupionego ubezpieczenia?

Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy tracimy pracę i nie mamy wykupionego ubezpieczenia. Co zrobić w tak kryzysowej sytuacji? Najwłaściwszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie rozmów z bankiem, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gdy my przestajemy płacić, w kłopoty popada także bank. Jednak jest to sytuacja korzystna dla nas, bowiem będziemy mieli większą pewność, że bank pójdzie nam na ugodę i razem dojdziemy do porozumienia. Warto więc w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów jak najszybciej udać się do banku i poinformować go o naszych kłopotach.

Jakiej pomocy ze strony banku możemy się spodziewać?

W razie wystąpienia problemów ze spłatą kredytu bank może zaproponować zmniejszenie wysokości raty lub spłacanie tylko odsetek. Bank może taką ratę obniżyć jednak maksymalnie na pól roku. Może także zaproponować tak zwane wakacje kredytowe, jednak stosowane są one tylko w przypadku kredytów hipotecznych. Innym wyjściem jest także skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego z niższą ratą.

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
10 miesięcy temu

Witam. Potrzebuje dobrej i taniej oferty karty kredytowej. Proszę o pomoc

dddd
9 miesięcy temu

witam. Potrzebuje pomocy przy spłacie zadłużen. może to byc nawet konsolidacja. Więcej moge powiedzieć przez tel lub e-maila

wwww
8 miesięcy temu

witam. Szukam taniego kredytu oddłużeniowego na 60 000 zl. Ale bez badania BIK, proszę o pomoc!

Marek T
8 miesięcy temu

witam. Proszę o pomoc w spłacie kredytu na 60 000 zl. Proszę o pomoc jak najszybciej!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x