Kiedy przewalutowanie kredytu hipotecznego jest opłacalne?

Czym jest przewalutowanie kredytu?

Przewalutowaniem nazywa się proces, w którym zmianie ulega waluta dotychczasowego kredytu. W większości przypadków jest to zmiana na złotego, ale można także dokonać przewalutowania na inne waluty. W wielu bankach za przewalutowanie należy dodatkowo zapłacić, chociaż pierwsza tego rodzaju operacja może być darmowa. Bank sprawdza wówczas zdolność kredytową kredytobiorcy oraz może pobrać także opłatę za wycenę nieruchomości. Kosztem jest również spread walutowy.

Kiedy warto przewalutować kredyt na złoty?

Nie zawsze podjęcie szybkiej decyzji o przewalutowaniu, gdy kursy walut zaczynają być niekorzystne, jest dobrym rozwiązaniem. Zdarza się często, że pochopna decyzja jest całkowicie nieopłacalna i przynosi więcej szkód. Przede wszystkim kredyty walutowe generalnie są niżej oprocentowane niż kredyty w złotym, co jest związane z niższymi stopami referencyjnymi na świecie – LIBOR, EURIBOR. W takim przypadku kredyt może pójść w górę i rata będzie wyższa. Dodatkowo też opłata będzie wyższa ze względu na różnice kursowe. Zatem przed przewalutowaniem kredytu należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi plusami i minusami tej operacji i sprawdzić, czy rzeczywiście będzie ona korzystna. Na przewalutowanie warto zdecydować się tylko wtedy, gdy będzie to długoterminowo opłacalna operacja. Zatem najbardziej opłaca się przewalutować kredyt z waluty obcej na polską wtedy, gdy kurs waluty kredytu jest korzystny, czyli najniższy w stosunku do złotego.

W jakich przypadkach przewalutować kredyt na walutę obcą?

Inaczej sprawa ta prezentuje się wtedy, gdy będzie się chciało przewalutować kredyt na walutę obcą, czyli na przykład ze złotego na euro. To opłacalne wtedy, gdy złoty jest na niskim poziomie w stosunku do obcych walut, ponieważ w sytuacji, w której nasza waluta ulegnie umocnieniu, kapitał do spłaty będzie niższy. Zatem warto przewalutować kredyt wtedy, gdy kurs waluty jest najwyższy. Niemniej jednak z przewalutowaniem na walutę obcą obecnie jest dość dużo problemów, banki nie zgadzają się chętnie na takie operacje.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x