Karta PAYBACK – wielkie korzyści dla każdego

Historia funkcjonowania karty PAYBACK, a co za tym idzie także całego programu liczy już ponad 3 lata. Polacy po raz pierwszy zetknęli się z jak najbardziej nowoczesną jak na ówczesny czas, formą zbierania punktów przy okazji zakupów oraz zyskaniem możliwości odebrania interesujących nagród. Bardzo szybko to ciekawe rozwiązanie zyskało zaufanie i popularność. Podobnie jak miało to miejsce w innych krajach, chociażby u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Innowacyjna zasada działania programu, pozwalała na gromadzenie szeregu punktów i bonusów tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu jednej karty, bez konieczności przechowywania wielu zbędnych kuponów.

Najistotniejszą kwestią związaną z programem PAYBACK jest szereg udogodnień płynących z tego swoistego programu bonusowego. Dzięki posiadaniu specjalnej karty, jego uczestnik może liczyć na wiele przywilejów po dokonaniu zakupów w określonych punktach. Poprzez nabywanie towarów w znanych sklepach, czy też chyba najbardziej popularnym internetowym portalu sprzedażowym Allegro, wydanie określonej kwoty pieniędzy, jest premiowane z góry określoną liczbą punktów. Po ich zsumowaniu można zamienić je na wybrane nagrody rzeczowe lub też np. kupony rabatowe. Nagromadzaniu punktów bardzo często towarzyszą różnego rodzaju promocje, umożliwiające zdobycie większej liczby bonusów w krótszym czasie. Czasami nawet rozmowy z konsultantami pracującymi w ramach programu PAYBACK, mogą przynieść sporo dodatkowych punktów.

Sam program cieszy się ogromną popularnością, świadczy o tym fakt, że na chwilę obecną liczba osób, korzystających z tego programu szacowana jest na ponad 10 milionów, a tylko 20 procent z tego nie bierze czynnego udziału w gromadzeniu punktów. Liczba ta stale się jednak zwiększa. Na trzy gospodarstwa domowe, jedno jest już uczestnikiem owego programu. Nie bez wpływu na tą sytuację pozostaję fakt, iż PAYBACK w swoim programie ma już kilkudziesięciu partnerów, a ich liczba ciągle rośnie. Nie bez wpływu na ten stan, pozostaje fakt iż wśród sieci współpracujących z programem znaleźć można takie sklepy jak: Smyk, Real, Relay, Inmedio, a także 1minute i wiele innych oraz portal Allegro. W sumie w programie bierze udział ponad 120 partnerów, działających w różnych branżach, zarówno stacjonarnie jak i online.

Jak podają wyliczenia dotyczące wartości transakcji przeprowadzonych przez uczestników programu sprzed 2 lat, suma ta przekroczyła znacznie próg 10 miliardów złotych. Natomiast wskaźniki dotyczące nagród podają, ze odebrano już znacznie ponad 2 miliony nagród, których łączna wartość waha się w granicach 100 milionów PLN. Innym bardzo ważnym aspektem programu PAYBACK są specjalne promocje punktowe. Otóż uczestnicy w ramach specjalnie organizowanych akcji, mają możliwość uzyskania dodatkowych punktów za sprawą odpowiednio przygotowanych na ten cel kuponów. Są one pewnego rodzaju dodatkiem do punktów, gromadzonych tradycyjną metodą. Ich ogromną zaletą jest to, iż przyczyniają się bardzo szybko do powiększenia stanu konta oraz dają możliwość szybszego odbioru nagród.

Ażeby sprostać wymaganiom swoich klientów PAYBACK za nadrzędny cel stawia sobie pozyskiwanie coraz to nowych współudziałowców programu. Ludzie wyrażają opinię, że chętnie widzieliby w programie przedstawicieli znanych i lubianych przez nich marek. Bardzo ciekawym rozwiązaniem okazało się również wykorzystywanie kuponów elektronicznych, które po otrzymania klient mógł samodzielnie wydrukować. Także i to znalazło wielu zwolenników. Podsumowując karta PAYBACK daje uczestnikom programu coraz więcej ciekawych możliwości. Sam program nie tylko oferuje zbieranie punktów, z możliwością ich późniejszej zamiany, ale również przekazuje informacje na temat aktualnych promocji i akcji, organizowanych przez partnerów.

Karty kredytowe dla firm – jak z nich korzystać?

Coraz częściej właściciele przedsiębiorstw kartę kredytową traktują jako alternatywę dla ustalonego na rachunku firmowym limitu. Wiąże się to z faktem, że nie będzie on musiał płacić odsetek korzystając właśnie z krótkoterminowego kredytu. Coraz więcej banków oferuje swoim klientom taki właśnie produkt. Małe firmy nierzadko borykają się z problemami braku płynności finansowej. A wiadomo, że nawet niewielka zwłoka w zapłaceniu za fakturę może powodować zastój w bieżącej działalności.

Pojawiają się problemy związane z realizowaniem bieżących i następnych zamówień, rozliczaniem się z dostawcami zgodnie z czasem, płaceniem za media czy podatki. Przez takie właśnie małe opóźnienia firmy tracą na wiarygodności oraz narażają się na niepotrzebne przykre konsekwencje. Dlatego przedsiębiorcy próbują się zabezpieczyć przez problemami sięgając po najprostszą formę kredytu. Przeważnie wystarczającym rozwiązaniem jest limit na rachunku firmowym. Alternatywne rozwiązanie stanowią firmowe karty kredytowe, które jeżeli chodzi o kredyty krótkoterminowe, okazują się o wiele tańszym rozwiązaniem.

Karta w firmie

Małe i średnie firmy najczęściej korzystają z kart debetowych, które nie posiadają funkcji kredytowej. Obniżają one bezpośrednio bieżący rachunek firmowy do wysokości dostępnych środków. Popularne stają się również karty charge, zwane inaczej obciążeniowymi, które oferują dostęp do pożyczki, jednak w gruncie rzeczy mało mają wspólnego z tradycyjną kartą kredytową. Pozwalają one bowiem przedsiębiorcom korzystać z kredytu zgodnie z udzielonym limitem, ale są oni także zobowiązani do comiesięcznego rozliczania się z zaciągniętego zadłużenia co do ostatniego grosza.

Całkiem inaczej funkcjonuje mechanizm działania karty kredytowej. Potencjalny klient ma 27 dni tak zwanego grace period oraz 30 dni okresu rozliczeniowego na spłacenie powstałego zadłużenia. Jeżeli w tym właśnie czasie uda mu się spłacić całą pożyczoną kwotę nie będzie musiał płacić żadnych odsetek. W sytuacji natomiast, w której nie wywiąże się z określonych terminów bank zacznie naliczać oprocentowanie i zacznie zobowiązanie to traktować na zasadach charakterystycznych dla zwykłego kredytu. Bank wymaga jedynie, aby co miesiąc kredytobiorca spłacał minimum 5 procent zaciągniętej kwoty.

Karty kredytowe przeznaczone są przede wszystkim dla właścicieli mikroprzedsiębiorstw oraz firmom z sektora MSP. Maksymalna kwota, którą można pożyczyć to jakieś 25-30 tysięcy zł. Niektóre banki oczywiście skłonne są udostępnić znacznie większą sumę, sięgającą nawet 300 tysięcy zł. Nikomu nie trzeba objaśniać, że banki limit ustalają poprzez indywidualną ocenę każdego przedsiębiorstwa i te największe sumy przeznaczone są tylko dla wybranych.

Karta – jak ją używać?

Karta, oprócz tego że możemy dzięki niej wziąć korzystny kredyt, ma wiele innych zalet porównując ją z tradycyjnymi produktami kredytowymi. Dzięki jej posiadaniu klient ma całodobowy dostęp do pieniędzy nie musząc przy tym iść do banku. Świetnie sprawdza się ona również w przypadku podróży służbowych oraz rozliczeń za paliwo. Udzielony limit można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład dokonując operacji bezgotówkowych, takich jak przelewy, transakcje w Internecie czy w terminalach) lub zwyczajnie wypłacając gotówkę w bankomacie. To drugie wyjście nie jest jednak szczególnie polecane, ponieważ wówczas bank pobiera bardzo wysoką prowizję, a odsetki naliczane są niemalże natychmiastowo.

Takie więc posunięcie stosowane powinno być naprawdę w sytuacjach kryzysowych. Kredyt na karcie kredytowej oprocentowany jest w zależności od danej oferty i waha się w granicach 15-20 procent. Jak widać nie należy ono do najtańszych. Jeżeli więc drogi przedsiębiorco planujesz regularnie korzystać z tego typu produktów najpierw szczegółowo zapoznaj się ofertą pozostałych banków. Nie ma co kupować kota w worku. Karta kredytowa powinna służyć tylko w sytuacjach, w których naprawdę znajdujesz się pod ścianą i nie widzisz innego rozwiązania.

Darmowy kredyt i co jeszcze?

Transakcje bezgotówkowe dokonywane przy pomocy karty kredytowej niosą ze sobą wiele zalet. Po pierwsze dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo oraz wyeliminowana zostaje konieczność posiadania przy sobie gotówki. Co więcej, jeżeli naszą kartą posłuży się osoba do tego nieuprawniona, a straty nie będą większe niż 150 euro, banki przejmą za to całkowitą odpowiedzialność. Przydatna zdaje się również tak zwana funkcja kontrolna, dzięki której nasze wszystkie wydatki będą szczegółowo udokumentowane na wyciągu z karty.

Na koniec podkreślmy raz jeszcze, że korzystanie z kart kredytowych z głową może uratować firmę przed poważnymi skutkami braku gotówki. Jeżeli przedsiębiorca będzie spłacał zobowiązanie terminowo w okresie bezodsetkowym, nie wypłacał pieniędzy w bankomatach i zostanie zwolniony przez bank z opłaty rocznej, to otrzymuje w sumie darmowe źródło finansowania swojej działalności. Jeżeli zaś nie wywiąże się z powyższych założeń, koszty związane z kartą będzie musiał przypisać do kosztów uzyskanego przychodu.

Karty kredytowe ranking – porównanie najlepszych ofert na rynku

Różne badania pokazują, że społeczeństwo nie posiada dostatecznej wiedzy na temat kart kredytowych oraz ogólnie kredytów. Zazwyczaj najistotniejszy jest fakt posiadania danej sumy pieniędzy, a reszta stanowi niejako tło. Przede wszystkim należy pamiętać, że karta kredytowa stanowi jeden z wielu rodzajów funkcjonujących w społeczeństwie kart płatniczych. Dlaczego karta jest kredytowa? Otóż jej posiadacz może z niej korzystać, mimo, że nie posiada aktualnie danej kwoty pieniędzy na swoim koncie. Oczywiście posiada ona limit, na jaki bank wraz z klientem ówcześnie się umówili.

Ponadto, co miesiąc, w celu przypomnienia i niekiedy uświadomienia posiadacza karty, bank wysyła do niego wyciąg przedstawiający wykonane transakcje. Pamiętać należy o terminie spłat, gdyż większość banków, celowo o nich nie przypomina, a zazwyczaj wraz ze spłatą kredytu w terminie, klient nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z odsetkami od całości. Tym samym staje się również osobą godną zaufania dla danego banku, dzięki czemu w przyszłości może liczyć na bardziej pozytywne rozpatrzenie prośby.

Karta kredytowa ma wiele zastosowań. Można nią płacić w sklepach, robić zakupy w Internecie, ale również wypłacać gotówkę z bankomatów – także tych poza miejscem zamieszkania, a nawet za granicą. W odróżnieniu od kart debetowych, nie mają one limitu związanego z posiadaniem danej kwoty pieniędzy na koncie. Co więcej, karty kredytowe są coraz częściej bezpłatne, co umożliwia posiadanie ich w wielu trudnych sytuacjach osobistych. Można także liczyć na promocje, czy rabaty w sklepach i transakcjach w sieci.

Jako, że wszystko posiada dwie strony medalu, również w przypadku kredytów warto przypatrzyć się tej mniej pozytywnej stronie. Niektóre banki wciąż wymagają dodatkowej opłaty za samo wydanie karty. W rachubę wchodzi również oprocentowanie karty, jakie ustala bank oraz opłaty za użytkowanie. Istotne jest również to, jaką kwotę bank ustalił z tytułu wykonywanych przelewów, wypłat, czy innych transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Warto, więc przed podpisaniem umowy, rozważyć wiele, różnorodnych opcji. Powstało ku temu wiele stron i programów, które porównują według specjalnych kryteriów poszczególne banki. Dzięki temu przyszły posiadacz karty kredytowej, może dobrać najbardziej atrakcyjną ofertę.

Specjaliści dokonują, co pewien okres specjalne rankingi, ukazujące już obecnym klientom, bądź przyszłym użytkownikom funkcjonowanie banków oraz kart kredytowych, które proponują zainteresowanym. Z najświeższych badań dowiedzieć się można, iż dla użytkownika najważniejsze jest to, by mógł w najbardziej korzystny, bądź bezpłatny sposób, na co dzień korzystać z posiadanej karty kredytowej. Co ciekawe, automatycznie więcej z niej korzysta. Z badań wynika również, że minimalna kwota dochodów klienta jest mało istotna. Bank ewidentnie daje nie tylko materialny kredyt, ale i typowo duchowy, emocjonalny – kredyt zaufania.

Co jednak zrobić by wybrać najbardziej atrakcyjną kartę kredytową? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ogólny status banku, gdyż bardzo często podupadające banki oferują wiele, ciekawych możliwości, z których mogą wyniknąć niemałe problemy i naruszenia prawa. Kolejna rzecz to transakcje bezgotówkowe. Ich oprocentowanie, co prawda minimalnie się waha pośród banków, lecz warto zwrócić na nie uwagę. Pamiętać należy również o maksymalnej liczbie dni oraz fakcie występowania, bądź nie, rocznej opłaty za ogólne posiadanie karty kredytowej i jej wznowieniu. Ciekawa bywa opcja umożliwiająca spłacanie kredytu, rozłożonego na raty. Jeśli przyszły użytkownik podejrzewa, że może mieć problemy ze spłatą, powinien z pewnością zaczerpnąć od banku wiedzy na ten temat.

W dzisiejszych czasach warto też skupić się na rabatach, promocjach oraz atrakcyjnym, przy dużym użytkowaniu karty, zwrocie ustalonego procentu od ponoszonych wydatków. Pamiętać należy jedno – to od samego zainteresowanego oraz jego możliwości zależy to, po jaką kartę kredytową powinien, bądź ściślej mówiąc może sięgnąć. Pamiętajmy o kolejnej ważnej kwestii – zanim zdecydujemy się na wybór jednej z pośród tak wielu opcji na rynku skorzystajmy z gotowych rankingów kart kredytowych, które znajdziemy w Internecie. W taki szybki i prosty sposób porównamy najlepsze propozycje kart na rynku i wybierzemy tą najkorzystniejszą, dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości karty. Jest to niezwykle prosty i błyskawiczny sposób, aby zrobić rozeznanie i nie pogubić się w gąszczu, coraz częściej przybywających ofert kart kredytowych.

Karta kredytowa przez Internet – warunki otrzymania i limity

Coraz więcej Polaków posiada karty kredytowe, w związku z tym rynek tych właśnie produktów ciągle się rozwija. Banki robią co w ich mocy, aby uatrakcyjnić swoje oferty i sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagającym klientom. Nowością są karty kredytowe dostępne przez Internet. Gdzie i na jakich warunkach można je uzyskać? Karty kredytowe, jeszcze do niedawna wydawały się być produktami luksusowymi, niedostępnymi statystycznym obywatelom. Jednak czas przyniósł zmiany również w tym temacie. Obecnie kartę kredytową można otrzymać już od miesięcznego dochodu 700 złotych netto. Mogą je również otrzymać osoby, które nie mogą wykazać żadnego źródła dochodu, na przykład studenci. Aby zwiększyć grono potencjalnych nabywców plastiku banki przygotowują oferty, które mają za zadanie uprościć i skrócić procedury jego otrzymania.

Jak i gdzie uzyskać kartę kredytową przez Internet

Od niedawna można uzyskać kartę kredytową praktycznie nie wychodząc z domu. Jak to możliwe? Mianowicie formalności ograniczone są do minimum, umowę podpisuje się za pomocą kuriera, nie trzeba także zakładać konta w placówce. Banki, które wprowadziły tego typu udogodnienia mogą poszczycić się wzrostem liczby klientów. Coraz więcej wiodących banków szczyci się możliwością pozyskania karty kredytowej przez Internet. Większość z nich nie wymaga od potencjalnego klienta konieczności założenia w tejże placówce konta osobistego. A te, które tego wymagają, oferują jego darmowe prowadzenie.

Jak więc wygląda cała procedura?

Proces uzyskania takiej karty nie jest zbytnio skomplikowany. Po pierwsze należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej określonego banku. Gdy już to zrobimy bank dokonuje analizy naszej zdolności kredytowej. W przypadku pozytywnej opinii do naszych drzwi puka kurier z gotową do podpisania umową. Po i to zrobimy nie pozostaje nam nic innego jak czekanie na przesłanie nam karty i czekanie na jej aktywację. Korzystanie z tego typu usług oferowanych przez banki jest bardzo korzystne dla klientów. Nie dość, że oszczędzamy czas, to również ograniczamy do minimum wszelkie formalności.

Koszt obsługi oraz używania karty kredytowej

Banki, chcąc zachęcić jak największą liczbę klientów do skorzystania z karty kredytowej kuszą promocjami i rabatami. Bez problemu można zaciągnąć na niej kredyt, nie wypełniając żadnych formalności. Łatwo jednak wpaść w pętlę zadłużenia, ponieważ bank nie oczekuje całkowitego spłacenia zadłużenia, tylko jego części. Poza tym opłaty związane z obsługą karty oraz jej używaniem także nie należą do najniższych. Polacy coraz częściej decydują się na karty kredytowe. Prawie co pięty z nas posiada w swoim portfelu plastikowe pieniądze, a ich posiadaczy z dnia na dzień przybywa.

Ponad 3 miliony właścicieli kart kredytowych jednak wcale z nich nie korzysta, mimo to muszą ponosić niemałe koszty związane z ich utrzymaniem (nawet kilkadziesiąt złotych rocznie). Nieużywana karta często kosztuje więcej niż ta, z które prawie codziennie korzystamy. Nawet jeżeli bank nie pobierze opłaty za samo wydanie karty, „odbierze” to sobie w postaci stałych comiesięcznych opłat (np. opłaty za ubezpieczenie, z którego praktycznie nie korzystamy). Bank chętnie reklamują swoje produkty jako całkowicie darmowe. Gdy jednak bliżej się przyjrzeć na przykład kartom kredytowym łatwo można dostrzec, że bezpłatna całkowicie to ona nie jest.

Koszt wydania karty

Najważniejszą opłatą związaną z użytkowaniem karty kredytowej jest opłata za jej wydanie. Znaczna część banków jednak nie pobiera tej opłaty, jeżeli karta wydawana jest klientowi po raz pierwszy. Nadrobi to już po roku, kiedy klient będzie musiał zapłacić za przedłużenie okresu obowiązywania karty na kolejny okres. Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że osoby aktywnie korzystające z kart zwalniane są z opłat rocznych. Użytkowanie z karty kredytowej kryje w sobie kilka haczyków. Jednym z nich jest zakończenie okresu bezodsetkowego.

Jeżeli nie zdążymy spłacić zadłużenia przed upływem tego terminu, będziemy musieli dodatkowo spłacić karne odsetki. Warto wówczas uiścić tak zwaną spłatę minimalną, która wynosi około 2-3 % całego zaciągniętego zobowiązania. Kwota ta nie może być jednak mniejsza niż 50 złotych. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że spłacanie co miesiąc tylko minimalnej kwoty zadłużenia spowoduje, że uregulowanie całej pożyczki zajmie nawet kilka lat.

Karne opłaty za spóźnienie

Klient powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przy brak spłacania kwoty minimalnej w określonym odgórnie terminie, będzie zobligowany do uiszczenia dodatkowych odsetek oraz… opłaty za opóźnienie. Kwota ta waha się od 20 do 50 złotych. Poza tym termin spłaty to dzień, w którym pieniądze powinny znaleźć się na koncie banku. Wielu z nas w tym dniu dokonuje dopiero opłaty, często na poczcie, gdzie pieniądze „wędrują” na konto nawet kilka dni. Warto więc dokonywać opłat z większym wyprzedzeniem.

W sytuacji, w której nie dokonamy opłat w wyznaczonym terminie, narażamy się na opłaty windykacyjne. Sama wizyta pracownika lub telefon z banku to kwota rzędu 100 złotych. Liczyć się należy także z limitem kredytu – pod żadnym względem nie można go przekroczyć. Odnosi się to głównie do tak zwanych kart wypukłych, którymi można posługiwać się praktycznie wszędzie, nawet tam, gdzie terminali elektronicznych nie ma. Kiedy klient przekroczy wyznaczony limit banki pobierają od niego niemałą sumkę – około 50 złotych.

Jakie jest oprocentowanie karty?

Kiedy decydujemy się na kartę kredytową najważniejszym czynnikiem, jakim powinniśmy wziąć pod uwagę jest oprocentowanie. Karty kredytowe to drogi sposób na uzyskanie kredytu należy więc zminimalizować koszty z tym związane. Warto więc zdecydować się na kartę, która, obok niskich opłat za wydanie i użytkowanie, wiąże się także z jak najniższym kredytem. Do niedawna oprocentowanie na kartach kredytowych wynosiło aż 40 %. Na szczęście dla klientów przyszły zmiany. W życie bowiem weszła ustawa, zgodnie z którą banki zobowiązane zostały do naniesienia na karty maksymalnego oprocentowania w wysokości nie więcej niż 22 %. Jest różnica, prawda?

Bezodsetkowe karty

„Grace period” to termin znany tym, którzy praktycznie na co dzień posługują się kratami kredytowymi. Znaczy to nic innego jak bezodsetkowy okres kredytowania. Przysługuje on każdemu właścicielowi karty, jeżeli w dniu rozpoczęcia okresu rozliczeniowego na karcie nie widniało żadne zadłużenie. Poza tym posiadacz plastiku musiał spłacić dotychczasowe zadłużenie, które powstało w okresie rozliczeniowym, nie przekraczając terminu wyznaczonego przez bank. Okres bezodsetkowy to najważniejszy czynnik świadczący o atrakcyjności karty kredytowej. Kto bowiem nie chciałby zadłużać się do woli bez konieczności spłacania wysokich odsetek?

Rzeczywiste oprocentowanie

Rzeczywiste oprocentowanie towarzyszy przeważnie kredytom konsumpcyjnym i pomaga uzyskać obraz całkowitego kosztu kredytu. Oprócz więc oprocentowania pod uwagę wzięte zostają wszelkie dodatkowe opłaty oraz prowizje. Jeżeli chodzi o karty kredytowe posługiwanie się pojęciem oprocentowanie rzeczywiste nie ma najmniejszego sensu. To, w jaki sposób spłaca się zobowiązanie zaciągnięte na karcie kredytowej zbliżone jest bardziej do tak zwanej linii kredytowej. A tu oprocentowanie nominalne jest zgodne z rzeczywistym (pod uwagę nie bierzemy opłat oraz prowizji bankowych).Wysokość odsetek wylicza się wraz z dniem generowania wyciągu z karty i obliczana jest oddzielnie dla każdego dnia, w którym to na karcie widniało zadłużenie.

Przy wyliczaniu oprocentowania należy wziąć pod uwagę także fakt, że niektóre karty wyposażone są w różny poziom oprocentowania towarzyszącego transakcjom gotówkowym i bezgotówkowym. Nie da się jednak ukryć, że dla właściciela karty najkorzystniejsze byłoby wykorzystanie całego okresu grace period. W niektórych przypadkach klientowi przysługuje nawet 56 dni na spłacenie zadłużenia bez konieczności uiszczenia pokaźnych odsetek. Powinniśmy pamiętać również, że banki pod uwagę biorą dzień, w którym pieniądze faktycznie znajdą się na rachunku karty. Jeżeli więc opłat dokonuje się na przykład na poczcie należy wpłacić wymaganą sumę nawet kilka dni wcześniej przed terminem.

Wymagane minimum

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej pod uwagę należy wziąć wysokość oprocentowania. To tam banki podają wysokość tak zwanej spłaty minimalnej. Pod tym pojęciem kryje się minimalna kwota, jaką co miesiąc wpłacić musimy na rachunek karty. Przeważnie wynosi ona od 2 do 5 % wartości całego zadłużenia, jednak nie może być niższa niż 50 złotych. Jeżeli klient nie wywiąże się ze zobowiązania i nie wpłaci przynajmniej kwoty minimalnej, poza odsetkami bank nałoży na niego również opłatę za spóźnienie w spłacie (od 50 do 100 złotych). Bank sprytnie omija w ten sposób pobieranie odsetek od odsetek, co jest niezgodne z obowiązującym prawem. Minimalna spłata zadłużenie pokrywa bowiem całkowicie odsetki. Z drugiej strony wpłacanie tylko nieznacznej kwoty może spowodować, że suma zadłużenia zmniejsza się bardzo powoli, przez co spłacać ją możemy nawet przez kilka lat.

Wybierając odpowiednią dla siebie kartę kredytową należy szerokim łukiem omijać banki, które pobierają bardzo wysokie odsetki. Już na samym wstępie widać bowiem jakie zamiary ma bank – nastawiony jest od głównie na zysk, klient wiec powinien zapewnić mu jak największe dochody. W takiej sytuacji podejrzanie wysokie będą również opłaty związane na przykład z prowizjami czy ubezpieczeniem. Warto więc poszukać banku, które podejdzie do sprawy bardzo rzeczowo i po „ludzku”, potraktuje nas jako partnera a nie worek bez dna. Na szczęście dla przyszłych posiadaczy kart kredytowych, banków starających się o dobre relacje z klientem z dnia na dzień przybywa.

Przedpłacona karta kredytowa prepaid – idealne rozwiązanie dla każdego

Karta przedpłacona jest idealnym produktem dla tych, którzy nie lubią nosić przy sobie gotówki lub o niej ciągle zapominają oraz obawiają się zgubienia karty debetowej. Można ją załadować w dowolnym momencie, a niewykorzystana kwota nie przepadnie – można je przelać z powrotem na konto. Proste, prawda?

Czym jest karta prepaid?

Termin prepaid jest zanany tym, którzy korzystali z telefonów na kartę. System doładowywania karty prepaid działa podobnie. Po zakupieniu karty należy ją załadować odpowiednią ilością gotówki, a kiedy kwotę wykorzystamy – ładujemy ją ponownie. Nie jest to zbyt skomplikowane. Karty przedpłacone niosą ze sobą wiele korzyści. Chyba największą z nich jest możliwość dokonywania nią zakupów bez konieczności zakładania konta w banku. Kiedy kupimy kartę prepaid automatycznie dostajemy przypisany do niej numer konta, na które musimy wpłacić pieniądze. Po ich zaksięgowaniu nie pozostaje już nic innego, jak cieszenie się z możliwości robienia zakupów.

Posiadanie owej karty zwiększa także nasze bezpieczeństwo w przypadku kradzieży. Kiedy zginie nam gotówka bardzo ciężko ją odzyskać, natomiast w przypadku kradzieży karty utracić możemy tylko tyle, ile załadowaliśmy. Co więcej, jeżeli w porę zorientujemy się, że nasz plastik przepadł, możemy bardzo szybko wycofać naszą gotówkę z karty. Dzięki temu złodziej wejdzie w posiadanie nic nie wartej już karty.

Dzięki karcie mamy także możliwość wglądu w nasze wydatki – odnotowywane są bowiem wszelkie dokonane przez nas transakcje. Nic się nie da ukryć, będziemy wiedzieć, gdzie żona, mąż lub dzieci zostawiają ciężko zapracowane pieniądze. Ważne jest, że kartę można wykupić specjalnie dla osoby trzeciej, na przykład dla dziecka lub komuś innemu bliskiemu w prezencie. Mogą być one wydawane bowiem na okaziciela z identyfikacją i kodem PIN już w punkcie sprzedaży. Dzięki temu korzystanie z tych właśnie kart przez osoby trzecie jest bardzo łatwy.

Gdzie dostać kartę prepaid?

Niestety, kartę prepaid nie jest tak łatwo dostać. Do tej pory niewiele banków wprowadziło ją do swojej oferty. Miejmy nadzieję, że najbliższa przyszłość wprowadzi zmiany w tym temacie. Jeżeli chodzi o samo wydanie karty to koszty z tym związane nie są zbyt wysokie – wahają się między 15 a 25 złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość obciążenia opłatami miesięcznymi w momencie, w którym karta nie będzie używana. Karty przedpłacone mają niestety również wady.

Po pierwsze, nie jest ona dostępna od ręki. W niektórych bankach obowiązują kolejki – należy wpisać się na listę i czekać, aż zostanie przygotowana i przesłana na podany adres. Po drugie bezprowizyjne bankomaty to nadal rzadkość.

Kredytowe karty płatnicze – visa electron oraz mastercard maestro dostępne dla wszystkich

Karty kredytowe zawładnęły rynkiem płatniczym. Prawie każdy posiada w swoim portfelu takie plastikowe pieniądze. Do wyboru mamy między innymi kary debetowe czy kredytowe, MasterCard czy Visa… Dużo tego, prawda? I jeszcze trudniej się w tym wszystkim połapać. W poniższym artykule odnajdziesz przydatne informacje związane z rodzajami kart płatniczych.

Czy różnią się od siebie karta debetowa i kredytowa?

Karty debetowe przyznawane są automatycznie każdemu, kto zdecydował się otworzyć konto w banku. Karty kredytowe natomiast trafiają tylko do nielicznych, ponieważ odpowiadają zwykłemu kredytowi. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej mechanizmowi działania obu tych plastików. Banki w swojej ofercie posiadają szereg kart płatniczych, które spokojnie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: karty debetowe, kredytowe oraz obciążeniowe. Ich cechą wspólną będzie możliwość zapłacenia za zakupy dokonywane w sklepie, różnić natomiast będzie źródło pozyskiwania środków potrzebnych na zrealizowanie transakcji. Jak dokładnie działają? O tym poniżej.
Karta debetowa to chyba jeden z bardziej popularnych produktów funkcjonujących na rynku kart płatniczych. Dodawana jest automatycznie do każdego nowo otwartego rachunku osobistego i umożliwia dysponowanie środkami na niej zgromadzonymi. Właściciel plastiku nie może z jej pomocą wydać więcej aniżeli wynosi aktualne saldo na koncie osobistym. Karta kredytowa z kolei powstała jako pierwsza i daje właścicielowi możliwość dostępu do ustalonego limitu kredytowego w danym banku. Działa więc podobnie jak zwykły kredyt – fizycznie nie posiadasz środków a dokonujesz płatności.

Ważne jest to, że klient nie ma narzuconego ostatecznego terminu spłacenia zaciągniętego zadłużenia, jeśli jednak nie zrobi tego w okresie od 50 do 60 dni (tak zwany okres bezodsetkowy), bank zobligowany będzie do rozpoczęcia naliczania wysokich odsetek. Karta kredytowa może trafić tylko do osoby, która przedstawi bankowi stałe dochody, które umożliwią spłacenia zaciągniętego kredytu. Ostatnim typem kart są karty obciążeniowe, zwane potocznie charge. Działają one podobnie to kart kredytowych z jedną tylko różnicą. Posiadacz takiego plastiku zobowiązany jest do spłacenia zaciągniętego zadłużenia w wyznaczonym terminie – do końca pojedynczego okresu rozliczeniowego ( np. 4 tygodnie).

Jak rozliczane są transakcje dokonywane za pomocą kart?

Na rynku funkcjonuje kilka organizacji płatniczych, które zajmują się między innymi emitowaniem kart płatniczych, a także rozliczaniem transakcji, które dokonywane są za ich pomocą. Karty takie można uzyskać właśnie w jednej z takich organizacji oraz w banku z czego korzysta większa rzesza klientów. To, jak bogata jest oferta banku przy proponowaniu karty płatniczej zależy głównie od warunków oraz tego, jak wiele umów zostało zawartych pomiędzy bankiem a organizacją płatniczą.

Prym na rynku organizacji płatniczych wiodą firmy amerykańskie. Wśród nich wyróżnić należy takich gigantów jak MasterCard, Visa International, American Express oraz Diners Club. Kartami z powyższych organizacji zapłacimy praktycznie w każdym zakątku świata. W polce największą popularnością cieszą się plastiki Visy oraz MasterCard. Pozostałe traktowane są u nas raczej jak produkt z wyższej półki.

Karta Maestro – czy może być kartą kredytową?

Organizacje płatnicze dzielą swoje produkty ze względu na ich przeznaczenie. Przyjrzyjmy się temu podziałowi razem z kartą MasterCard, która emituje takie rodzaje kart jak:

 • Maestro, czyli kartę debetowa, którą obsługują tylko i wyłącznie urządzenia elektroniczne, czyli wszelkie bankomaty i terminale płatnicze,
 • MasterCard Electronic a więc płaskie karty kredytowe. Nie są one w żaden sposób powiązane z kontem osobistym, jednak ich funkcjonowanie zbliżone jest do karty Maestro,
 • MasterCard Classic, Silver, Gold oraz Platinium to karty wypukłe, które wykonywane są dla klientów indywidualnych. Obsługują je nie tylko bankomaty i terminale, ale również za pomocą nich można dokonywać wszelkich transakcji off-line w starszych typach germinalów płatniczych (w tak zwanych żelazkach),
 • MasterCard Business przeznaczone dla klientów instytucjonalnych; typowe karty kredytowe,
 • World Signia, czyli produkt z najwyższej półki przeznaczony dla klientów cieszących się niemałym portfelem.

Jasno wynika z powyższego, że karty Maestro nie mogą być jednocześnie kartami kredytowymi. Podział, który przedstawiliśmy obowiązuje również w pozostałych organizacjach płatniczych.

Karta bankowa – plastikowe pieniądze dostępne 24 h

Dzięki karcie bankowej nie musimy się martwić, czy posiadamy przy sobie gotówkę czy też nie. Mając ją w portfelu zapłacimy praktycznie wszędzie i za wszystko. To bardzo wygodny, a co więcej bezpieczny sposób na robienie zakupów. Z karty można skorzystać w dwojaki sposób. Po pierwsze umożliwia wypłacanie gotówki z bankomatu, a po drugie można nią płacić za dowolne zakupy oraz usługi w punktach sprzedaży wyposażonych w odpowiednie terminale. Dziś to już praktycznie standard. Coraz więcej sklepów wyposaża się w terminale, ponieważ klienci częściej płacą plastikową kartą aniżeli gotówką. Może i ty w najbliższym czasie wybierzesz płatności bezgotówkowe?

Dla kogo karty bankowe?

Karta płatnicza umożliwia gwarantuje korzystającemu bezpieczny i szybki sposób na dostęp do pieniędzy znajdujących się na koncie. Może zostać przydzielona każdemu, kto posiada rachunek osobisty w banku. Do wybory jest karta kredytowa bądź debetowa. Czym się różnią i na jaką się zdecydować?

Co to jest karta kredytowa?

Kartę kredytową wcale nie jest tak łatwo dostać. Bank przyznaje je osobom, które posiadają już założone u nich konto, ale także posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Ponad to ma ona przyznany z góry ustalony limit, np. 1,5 tysiąca złotych. Trzeba jednak pamiętać, że te pieniądze w całości są własnością banku, nie posiadacza karty. Oczywiście, można z nich korzystać w dowolnej chwili, ale później należy oddać wszytko co do grosza i to w wyznaczonym terminie.

Na szczęście dla klienta może on liczyć na tak zwany okres bezodsetkowy, czyli jakieś 56 dni, w trakcie których może oddać wszystkie pożyczone pieniądze nie martwiąc się o wysokie odsetki. Jeżeli posiadacz karty przekroczy dany termin będzie musiał uregulować również odsetki, które wcale nie należą do najmniejszych. Ważne jest także to, że dług na karcie można rozłożyć na raty po wcześniejszych oczywiście ustaleniach z bankiem.

Karta debetowa z kolei to taki typ karty, który przyznawany jest praktycznie każdemu, kto jest klientem banku. Posługiwać się nią można w dowolnym miejscu o dowolnej porze – od sklepów spożywczych czy odzieżowych, po kina i restauracje, a na stadionach kończąc. Dodatkowo można nią także w każdej chwili wypłacić pieniądze z bankomatu. Po włożeniu karty do bankomatu czy terminalu transakcję należy potwierdzić poufnym kodem PIN.

Wypłacona gotówka od razu znika z konta właściciela rachunku i jednocześnie pomniejsza jego saldo. Dzięki takiemu systemowi na pewno nie wydasz więcej niż posiadasz na koncie. Posiadanie karty debetowej niesie ze sobą wiele korzyści. Nie trzeba już pamiętać o posiadaniu przy sobie niezbędnej gotówki kiedy wychodzi się z domu. Robienie zakupów jest przy tym bardzo wygodne i mniej stresujące.

Zwracaj uwagę na szczegóły!

Posiadanie karty niesie ze sobą wiele korzyści, zresztą pisaliśmy już o tym. Jednak nic w życiu nie jest idealne. Karta to przede wszystkim dodatkowe opłaty. Przed podpisaniem więc umowy z bankiem dobrze jest zapoznać się z tabelą opłat związanych z użytkowaniem karty. Do tych najpopularniejszych należą między innymi prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu (nawet do 4 %) czy oprocentowanie kredytu na karcie (od 10 do aż 20 %). Jeżeli chodzi właśnie o oprocentowanie to niektóre banki wychodzą z jego promocyjną ofertą, jednak dotyczy ona głównie pierwszych miesięcy korzystania z karty.

Bezpieczne korzystanie z karty

Korzystanie z karty jest bezpieczne, ale żeby zmniejszyć ewentualne ryzyko należy stosować się do kilku zasad. Po pierwsze o kartę należy dbać – podobnie jak o pieniądze. Należy trzymać ją w odpowiednim miejscu, najlepiej w tym samym aby uniknąć nerwowych poszukiwań. Nie należy jej również nikomu pożyczać ani dawać sprzedawcy, który chce z nią wyjść na przykład na zaplecze. Po drugie, co bardzo ważne, nigdzie nie zapisuj kodu PIN! Tym bardziej nie zostawiaj go w portfelu obok karty – w razie kradzieży torebki będziesz miał niemałe kłopoty.

Jeśli w jakiś sposób karta zginie ci z pola widzenia warto mieć pod ręką numer umożliwiający jej natychmiastowe zablokowanie. Po trzecie – wypłacając pieniądze w bankomacie miej się na baczności. Najlepiej wybieraj bankomaty wyposażone w kamery, na przykład te w galeriach handlowych bądź przy bankach. Kiedy wklepujesz poufny kod PIN zasłoń klawiaturę ręką. Dzięki temu zyskasz pewność, że nikt cię nie podejrzy.

Karta paypass idealne rozwiązanie dla każdego

Karty paypass to rewolucyjne rozwiązanie dla tych, którzy praktycznie codziennie robią nieduże zakupy. Zamiast więc upychać w portmonetce kolejne monety można zastąpić je jedną kartą zbliżeniową typu paypass, dzięki której zapłacimy za każdy produkt. Już od dawna da się zauważyć nowy trend panujący wśród mieszkańców większych aglomeracji korzystających na co dzień ze środków komunikacji publicznej. Zamiast każdorazowego kasowania tradycyjnego papierowego biletu za przejazd płacą oni plastikową kartą. W jaki sposób? To bardzo proste – wystarczy zbliżyć ją do specjalnego elektronicznego kasownika w autobusie bądź tramwaju.

Plastikowe monety

Plastikowe monety to nic innego jak właśnie karty paypass, zwane potocznie bezstykowymi lub zbliżeniowymi. Różnią się one w obsłudze od dotychczas znanych nam plastikowych środków płatniczych, ale o tym poniżej.
Czym więc wyróżniają się karty paypass na tle pozostałych plastików? Po pierwsze, płacąc nią za dokonane zakupy nie podajemy jej sprzedawcy, nie umieszczamy w terminalu, a co więcej nie musimy podawać poufnego kodu PIN. Wystarczy, że zbliżymy ją na odpowiednią odległość do czytnika, który poinformuje nas krótkim sygnałem o pomyślnym zakończeniu transakcji. Karta zbliżeniowa dzięki specjalnemu chipowi, który jest zatopiony w plastiku. Łączy się on z czytnikiem w technologii radiowej. Nie ma co się obawiać – połączenie jest skrupulatnie szyfrowane i kodowane. Prawda, że szybko i wygodnie? Nie musimy już pamiętać kodu i szukać nerwowo pieniędzy w torebce.

Gdzie dostaniemy kartę paypass?

Najprostszym krokiem do uzyskania karty zbliżeniowej jest pójście do banku, w którym mamy konto. Dziś oferują ją praktycznie każde tego typu placówki. Co więcej, znaleźć je możemy także w innych firmach, na przykład u operatorów komórkowych. Karta bezstykowa to nie tylko korzyści. Należy pamiętać, że kiedy już się na nią zdecydujemy, weźmiemy na swoje barki jednocześnie kartę debetową, kredytową bądź pre-paid. Klient będzie więc musiał dokonać wszelkich opłat związanych z oprocentowaniem oraz korzystaniem z karty zgodnie z cennikiem banku. Aby uniknąć przykrych rozczarowań lepiej dokładnie przeanalizować umowę z bankiem i zorientować się w faktycznych kosztach związanych z posiadaniem karty.

Ile kosztuje korzystanie z karty paypass?

Używanie karty bezstykowej nie obciąża zbytnio portfela. Po pierwsze dodatkowe opłaty nie istnieją, a zasilanie karty jest bezpłatne – bank zrezygnował tu z wszelkich prowizji związanych z płatnościami bezgotówkowymi. W Polsce funkcjonuje system płatności zbliżeniowej, który umożliwia posiadaczowi plastiku dokonywanie płatności za zakupione przedmioty na sumę nie większą niż 50 złotych. Jeżeli nasze zakupy przekroczą kwotę maksymalną należy będzie zapłacić kartą w sposób tradycyjny, a więc przekazać ją sprzedawcy, który umieści ją w terminalu. Naszym obowiązkiem będzie wprowadzenie kodu PIN.

Gdzie możemy używać karty bezstykowej?

Niestety, na razie mało jest miejsc, w których możemy korzystać z płatności zbliżeniowych. Najczęściej zapłacić nimi możemy w salonach prasowych, sklepach spożywczych, restauracjach, a nawet na stadionach sportowych czy podczas większych festiwali i imprez muzycznych. Najszybciej sieć punktów umożliwiających korzystanie z kart bezstykowych rozwija się większych miastach. Ważne jest więc aby ten system trafił w najbliższej przyszłości do mniejszych miejscowości.

Komórka zamiast karty?

Od niedawna w Polsce rozpoczął się pilotażowy program umożliwiający dokonywanie mobilnych płatności przy użyciu telefonów komórkowych. 100 wybranych osób może płacić wybranym telefonem w punktach objętych systemem paypass. Maksymalna kwota dokonanych zakupów nie może również przekroczyć 50 złotych.
Eksperyment ma za zadanie sprawdzić, czy płatność paypass z wykorzystaniem komórek ma szansę na przyjęcie się na polskim rynku.

Debetowa karta płatnicza – wybierz najlepszą ofertę na rynku

Na rynku finansowym coraz bardziej popularne stają się karty płatnicze. Jest to nic innego, jak kawałek plastiku, który wyposażony jest w pasek magnetyczny lub też chip umożliwiający dokonywanie płatności za wszelkie towary i usługi. Karty płatnicze to wielkie udogodnienie dla klientów, którzy nie lubią nosić przy sobie sporej ilości gotówki. Dzieli się je na trzy podstawowe typy: karty debetowe, kredytowe oraz charge. Przyjrzyjmy się więc bliżej debetowym kartom płatniczym.

Co to jest debetowa karta płatnicza?

Karty debetowe są aktualnie najbardziej popularnym produktem w grupie kart płatniczych. Co to więc takiego? Najprościej mówiąc, debetowa karta płatnicza pozwala posiadaczowi na swobodne dysponowanie środkami równymi aktualnemu saldu na koncie osobistym właśnie za pomocą karty. Nie można natomiast za ich pomocą zaciągnąć jakiegokolwiek kredytu czy też przekroczyć saldo rachunku. Najczęściej wydawane są automatycznie wraz z założeniem rachunku bieżącego w banku oraz typu ROR.

VISA Electron i Mastercard Maestro – rozwiązanie dla wszystkich

Kartą elektroniczną, a w tym między innymi Visą Electron i Maestro, można posługiwać się praktycznie wszędzie, gdzie mamy dostęp do terminala bądź bankomatu. Aby poprawnie dokonać transakcji sklep czy też punkt usługowy koniecznie musi być wyposażony w tak zwane terminale, a więc urządzenia, do którego klient musi wprowadzić poufny kod PIN. Kiedy karta znajduje się w terminalu następuje szybkie połączenie z bankiem. Następnie sprawdzane zostaje, czy ilość zgromadzonych na koncie osobistym środków pozwala na sfinalizowanie transakcji oraz czy przypadkiem karta nie jest z jakiegoś powodu zablokowana. Po pozytywnej weryfikacji następuje zablokowanie kwoty równej wartości zakupów.

Karty VISA oraz Mastercard to typowe kardy debetowe, za pomocą których bez jakichkolwiek problemów można uregulować wszelkie płatności w miejscach, które wyposażone są w nowoczesne terminale elektryczne, jak i te ręczne, zwane inaczej imprinterami (najczęściej spotkać je możemy na przykład płacąc taksówkarzowi za kurs). Ta duga forma płatności bezgotówkowej nie wymaga od posiadacza wprowadzenia kodu PIN. Bank nie przeprowadza szybkiej weryfikacji, w związku z czym czas przeprowadzenia całej transakcji ulega znacznemu wydłużeniu. W związku z taką sytuacją to na kliencie spoczywa obowiązek kontrolowania wydatków – częste przekraczanie salda może spowodować automatyczne zablokowanie karty.

Karty kredytowe z chipem bez złożonych formalności

Karty wyposażone w mikroprocesor chip to nowość na rynku jednak coraz więcej klientów przekonuje się do tego produktu. Szacuje się, że w niedługim okresie czasu będą one w każdej standardowej ofercie banku. Nic dziwnego – mikroprocesor posiada większe możliwości w porównaniu z paskiem magnetycznym a bezpieczeństwo w używaniu takiej karty wzrasta kilkukrotnie. Zgodnie z danymi uzyskanymi w roku 2009, co piąty Polak posiadał kartę w nowym standardzie. Jednocześnie rośnie także liczba punktów obsługujących karty z chipem (muszą być one wyposażone w specjalne terminale obsługujące mikroprocesory).

Karta z chipem – co to takiego?

Karta chipowa ma wklejony w plastik mikroprocesor a więc niewielki układ elektroniczny, który przechowuje dane karty, jak i również spis usług z nią powiązanych. Aby dokonać transakcji należy wprowadzić specjalnie przypisany do karty kod PIN. Funkcjonujące na rynku karty chipowe działają zgodnie ze standardami EMV. Dzięki temu terminale i mikroprocesory są ze sobą kompatybilne niezależnie od producenta karty i miejsca, w którym się z niej korzysta. Standard ten wypracowały wspólnie trzy organizacje płatnicze: Europay, MasterCard i Visa, stąd też nazwa.
Praktycznie każda karta chipowa występująca na polskim rynku przybiera formę tak zwanej karty hybrydowej. Charakteryzują się one tym, że posiadają jednocześnie pasek magnetyczny jak i chip – dzięki temu można nią płacić zarówno w terminalach przystosowanych do obsługi kart z paskiem, jak i w terminalach obsługujących karty chipowe. Terminale akceptujące obie formy płatności dokonują transakcji zawsze przy użyciu chipa. Próba skorzystania z paska magnetycznego w każdym przypadku skończy się niepowodzeniem i odwołaniem do skorzystania z mikroprocesora.

Aby poprawnie wykonać transakcję przy użyciu karty chipowej należy włożyć ją do specjalnego czytnika w przystosowanym do tego terminalu, a następnie wprowadzić numer PIN, czyli tak zwany PIN-pad. Kartę należy wyciągnąć dopiero wówczas, gdy na ekranie pojawi się komunikat o poprawnym zakończeniu transakcji. Tradycyjne wykorzystanie karty z paskiem wymagało jedynie przeciągnięcia karty przez specjalny czytnik oraz potwierdzenia transakcji (czasami wymagany był podpis). Natomiast w przypadku kart chipowych kata pozostaje w czytniku przez cały okres przeprowadzania transakcji.

Co przemawia na korzyść kart chipowych nad tradycyjnymi z paskiem magnetycznym?

Po pierwsze, na korzyść kart chipowych przemawia fakt, że czas realizacji płatności jest o wiele krótszy. Karty z paskiem miały to do siebie, że o sposobie autoryzacji i końcowym statusie płatności decydował POS. Natomiast w przypadku kart chipowych przesądza o tym mikroprocesor, który jest „aktywnym” składnikiem.
Po drugie zwiększyło się bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Karty chipowe nie dają żadnej możliwości skopiowania mikroprocesora i tym samym udaremnione zostają wszelkie próby podrobienia karty. Ryzyko wystąpienia tak zwanych transakcji oszukańczych (ang. skimming) jest zredukowane do zera.

Karty chipowe poza tym wymagają potwierdzenia każdej transakcji poprzez wprowadzenie poufnego kodu PIN.
Po trzecie, karty chipowe posiadają szereg udogodnień, z których nie omieszka skorzystać potencjalny klient. Plastik można więc wykorzystać na przykład obsługując kulka rachunków jednocześnie, w tym także tych kredytowych. Dzięki takiej obsłudze klient może sam zadecydować, czy płacąc za dany przedmiot chce podjąć środki znajdujące się na koncie osobistym, czy też naruszyć rachunek kredytowy. Zakłada się, że niedaleka przyszłość przyniesie kolejne udogodnienia i innowacje. Trwają bowiem prace nad tym, aby mikroprocesor zastępował szkolną legitymację, bilety miesięczne na środki transportu oraz kartę programu lojalnościowego. Trzymamy kciuki!

Płać przez Internet – karta kredytowa 100% online

Internet coraz częściej staje się miejscem, w którym dokonywane są nie tylko zakupy ale również wszelkie płatności czy doładowania telefonów. Nic więc dziwnego, że banki chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, dołączyły do swoich ofert wirtualne karty kredytowe, które służą właśnie do dokonywania płatności internetowych.

Czym właściwie jest wirtualna karta kredytowa?

Wirtualne karty kredytowe nie posiadają w ogóle fizycznego plastiku. Za ich pomocą można dokonywać płatności na odległość a więc za wszelkie zakupy internetowe, telefoniczne czy drogą pocztową. Można bardzo szybko i bez żadnych problemów zasilać rachunek karty i praktycznie od razu dokonywać płatności. Klient ma również stały dostęp do danych karty.

Łatwe zakupy dla każdego

Internet stwarza wiele możliwości również w przypadku zakupów. Nierzadko w poszukiwaniu „okazji” trafiamy na promocję, która jest na tyle korzysta, że liczy się praktycznie każda minuta by dokonać zakupu a nie dysponując kartą kredytową nie możemy tego zrobić. Klienci najczęściej nie decydują się na kartę kredytową z obawy przed ujawnianiem danych osobowych lub po prostu nie chcąc kupować kolejnego już produktu bankowego. Idealnym rozwiązaniem dla tek sytuacji jest zaopatrzenie się w wirtualną kartę kredytową, która sprawi, że zakupy będą czystą przyjemnością.

Gdzie dostać wirtualną kartę kredytową?

Każdy, kto posiada konto osobiste w banku będzie mógł złożyć odpowiedni wniosek z prośbą o wydanie wirtualnej karty kredytowej. Banki chcąc zdobyć jak największą liczbę klientów proponują darmowe plastiki. Co więcej, klient będzie mógł korzystać z rozliczania w rodzimej walucie oraz w euro. Niektóre banki proponują także na przykład dodatkowe rabaty we wskazanych sklepach internetowych. Wirtualna karta kredytowa to wyjątkowo praktyczne narzędzie, dzięki któremu możemy bez wychodzenia z domu dokonywać zakupów przez Internet bez dodatkowych i ukrytych kosztów.

Jakie są zalety wirtualnej karty kredytowej?

Wirtualna karta kredytowa posiada wiele zalet. Chyba największą jest możliwość płacenia za zakupy – nie musimy wówczas korzystać ze zwykłej karty kredytowej, z którą wiążą się dodatkowe opłaty. Poza tym bardzo łatwo ją otrzymać. Przy wydaniu karty bank bierze pod uwagę tylko i wyłącznie fakt posiadania konta a nie wysokość zarobków klienta.

W sytuacji, gdy nie mamy założonego wymaganego przez bank konta, trzeba je szybko założyć, a gdy zostanie ono aktywowane, należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie karty online. Karta umożliwia również płacenie za zamówienia składane za pomocą maila lub telefonu. Niezwykłe, prawda? Możemy także płacić nią również za granicą. Nietrudno zauważyć, że jest to produkt niezwykle elastyczny. W dowolnym momencie można ją załadować lub też rozładować.

Czy karty wirtualne to produkt bez wad?

Niestety nie. Każda rzecz ma swoje wady i zalety – tak jest także w przypadku kart online. Największą ich wadą jest ograniczone zastosowanie. Kartą można płacić jedynie za transakcje dokonywane przez Internet, telefonicznie lub korespondencyjnie. Nie można posługiwać się nią w zwykłych sklepach.
Wadą kart wirtualnych są również koszty przewalutowania. Jeżeli dokonasz zakupów w innej walucie niż w tej, która określona jest na karcie, będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty, które są dość wysokie (sięgają nawet 2% całej transakcji).

Niektóre banki narzucają również na użytkownika karty opłaty związane z wydaniem oraz użytkowaniem karty, które wynoszą od 20 do 25 złotych. Jeżeli nawet bank kusi symboliczną opłatą za wydanie karty, nadrabia opłatami związanymi za każdorazowe jej rozładowanie (nawet 15złotych). Karty wirtualne to produkty niezwykle interesujące i spełniające oczekiwania osób, które dokonują wielu transakcji w Internecie. Poza tym, że jest bardzo bezpieczna w użytkowaniu, to można ją w dowolnym momencie doładować i rozładować. Nic dziwnego, że coraz więcej klientów decyduje się na tego typu produkty.

Karty kredytowe bez zaświadczeń o zarobkach jedynie na oświadczenie

Z kart kredytowych korzysta coraz większa liczba osób. Nic dziwnego. Dzięki niej bowiem mamy możliwość skorzystania z kredytu odnawialnego i przyznawany jest praktycznie bez konieczności wypełniania większych formalności. Można ją dostać nie tylko w bankach ale także, co może być zadziwiające, również w supermarketach. Coraz większe zainteresowanie tym produktem sprawia, że bank oferują swoim klientom nowe rozwiązania, w tym na przykład karty z limitem dla studentów.

Pojawianie się na rynku nowych banków sprawia, że zaostrza się walka o potencjalnego klienta. A nic nie działa na korzyść klienta tak, jak przepychanki między bankami. W wyniku tego pojawiać się zaczęły nowe produkty, takie jak karta bez zaświadczeń oraz BIK (Biuro Informacji Kredytowej – miejsce, do którego trafiają dane każdego kredytobiorcy z informacją, czy zobowiązanie jest spłacane terminowo). Do tej pory uzyskanie karty kredytowej wymagało udokumentowania stałych dochodów. W grę wchodziły zarówno zarobki pochodzące z prowadzenia własnej działalności, jak i te wynikające z podpisanej umowy o pracę.

Stałe dochody mają zagwarantować bankowi, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Czerpiąc z doświadczenia zagranicznego i w Polsce postanowiono, że kryterium dochodowe nie powinno być jedynym, które decyduje o przyznaniu bądź nie karty kredytowej. Wielu klientów bowiem posiada stałe dochody lecz nie może ich udokumentować. Banki doszły więc do wniosku, że nie powinny odmawiać takim osobom kredytów, tym bardziej, że są one w stanie spłacać terminowo zobowiązanie.

Karty bez zaświadczeń to jeden z bardziej korzystnych dla klienta produktów – przynajmniej ze strony formalnej. Staranie się o nią nie wymaga od klienta przedstawiania stosu odpowiednich dokumentów. Dzięki temu więc uzyskanie kredytu oraz karty jest łatwe, proste i przyjemne. Można go ponadto otrzymać w placówce bankowej, jak i przez Internet. Skupmy się w tym miejscu na samym terminie kredyt bez zaświadczenia, ponieważ może budzić on niewielkie wątpliwości. Oznacza on, że bank nie wymaga od kredytobiorcy przedstawienia żadnych zaświadczeń o zarobkach, co jest praktycznie podstawą do uzyskania kredytu. Nie łudźmy się jednak – nikt na piękne oczy nie da nam pieniędzy. Bank, zamiast wspomnianego już zaświadczenia, wymagać będzie innego poświadczenia, a mianowicie zeznania podatkowego za poprzedni rok (PIT).

Co różni karty bez zaświadczeń od tych zwykłych z BIK-iem? Przede wszystkim te pierwsze mają niższy limit – przeważnie do tysiąca złotych. Bank nie sprawdza historii kredytowej klienta, ale też nie da mu zbyt dużo gotówki. W ten sposób choć trochę minimalizuje ryzyko związane z ewentualnym nieterminowym spłacaniem zobowiązania. Z jednej strony rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla studentów bądź osób, które mają nieciekawą historię kredytową lub też takich, którzy są w trakcie spłacania jakiegoś zobowiązania i po prostu bank nie da im kolejnego kredytu. Z drugiej jednak osoba, która nie ma środków do życia i jest bankrutem. W każdej chwili może wziąć kolejne zobowiązanie.

Jak już wspomnieliśmy na karcie bez BIK widnieje limit w kwocie tysiąca złotych. Kiedy klient chciałby otrzymać większy kredyt zobowiązany będzie do przedstawienia bankowi normalnego zaświadczenia o zarobkach.
Przed zdecydowaniem się na kartę kredytową bez zaświadczeń należy zorientować się, co faktycznie wchodzi w skład kosztów związanych z jej korzystaniem. Do najważniejszych haczyków należą: niższy limit, brak jakichkolwiek dodatków oraz wysokie oprocentowanie.

BIK i BIG – jak sprawdzić swój status?

W Biurze Informacji Kredytowej swój status możemy sprawdzić raz na sześć miesięcy. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku znajdującego się na stronie internetowej, przesłany zostanie na nasz adres raport zawierający zgromadzone do tej pory informacje na nasz temat. Można go także odebrać osobiście w biurze BIK. Podobnie rzecz się ma ze sprawdzeniem statusu w Biurze Informacji Gospodarczej. Każdy z nas ma prawo do otrzymania bezpłatnego raportu raz pół roku. Także należy pobrać i wypełnić wniosek, z odpowiedniej strony w Internecie, a następnie odesłać go do biura BIG. Można go również odebrać osobiście.

Całkowicie darmowa karta kredytowa dla wszystkich

Posiadanie karty kredytowej opłaca się dopiero wówczas, gdy używana jest regularnie i aktywnie. Ci, którzy korzystają z niej sporadycznie powinny czym prędzej pozbyć się jej z portfela. Karta kredytowa może stać się produktem całkowicie darmowym. Aby tak było należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze posiadacz plastiku powinien spłacić całe zadłużenie widniejące na karcie jeszcze przed końcem tak zwanego okresu bezodsetkowego. W zależności od banku ma na to do 56 dni.

Po drugie nie powinien pod żadnym pozorem wypłacać gotówki z bankomatu. Należy jak najbardziej zminimalizować koszty związane z posiadaniem karty, ponieważ cyklicznych opłat za korzystanie z karty nie jesteśmy w stanie uniknąć. Z reguły, pierwsze 12 miesięcy korzystania z karty jest bezpłatne. Bank oczekuje jednak, że klient wykona minimum jedną lub dwie transakcje w ciągu miesiąca bądź kwartału – wówczas będziemy mieli pewność, że bank zrezygnuje z pobierania rocznego abonamentu.

Niestety, od drugiego roku będziemy musieli ponosić koszta związane z korzystaniem z karty. Na darmowy plastik liczyć będą mogli jedynie ci, którzy wykonują transakcje na kilkaset złotych miesięcznie. Jeżeli więc karta będzie nieaktywna bądź używana bardzo sporadycznie bank naliczy sobie dodatkowe opłaty. Aby karta była całkowicie darmowa miesięczne wydatki pokrywane kartą powinny oscylować w granicach 200 złotych.

Banki pójdą klientowi na „rękę” i zrezygnują z dodatkowych opłat biorąc pod uwagę nie tylko wysokie płatności. Podobnie premiowane są również bardzo częste transakcje. Jest to bardzo korzystne wyjście dla tych, którzy płacą bardzo regularnie, aczkolwiek na małe kwoty. Poza zwolnieniem z comiesięcznej lub cokwartalnej opłaty częste płacenie za zakupy kartą niesie również inną bardzo ważną korzyść. Jest nią mianowicie możliwość zarabiania.

Schemat nie jest skomplikowany – klient odzyskuje z góry określony odsetek od wydanych pieniędzy. W niektórych przypadkach bank zwraca nawet od 4 do 5 % wartości zakupów. Niestety, to co piękne nie trwa wiecznie… Istnieje bowiem bardzo mała liczba punktów akceptujących tę formę płatności, maksymalną wysokość zwrotów dokonywanych przez placówkę bankową, jak i czas obowiązywania promocji. Należy się więc śpieszyć.

Karta kredytowa dla studenta – studencka karta płatnicza

Mimo, iż okres studiów uważa się za jeden z najpiękniejszych w życiu, wiąże się on z niemałymi wyzwaniami. Nie dość, że trzeba przyswoić sobie trudny materiał, to jeszcze za coś utrzymać się w nowym, nieznanym mieście. Co zrobić, gdy czasu na dodatkową pracę brak a gotówka jest niezbędna by kontynuować naukę? Z pomocą może przyjść studencka karta kredytowa, z której jednak trzeba umiejętnie korzystać.

Student to z reguły osoba, która nie ma stałych dochodów i dopiero wkracza w świat dorosłego, samodzielnego życia. Dopiero rozpoczyna on swoją przygodę z produktami bankowymi, dlatego też placówki te robią wszystko, co mogą by stał się on ich klientem na kilka/kilkanaście następnych lat. Banki kuszą żaków przeróżnymi produktami mając nadzieję, że w przyszłości z niewypłacalnego studencika przemieni się on w dobrze zarabiającego absolwenta i będzie w stanie dalej aktywnie współpracować z bankiem. Na początku polecane są mu więc konta osobiste na korzystnych warunkach, następnie kredyty studenckie oraz, do czego zmierzaliśmy od samego początku, karty kredytowe.

Studenckie karty kredytowe – dla kogo?

O pomoc w postaci kredytu starać się mogą osoby w wieku od 19 do 25 lat, które posiadają aktualny status studenta i ważną legitymację studencką. Osoba starająca się o przyznanie mu plastiku zobowiązana jest także to przedstawienia wysokości comiesięcznych dochodów (wpływów na konto) za ostatnie kilka miesięcy. Kwota ta nie może być jednak niższa niż ta, wyznaczona przez bank (na przykład 450zł). Bank praktycznie nie interesuje źródło otrzymywanych przez studenta pieniędzy – mogą więc pochodzić zarówno ze stypendium socjalnego lub naukowego, comiesięcznych przelewów od rodziców, jak też mogą być wynagrodzeniem za wykonaną pracę z tytułu umowy-zlecenia.

Nierzadko zdarza się tak, że banki wymagają od studenta założenia konta osobistego w ich placówce, jeżeli ten chce się starać o kartę kredytową. Inne z kolei preferują żaków tylko z wybranych uczelni bądź też takich, którzy ukończyli na przykład 3 rok nauki. Pozostałe banki kuszą potencjalnych posiadaczy plastiku bonusami i promocjami, którym ciężko się oprzeć.

Studencka karta kredytowa – jakie stwarza możliwości?

Niektóre banki posiadają w swojej ofercie specjalne karty kredytowe przygotowane właśnie z myślą o studentach. W pozostałych żacy mogą starać się o tradycyjną kartę. Aby ją jednak otrzymać muszą spełnić narzucone przez bank wymogi, które dotyczyć mogą między innymi zatrudnienia. Karty przygotowane pod studentów skonstruowane są na specjalnych warunkach, z drugiej jednak strony wiążą się z nimi pewne ograniczenia. Studencka karta studencka funkcjonuje na podobnych zasadach jak tradycyjna karta. Różnice pojawiają się, gdy w grę wchodzi kwota minimalnego dochodu, limit kredytowania, a także opłata za posiadanie karty.

Studenckie karty kredytowe posiadają 50-ciodniowy okres bezodsetkowy (na standardowych kartach trwa on nawet do 58 dni). W okresie jego obowiązywania student nie ponosi żadnych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Dopiero po upływie tego terminu naliczane są odsetki, a nie są one małe – żak będzie musiał zapłacić nawet od 20 do 25 % wartości pożyczki. Niektóre karty kredytowe umożliwiają również przelewanie środków na konta osobiste. Niektóre banki taką transakcję traktują jako bezgotówkową, inne wręcz przeciwnie – w ich oczach jest to transakcja gotówkowa. W takim wypadku banki automatycznie naliczają odsetki od wysokości przelanej kwoty. Poza tym przelewom takim towarzyszą także prowizje ustalane w formie procentowej lub kwotowej. Bank pobiera także dodatkowe kosztu przy wypłatach gotówki w bankomatach.

Jak wybrać dobrą kartę kredytową?

Karta kredytowa jest niezwykłym udogodnieniem, jednak jest także skomplikowanym produktem bankowym. Umiejętnie dobrana może przynieść posiadaczowi pewne korzyści. Przed zdecydowaniem się na pierwszy lepszy plastik warto przeanalizować oferty obecne na rynku kart płatniczych. Pod uwagę należy wziąć takie kategorie jak koszt obsługi, oprocentowanie a także długość okresu bezodsetkowego. Dopiero po przeanalizowaniu tych czynników należy zorientować się, czy z karty można wykonywać przelewy, czy aktywny jest program moneyback czy inne rabatowe.

Po co studentowi karta kredytowa?

Karta kredytowa przydaje się studentom, by finansować bieżące wydatki, jak i te poważniejsze. Pomaga opłacić studia, wyjazdy zagraniczne, noclegi, zakupy internetowe bądź zarezerwować bilety lotnicze. Stanowi źródło pieniędzy w razie wystąpienia nagłych wydatków. Jeżeli żak będzie umiejętnie się nią posługiwał stworzy sobie poza tym pozytywną historię kredytową.

Wirtualna karta kredytowa dostępna dla każdego

Wirtualne karty kredytowe stwarzają wiele możliwości dla ich właścicieli. Dzięki nim bowiem można robić zakupy w internetowych sklepach bez faktycznego ich używania. Ich minusy? Brak możliwości dokonania zakupów poza siecią oraz wypłacania gotówki z bankomatu.

Wirtualne pieniądze

Charakterystyczną cechą kart wirtualnych jest brak paska magnetycznego, miejsca na podpis posiadacza karty oraz chipa. Niemożliwe jest więc płacenie nią za zakupy robione poza siecią. Nawet, jeżeli sprzedawca zaakceptuje płatność, bank odmówi autoryzacji. Zaletą karty wirtualnej jest możliwość dokonywania zakupów w sieci oraz za zamówienia składane drogą telefoniczną bądź pocztową (MO/TO). Dodatkowo karty można ładować oraz rozładowywać w dowolnym momencie i to wielokrotnie.

PIN zamieniony na Kod

Nie każda karta wirtualna musi mieć postać plastikowej karty. Klient może otrzymać tylko kopertę z wydrukiem, który zawiera dane takie jak numer karty, datę jej ważności, nazwisko i imię właściciela. Poza tym karta taka nie ma przypisanego poufnego numeru PIN. Zamiast tego pojawiły się kody weryfikujące: CVC2 czy też CVV2. Znajdują się one na rewersie karty i tworzą je trzy ostatnie cyfry.
Kiedy płacimy w sklepie internetowym kartą wirtualna należy podać jej numer, datę ważności oraz dane właściciela takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także adres, na jaki dostarczona ma być zakupiona przesyłka. W niektórych sytuacjach sklep wymagać będzie także podania kodu. Ponad to każda dokonana transakcja wymaga autoryzacji – nie ma więc wątpliwości, że wszelkie zakupy dokonywane kartą wirtualną są bezpieczne.

Płatności telefoniczne, korespondencyjne oraz zagraniczne

Karta wirtualna umożliwia dokonywanie płatności korespondencyjnie. Posiadacz karty musi podać tylko numer karty, datę jej ważności, swoje dane osobowe oraz potwierdzić całą transakcję swoim podpisem. Podobnie wygląda cały proces zawierania transakcji droga telefoniczną. Różnica tkwi w tym, że dane dyktowane są operatorowi przyjmującemu zlecenie.

Jeżeli chodzi o płatności zagraniczne to przelicza się je z lokalnej waluty przez organizację VISA na amerykańskie dolary bądź też na euro, a potem na złotówki. Jeżeli najczęściej zakupy kartą robimy w Polsce lub też w krajach Unii Europejskiej lepiej zdecydować się na kartę rozliczaną w euro i podobnie, jeżeli zakupów dokonujemy głównie w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Tak postępując można uniknąć podwójnego przewalutowania oraz sporo zaoszczędzić.

Tajemnicze znikanie pieniędzy z karty

Karta kredytowa – kilka uwag

Najważniejsze, jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretną kartę kredytową, jest dokładne przeanalizowanie warunków, na jakich zostanie nam ona udzielona. Umowa o kartę kredytową jest bardzo ważnym dokumentem zawierającym podstawowe zasady obowiązujące obie strony. Warto skrupulatnie przestudiować sobie regulamin korzystania z takiej karty, ponieważ znajdziemy w nim bardzo istotne informacje, które być może w przyszłości uchronią nas przez błędnymi i pochopnymi decyzjami. Często pomijaną kwestią przez klienta (a to jest poważny błąd) jest tabela opłat i prowizji. Dopiero zestawienie tych trzech elementów (umowa, regulamin i tabela) pozwolą nam na pełne rozeznanie się w sytuacji.

Dokładne przeanalizowanie tych dokumentów pozwoli nam stwierdzić na przykład, że bank, w niektórych sytuacjach, nie nakłada żadnych opłat za korzystanie z karty. Może to dotyczyć tylko transakcji dokonanych na terenie kraju. Dzięki temu będziemy świadomi, że wszelkie przewalutowanie transakcji niosło będzie ze sobą dodatkowe opłaty prowizyjne. Trzeba pamiętać, że wysokość takich opłat prowizyjnych nie są stałe.

Zgodność zestawień z wydatkami

Dokonując płatności za pomocą karty powinniśmy otrzymywać zestawienie operacji. Jednak to bank sam decyduje, kiedy takie właśnie zestawienie nam udostępni. Mniej więcej raz na miesiąc placówka powinna nam je przesłać, a kiedy je otrzymamy możemy na spokojnie sprawdzić informacje w nim zawarte. Kiedy dopatrzymy się jakichkolwiek nieprawidłowości, powinniśmy zgłosić to do banku nie przekraczając terminu wyznaczonego w umowie.

A co jeśli w zestawieniu widnieją operacje, których nie dokonaliśmy? Wówczas klient ma 14 dni od otrzymania zestawienia na poinformowanie banku o zaistniałych problemach. Placówka powinna rozpatrzyć takie zgłoszenie niezwłocznie. Jeżeli przegapimy moment i nie zgłosimy zastrzeżeń do banku, mamy obowiązek pokryć wszelkie naniesione na zestawieniu opłaty.

Co jeśli zgubimy kartę bądź ktoś ją nam ukradnie?

W sytuacji, gdy zorientujemy się, że ktoś ukradł nam kartę lub ją zgubiliśmy, musimy jak najszybciej zgłosić to do banku. Potrzebny nam będzie wówczas numer do banku, a jeśli incydent taki miał miejsce za granicą – numer jednostki, która umożliwi zastrzeżenie karty. Numery te łatwo odnaleźć w Internecie lub ustalić drogą telefoniczną.

W sytuacji takiej liczy się każda minuta, a zwłoka działa na naszą niekorzyść. W momencie, gdy zastrzeżemy kartę bank ma obowiązek ją zablokować tak, by osoby trzecie nie mogły z niej korzystać. Kiedy bank nie zablokuje karty będzie odpowiedzialny za uiszczenie wszelkich opłat wynikających z korzystania z niej od momentu zgłoszenia zaginięcia. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli do skorzystania z naszej karty kredytowej potrzebny jest numer PIN i został on użyty podczas kradzieży, bank nie będzie zobligowany do zwrócenia nam kosztów. Kod PIN należy tak zabezpieczyć, aby nie wpadł w nieodpowiednie ręce. Ważne jest także, że jeśli odnajdziemy zaginioną kratę, na przykład na dnie walizki lub w trzeciej torebce, nie możemy dokonywać z niej transakcji bez zgłoszenia tego bankowi.

Przelew z karty kredytowej – czy to dobre wyjście na pokrycie bieżących wydatków?

Ile kosztują przelewy z karty kredytowej?

Nabywając kartę kredytową bank udziela nam możliwości wykonywania z jej rachunku również przelewów. Można zrobić to drogą internetową, telefoniczną lub tradycyjną – wstępując do banku. Niekiedy jedna z tych możliwości nie jest udostępniania przez placówkę.

Płacenie za różnorodne usługi z rachunku karty kredytowej wiąże się z niemałymi kosztami. Taki przelew jest zawsze płatny, w odróżnieniu od tych dokonywanych rzez Internet. Prowizje stosowane przez banki sięgają kwoty rzędu 1-4 procent od przelewanej sumy. Każdy bank rządzi się własnymi zasadami i stosuje inną odpłatność za tego typu usługi. Przelewy internetowe w większości placówek nie kosztują ani złotówki, w innych jednak należy przygotować się na wydatek rzędu nawet 2 złotych.

Co jest bardziej korzystne dla naszego portfela – transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?

Opłaty za samo zrealizowanie przelewu to jedno. Niektóre banki traktują takie przelewy jako transakcje gotówkowe, inne jako te bezgotówkowe – i w zależności od tego spodziewać się możemy dodatkowych opłat. Korzystniejsza dla klienta jest sytuacja, w której bank uzna, że nasze transakcje są bezgotówkowe. W takiej sytuacji wszelkie transfery gotówki na karcie traktowane są na równi z na przykład płaceniem kartą za zakupy w sklepie, bank więc nie podbiera od nas żadnych odsetek. Ponadto klient dostaje około 60 dni na możliwość spłaty powstałego zadłużenia. Dopiero po upływie tego czasu bank zacznie pobierać należne mu odsetki.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja z transakcjami gotówkowymi. Jeżeli placówka bankowa uzna, że taki charakter mają nasze przelewy z karty kredytowej, będziemy musieli płacić odsetki powstające od zadłużenia. Naliczane będą one już od pierwszego dnia powstania długu. Jego oprocentowanie jest dość wysokie, bowiem wynosi aż 20 procent.

Banki funkcjonujące na rynku różnie podchodzą do takich przelewów. Na każde 10 traktujących przelewy jako transakcje bezgotówkowe, pojawia się kolejnych 8, które podchodzą do tego wręcz odwrotnie. Najlepszym więc rozwiązaniem dla potencjalnego klienta jest zdecydowanie się na kartę, która skutecznie łączyć będzie w sobie bezgotówkowe transakcje i niskie opłaty związane z przelewem internetowym.

Płatnicza karta debetowa a kredytowa – czym się różnią?

Transakcje bezgotówkowe zyskują coraz większą rzeszę sympatyków. Nie jest już obce i straszne opłacanie rachunków drogą internetową, czy płacenie nawet za najdrobniejsze zakupy kartą płatniczą. Czy w związku z tym, że nosimy przy sobie coraz więcej takich kart debetowych i kredytowych wiemy, jak prawidłowo je używać?

Kilka słów o kartach debetowych

Karty debetowe dostępne są dla każdej osoby, która posiada konto bankowe. Jej otrzymanie nie wiąże się z koniecznością uiszczenia jakiejkolwiek opłaty czy comiesięcznego wpływu na konto. Dzięki niej dokonamy transakcji zarówno bezgotówkowych, jak i wypłat gotówki z bankomatu. Kiedy decydujemy się na uiszczenie sumy za zakupione towary kartą debetową, automatycznie zgadzamy się na zdjęcie tej kwoty z naszego konta osobistego. Dokonując więc zakupów wykorzystujemy wcześniej zarobione przez nas pieniądze.

Co musimy wiedzieć o kartach kredytowych?

Z kolei dzięki karcie kredytowej dokonamy transakcji nawet wówczas, gdy nie posiadamy na naszym koncie odpowiedniej ilości gotówki. Korzystając z takiej karty dysponujemy limitem gotówkowym przydzielonym nam przez bank, jednocześnie zadłużając się w ciężar karty. Kiedy wykorzystamy przydzielony nam limit, jesteśmy zobowiązani do jego spłaty – jednak nie musimy spłacać jej całkowicie. Wystarczy, że raz w miesiącu spłacimy część kredytu. Maksymalna kwota, na jaką możemy się zadłużyć wyliczana jest na podstawie zdolności kredytowej klienta.

Kartom kredytowym towarzyszy tak zwany okres bezodsetkowy, który wynosi maksymalnie 61 dni. Wysokie odsetki zostaną naliczane przez bank, dopiero w momencie braku spłaty zadłużenia po przekroczeniu tego terminu. Niektóre banki proponują klientom przeróżne plany ratalne, dzięki którym mamy możliwość rozłożenia wykorzystanego limitu z karty kredytowej na niewielkie raty, którym towarzyszy niewielkie oprocentowanie niż na standardowej karcie.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy będziemy wypłacać gotówkę z bankomatu kartą kredytową. Od razu bowiem pobierana jest wysoka prowizja od dokonanej transakcji. Lepiej więc unikać takich sytuacji, w której zmuszeni bylibyśmy do wypłaty gotówki kartą kredytową.

Czy coś łączy obie te karty?

Po pierwsze, nalezą one do rodziny krat płatniczych, a zasady ich użytkowania różnią się niewielkimi szczegółami. W obu przypadkach również, aby wypłacić gotówkę, potrzebne jest wprowadzenie kodu PIN. Obie umożliwiają również korzystanie z programów lojalnościowych, dzięki którym, w zamian za płacenie nimi za zakupione towary, dostajemy od naszego banku różnorodne nagrody, promocje, rabaty, a w niektórych przypadkach nawet częściowy zwrot za poniesione wydatki.Dzisiejsze czasy niejako obligują nas do korzystania z tego typu kart, dlatego nie bójmy się z nich korzystać. Róbmy to jednak mądrze i przemyślanie.

Śmierć posiadacza karty kredytowej – co z długiem?

Cała procedura rozpoczyna się w momencie, kiedy do banku trafia informacja o śmierci posiadacza karty i automatycznie następuje rozwiązanie umowy o kartę i limit. Rachunek jednak może być zamknięty dopiero wówczas, gdy widniejący na karcie dług zostanie spłacony lub umorzony. W momencie tym zostają zastrzeżone wszelkie karty dołączone do danego rachunku oraz zablokowana zostaje możliwość dokonywania jakichkolwiek transakcji obciążeniowych.

Z dniem śmierci posiadacza karty bank kończy z naliczaniem jakichkolwiek opłat i prowizji. Inaczej wygląda sytuacja związana z odsetkami od wykorzystanego kapitału. W niektórych sytuacjach i niektórych bankach naliczanie karnych odsetek kończy się w chwili śmierci klienta. Inne nie uznają daty zgonu klienta jako moment, w którym należy zaprzestać naliczanie dodatkowych opłat. Te, jak gdyby nigdy nic, naliczane są w niezmieniony sposób, a anulowane zostać mogą tylko w zależności od pozostałych kroków procesu i ustalonych ze spadkobiercami zasadami, na jakich zadłużenie ma zostać spłacone.

Inna sytuacja klaruje się wówczas, gdy dany rachunek kredytowy miał wykupione ubezpieczenie. Niejeden bank funkcjonujący na rynku samodzielnie składają takie roszczenia ubezpieczeniowe. Pozostałe nalegają, aby to właśnie spadkobiercy załatwili wszelkie formalności związane ze złożeniem i rozpatrzeniem roszczenia ubezpieczeniowego.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do spłaty widniejącego zadłużenia niezależnie od tego, kto składa taki wniosek. W sytuacji, gdy spadkobiercy spłacili go znacznie wcześniej – otrzymują należny im zwrot. Problemy mogą pojawić się wówczas, gdy rachunek zmarłego nie był ubezpieczony. To właśnie na spadkobiercach spoczywać będzie obowiązek spłaty długu. Oczywiste jest, że sytuacja tak ma miejsce, gdy zgodnie przyjmą oni spadek – bowiem zgodnie z polskim prawem mają prawo do jego odmowy. Jeżeli spadkobiercy zaakceptują spadek razem z zadłużeniem na karcie kredytowej rozpoczynają indywidualne rozmowy z bankiem. Ustalają dogodny harmonogram spłacania rat. Kiedy obie strony z jakichś przyczyn nie dojdą do porozumienia, bank ma prawo uruchomić procedurę windykacyjną.

Ważną kwestę stanowią same detale ubezpieczenia. Niektóre banki bowiem wprowadzają automatyczne jego wygasanie w chwili, gdy właściciela karty kończy na przykład 65 lat- oznacza to tyle, że jeżeli umrze on po 65-tym roku życia ewentualne długi pokryć będą musieli spadkobiercy. Bank zamyka rachunek, gdy zadłużenie zostanie w całości spłacone.

Zapłacisz nawet za nieużywanie karty kredytowej

Okazuje się, że nawet jeśli nie korzystamy z karty kredytowej możemy słono za nią zapłacić. Banki bowiem z dużą chęcią wyróżniają swoich aktywnych klientów (nie muszą oni płacić na przykład miesięcznych lub rocznych opłat za prowadzenie karty). Jednak aby był on z nich zwalniany przez kolejne lata musi wykazywać się coraz większą aktywnością. Mierzy się ją łączną wartością transakcji wykonanych kartą w trakcie bieżącego roku. Niektóre banki, kierujące się bardzo rygorystycznymi zasadami, ustalają minimalną kwotę obrotu na karcie. Inne z kolei, bardziej pobłażliwe i dostosowane do potrzeb klienta, zwalniają z takich opłat, gdy karty używamy raz w miesiącu.

Jesteś nowy? Uzyskasz specjalne warunki

Jeżeli w ciągu pierwszego roku wykażemy się jakąkolwiek aktywnością możemy zostać zwolnieni z opłaty. Nierzadko bank zachęca do skorzystania z promocji, które to gwarantują darmową kartę bez wywiązywania się z jakichkolwiek ustaleń. Sprytnym posunięciem mogą wykazać się, ci którzy karty używają bardzo rzadko bądź sporadycznie, przenosząc się co rok do innego banku.

Bardzo mało jest banków na rynku finansowym, które oferują całkowite lub częściowe zwolnienie z rocznej opłaty. Takim udogodnieniem poszczycić się mogą tylko wybrani. A dokładniej ci, którzy na swoim rachunku wykazali niższy niż wyznaczony przez bank podstawowy próg.

Co to jest karta kredytowa i jak wybrać najlepszą?

Cała machina rusza w momencie składania przez klienta wniosku w banku. Pracownik wprowadza dane klienta do systemu, by analityk zajmujący się na co dzień wyliczaniem zdolności kredytowej mógł sprawdzić i zadecydować jaką kwotą będzie mógł dysponować klient. Limit kredytowy ustalany jest na podstawie wyliczonej zdolności jak i ilości wymogów spełnionych przez klienta. Po zaakceptowaniu wniosku bank sporządza z klientem dwie umowy. Jedna umowa dotyczy samej karty płatniczej, zaś druga jest umową właściwą dotyczącą limitu kredytowego. Zazwyczaj głównym kryterium jeśli chodzi o wysokość limitu są jedynie zarobki klienta, jednak czasem zdarza się, że oceniana jest również dotychczasowa współpraca z bankiem.

Po ustaleniu kwoty jest ona wpisywana w umowę, przez co dokładnie wiadomo jaki limit można wykorzystać, oraz jakie oprocentowanie nas obowiązuje. Karta kredytowa jest rozwiązaniem bardzo tanim głównie wtedy, gdy pamiętamy by terminowo spłacać zobowiązania. Większość klientów wykorzystuje kartę kredytową w momencie gdy potrzebuje jednorazowo większej gotówki i pilnuje, by w momencie otrzymania wynagrodzenia kwota ta została niezwłocznie uregulowana na rachunku karty. Tego rodzaju samodyscyplina sprawia, że korzystanie z karty jest możliwie najtańsze, a dodatkowo umożliwia zakup wielu towarów i usług w momencie gdy są one najtańsze, a nie wtedy, gdy pracodawca wypłaci wynagrodzenie.

Ważne jest, że limit kredytowy dostępny na karcie jest limitem odnawialnym. Każda transakcja dokonana kartą pomniejsza limit, zaś każda wpłata go powiększa. Niestety banki nie prowadzą polityki informacyjnej jeśli chodzi o samodyscyplinę, ponieważ jest to im zdecydowanie nie na rękę, dlatego też wiele osób wykorzystujących kartę kredytową korzysta z opcji spłaty minimalnej kwoty powodując naliczanie odsetek od kredytu. Bardzo często też trafiają się klienci, którzy doprowadzają do wykorzystania limitu wyższego niż wynagrodzenie, przez co niemożliwa staje się splata całkowita i uniknięcie odsetek.

Jak dokonać właściwego wyboru karty kredytowej?

 
Karty kredytowe pewnym krokiem wkraczają na rynek finansowy w Polsce. Coraz więcej z nas posiada plastikowe pieniądze o to nimi dokonuje transakcji. W jaki sposób więc wybrać tę najodpowiedniejszą? Przecież banki, chcąc sprostać oczekiwaniom klienta, poszerzają swoje oferty o nowe produkty, zachęcają do zaciągania krótkoterminowych pożyczek na bardzo dobrych warunkach, kuszą rabatami i zniżkami. Jak się w tym wszystkim połapać? Karty kredytowe to bardzo sprytne urządzenia. Dzięki nim bowiem możemy zaciągnąć kredyt na specjalnych warunkach. Bank analizuje tylko naszą sytuację finansową i prognozuje, czy w przyszłości nie będziemy mieli problemów ze spłaceniem zobowiązania.

Wyznacza także limit zadłużenia, czyli kwotę, jaką możemy wydać, niezależnie od tego, jaki stan konta posiadamy. Wraz z użytkowaniem karty owy limit ulega zmniejszeniu, a w momencie spłaty części zobowiązania, o tą kwotę zostaje zwiększony. Nic skomplikowanego. A jednak nawet tu kryją się pułapki. Banki chcąc przyciągnąć nowego klienta i zachęcić go do skorzystania z karty kredytowej, kuszą hasłami typu „karta za free” bądź „karta bez opłat”. W praktyce jednak nic nie jest za darmo. Owe hasło dotyczy przeważnie tylko pierwszego roku użytkowania karty (w następnych latach klient będzie ponosił z tego tytułu pewne koszty) lub wydania przy jej pomocy określonej przez bank kwoty.

Na czym polega korzystanie z karty kredytowej?

Nic da się ukryć, że korzystanie z kart kredytowych jest łatwe i przyjemne. Transakcji możemy dokonać w mgnieniu oka. Nie każdy jednak pamięta, że za takie przyjemności przyjdzie nam w przyszłości zapłacić. Niemałym szokiem może okazać się rozliczenie, na którym obok wydruku dokonanych przez nas transakcji zobaczymy jeszcze spore odsetki do zapłacenia. Najważniejsze jest więc pilnowanie terminów – pożyczkę powinniśmy spłacić jeszcze w okresie bezodsetkowym (około 50 – 60 dni). Dzięki temu unikniemy obowiązku oddania bankowi większej kwoty od tej pożyczonej. Należy również zwrócić uwagę na dzień miesiąca, w którym użyliśmy karty – od tego zależna jest długość okresu bezodsetkowego. Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w podziale okresu bezodsetkowego na dwie części. Wyróżniamy więc okres rozliczeniowy trwający przeważnie około 30 dni oraz okres prolongaty („grace period”), który obowiązuje przez około 24 dni.

Jeżeli więc pożyczkę zaciągniemy na początku okresu rozliczeniowego, przy powyższym założeniu nasz okres bezodsetkowy trwać będzie 54 dni. Zmniejsza się on automatycznie, jeżeli transakcji dokonamy w końcowej fazie okresu rozliczeniowego. Co zrobić w przypadku nie spłacenia zobowiązania w okresie bezodsetkowym? Najpilniejszym krokiem powinno być wpłacenie tak zwanej opłaty minimalnej, która waha się w granicach 5 % od kwoty pożyczonej gotówki. Jeżeli tego nie zrobimy bank nie tylko pobierze należne odsetki, ale również dodatkową karną kwotę. Nie powinniśmy także wypłacać pieniędzy z bankomatu kartą kredytową. Opłaty z tym związane będą bowiem o wiele wyższe od tych, które towarzyszą kartom debetowym. Poza tym, jeżeli już wybierzemy gotówkę z bankomaty kartą kredytową musimy ją jak najszybciej spłacić, ponieważ jest ona swoistego rodzaju zadłużeniem i nie podlega okresowi bezodsetkowemu.

Korzyści płynące z używania karty kredytowej

Wyjaśniliśmy już na czym polega umiejętne korzystanie z karty kredytowej. Jeżeli dodatkowo opanowaliśmy tę wiedzę i stosujemy ją w praktyce – możemy naprawdę sporo zyskać. Główne zalety kart kredytowych to dostęp do gotówki w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Poza tym banki przygotowują dla klientów naprawdę ciekawe propozycje, jeżeli więc jesteś zainteresowany korzystaniem z tego produktu warto wybrać się do placówki i osobiście zapoznać z ofertą. Użytkowanie kart kredytowych nie powinno przynosić strat jeżeli pamięta się o kilku wytycznych. Po pierwsze terminowe spłacanie długu, po drugie wpłacenie opłaty minimalnej oraz nie wypłacanie nią pieniędzy z bankomatów. Nie tylko zakupy okażą się wygodniejsze, ale także mogą przynieść nam spore korzyści.

Posiadanie karty kredytowej niesie ze sobą wiele korzyści i udogodnień. Możemy bowiem płacić nią za zakupy robione w sklepie bądź pobierać gotówkę praktycznie w każdym miejscu o każdej porze. Jak jednak wybrać tą najlepszą kartę, która w pełni będzie spełniać nasze oczekiwania? Rynek kart kredytowych rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Praktycznie każdy bank jest w stanie zaoferować swojemu klientowi korzystanie z takiego właśnie plastiku. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że użytkowanie z takiej karty wiąże się z kosztami – kwoty wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Na co więc najlepiej zwrócić uwagę wybierając wymarzoną kartę?

Oprocentowanie, a sposób korzystania z karty kredytowej

Najważniejszym wyznacznikiem opłacalnej karty jest jej oprocentowanie. Istnieje jednak możliwość całkowitego uniknięcia opłat z tym związanych. Jak to zrobić? Wszystko leży w naszych rękach, a dokładniej w tym, w jaki sposób będziemy korzystać z danej karty. Opłat związanych z oprocentowaniem, nawet tym sięgającym 20 procent, nie powinni się obawiać ci, którzy mimo iż zadłużają się regularnie, to równie terminowo je spłacają. tak zwany okres bezodsetkowy różni się w zależności od banku oraz rodzaju karty. Najkrótszy okres, w jakim nie będziemy musieli spłacać odsetek to 51 dni. Co więcej, coraz więcej banków oferuje swoim klientom przypomnienie w formie smsa, który przypominać będzie o konieczności spłaty zadłużenia.

Opłaty związane z kartami kredytowymi

Opłaty z tym związane nie należą do najmniejszych i wahają się w zależności od rodzaju (koloru) karty oraz widniejącego na niej limitu. Jeżeli chodzi o te najbardziej prestiżowe karty to opłata za wydanie plastiku może sięgać nawet 650 złotych. Potencjalny klient może jednak ubiegać się o zwrócenie przez bank kosztów związanych z wydaniem karty oraz jej użytkowaniem. Jak tego dokonać? Wystarczy tylko posiadać odpowiedni rachunek z wymaganym saldem zadłużenia w danym roku albo dokonać wystarczającej liczby transakcji bezgotówkowych w określonym przez bank terminie.

Co z ubezpieczeniem?

Kiedy wybieramy wymarzoną kartę powinniśmy zwrócić uwagę także na koszty, które na pierwszy rzut oka są praktycznie nie zauważalne. Mowa tu o ubezpieczeniu, które coraz częściej idą w parze z wydaniem plastiku. Przez takie działanie instytucje finansowe zabezpieczają siebie i posiadacza karty przez nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi – na przykład w związku z utratą przez niego pracy. Z drugiej jednak strony ubezpieczenie generuje dodatkowe koszty związane z utrzymaniem i użytkowaniem karty. Nie ulega wątpliwości, że ta wymarzona i idealna karta powinna z jednej strony stwarzać nam możliwość szybkiego dostępu do dodatkowych kredytów przy najniższych opłatach związanych z jej utrzymaniem. Wybierając plastik należałoby więc zwrócić uwagę na takie elementy jak: oprocentowanie, prowizję za wydanie, okres bezodsetkowy oraz ubezpieczenie.

Jak działają karty kredytowe?

Zacząć należy od tego, że karta kredytowa nie obciąża w żaden sposób konta bankowego. Karta jest oddzielnym produktem, który sam w sobie jest kredytem. Niejednokrotnie nie trzeba nawet posiadać konta w banku, który wydaje nam kartę, ponieważ każda z nich posiada swoje indywidualne konto, na które dokonujemy spłat. Wiele osób boi się, że w związku z brakiem powiązania z kontem osobistym można łatwo się zapomnieć i wydać więcej, niż się będzie w stanie spłacić, jednak w tym momencie ratują nas limity przypisane do poszczególnych kart kredytowych.

W ofercie kart kredytowych banki oferują mnóstwo ciekawych udogodnień dla każdego klienta. Najciekawszy jest z pewnością okres bezodsetkowy, który oznacza najzwyczajniej darmowy kredyt na określony czas. Jeśli wykorzystamy środki z karty kredytowej i spłacimy je w przeciągu ustalonego przez bank terminu nie zapłacimy ani grosza odsetek z tytułu kredytu. Warunkiem jest jedynie spłacenie całej kwoty kredytowanej. W momencie spłacenia części zadłużenia odsetki naliczone zostaną i tak od całej kwoty kredytowanej.
Nie wolno zapominać, że wypłaty gotówkowe za pomocą kart kredytowych nie są objęte okresem bezodsetkowym, ponieważ karta służy głównie to transakcji bezgotówkowych, czyli płacenia bezpośrednio w punktach handlowo-usługowych, bądź wykorzystywania transakcji internetowych. Mówiąc prościej – wypłacenie jakiejkolwiek kwoty z bankomatu wykorzystując kartę kredytową powoduje naliczanie odsetek od dnia pobrania gotówki.

Karty kredytowe dają wiele korzyści, jednak pamiętać trzeba, że niosą za sobą również ryzyko, jak każdy inny produkt kredytowy. Jest to świetny sposób na sytuacje awaryjne i pożyczanie gotówki na krótki okres, więc korzystać z nich trzeba w odpowiedzialny sposób. Osoby potrzebujące pożyczek na dłuższy okres powinny zdecydowanie korzystać ze standardowych linii kredytowych.

Całość można łatwo i krótko podsumować. Udogodnieniami oferowanymi przez karty kredytowe są:

 • darmowy kredyt na krótki termin (pod warunkiem spłacenia całego zadłużenia w terminie wskazanym przez bank)
 • bezpieczny i bardzo wygodny sposób płacenia za produkty i usługi, w szczególności w internecie (zakupy zagraniczne)
 • szereg zabezpieczeń – karty kredytowe coraz częściej posiadają mikroprocesor wzmacniający ochronę naszej gotówki
 • odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje ograniczona jest do wartości 150 Euro przy braku ubezpieczenia, zaś do 0 może być ograniczona po jego wykupieniu
 • szereg programów partnerskich i lojalnościowych pozwalających na dodatkowe korzyści z wykorzystywania karty kredytowej
 • możliwość płatności na całym świecie
 • najbardziej elastyczny i dogodny sposób pożyczania gotówki na krótki termin

Pamiętać natomiast należy o zagrożeniach takich jak:

 • zbyt wysoki poziom zadłużenia, trudny bądź niemożliwy do spłaty
 • opłaty za opóźnienia w płatnościach i przekroczenie limitu kredytu
 • obniżenie zdolności kredytowej w przypadku ciągłych opóźnień
 • wzrost kosztów kredytowania w przypadku spłacania jedynie kwoty minimalnej

Łatwo z tego wywnioskować, że karty kredytowe są zdecydowanie ciekawym rozwiązaniem dla każdego z nas. Korzystanie z nich wprowadzić może mnóstwo wygody do codziennego życia.

Jakie są rodzaje kart kredytowych?

Dla kogo są standardowe karty kredytowe?

Pierwszym typem kart są standardowe karty kredytowe. Nazwać tak można każdą kartę, która nie jest kartą złotą, platynową czy czarną. Wydawane są one każdej osobie pełnoletniej, która posiada zdolność kredytową i złoży wniosek o kartę.

Czym charakteryzują się karty Premium?

Dużo ciekawsze są karty kredytowe z kategorii Premium. Tego typu karty przyznawane są zależnie od stanu naszego majątku. Najbogatsi klienci liczyć mogą na ofertę karty czarnej, która jest nie tylko prestiżem dla posiadacza, ale oznacza także prowadzenie z bankiem współpracy na indywidualnych warunkach. Osoba posiadająca czarną kartę kredytową przechowuje w banku nierzadko cały swój majątek, bądź jego większą część. Z posiadaniem czarnej karty kredytowej wiążą się profity nie tylko związane bezpośrednio z finansami. Bardzo często posiadacze takich kart otrzymują możliwość korzystania z dowolnego rodzaju usług medycznych za granicą, czy nawet loty specjalnie przygotowanym dla VIP-ów samolotem. Oczywiście nie tylko miliarderzy mają dostęp do różnego rodzaju dodatkowych korzyści związanych z posiadaniem karty Premium. Osoby zarabiające miesięcznie więcej niż 5 tysięcy złotych otrzymać mogą ofertę wydania karty platynowej, która również niesie za sobą całe mnóstwo profitów.

Korzyści dla posiadaczy kart partnerskich

Najciekawszym rodzajem kart kredytowych są z pewnością karty partnerskie. Aktualnie zdecydowana większość banków posiada w swojej ofercie karty powiązane z konkretnymi programami partnerskimi pozwalającymi na tańsze zakupy, czy nawet tańsze tankowanie paliwa.

Zdecydowana większość osób zainteresowanych kartą kredytową zdecyduje się zapewne na kartę standardową, jednak warto dokładnie rozważyć złożenie wniosku o wydanie karty Premium. Mimo niejednokrotnie dużo większych wymagań i problemów ze zdobyciem, korzyści jakie mogą z posiadania takiej karty wyniknąć potrafią być nieproporcjonalnie duże. Niektóre z kart najzwyczajniej ułatwiają życie w wielu różnych sytuacjach.

Cechy właściwej karty kredytowej

Znalezienie karty kredytowej z najniższym oprocentowaniem nie jest dużym problemem, ponieważ jest to zazwyczaj najlepiej podkreślony szczegół, którym kuszą banki. Dużo ważniejsze jest jednak sprawdzenie, ile w rzeczywistości użytkowanie karty będzie nas kosztowało pod względem opłaty za użytkowanie. Bardzo często jest to pomijane przez klientów, ponieważ banki atakują hasłami o darmowej karcie i zapewniają, że nie ponosi się żadnych opłat. Najprościej uniknąć opłaty za wydanie karty. Niestety najczęściej po roku korzystania z karty za darmo potrącana jest prowizja w wysokości średnio 60 zł. Wiele banków pozwala uniknąć tej opłaty, jednak nie jest to takie proste. Bezpłatnie z karty kredytowej korzystać mogą jedynie ci, którzy korzystają z niej bardzo aktywnie. Banki narzucają odgórnie kwoty minimalne, jakie należy wydać za pomocą karty, by zniesiona została opłata za jej użytkowanie. Należy też uważać na zapisy mówiące nie tylko o wysokości płatności kartą, ale też ich ilości. Niektóre banki rezygnują z opłat już za jedną transakcję, którą przekroczymy wyznaczony pułap, zaś inne będą wymagały takich transakcji więcej, nawet za niższe kwoty, które w sumie dadzą określoną regulaminem wysokość.

Czy ubezpieczenie jest konieczne?

Oprócz opłat najbardziej oczywistych liczyć się trzeba także z opłatami, których nie każdy się spodziewa. Coraz częściej banki wymagają opłacania obowiązkowego ubezpieczenia, które dodatkowo wpływa na koszt korzystania z karty kredytowej. Na szczęście dalej w większości banków ubezpieczenie jest dobrowolne. Ciekawostką oferowaną przez coraz większą liczbę banków jest możliwość otrzymania zwrotu od 0.5 do nawet 4% płatności dokonanych kartą kredytową. W przypadku osób często płacących bezgotówkowo jest to z pewnością świetny sposób na obniżenie kosztów obsługi karty.

Ile wynosi oprocentowanie?

Mimo wszystkich opłat najważniejszym kosztem korzystania z karty kredytowej jest oprocentowanie. Nieoprocentowany kredyt oferowany do każdej karty dotyczy tylko krótkiego okresu od momentu wydania gotówki. Po przekroczeniu okresu spłaty bez odsetek naliczane jest bardzo wysokie oprocentowanie, sięgające nawet do 20% w skali roku. Część banków oferuje możliwość rozłożenia długu na raty, co jest bardzo korzystne dla osób, które nie są w stanie jednorazowo spłacić całego zadłużenia na karcie, ponieważ oprocentowanie rat jest zdecydowanie niższe od oprocentowania samej karty.

Czy płatności za pomocą internetu są bezpieczne?

W przypadku płatności internetowych za pomocą karty kredytowej najważniejsze staje się bezpieczeństwo. Czynnikiem podnoszącym bezpieczeństwo tego typu transakcji jest z pewnością wykorzystywanie przez banki 3-D Secure. Ta forma zabezpieczenia sprawia, że nie wystarczy samo podanie danych możliwych do znalezienia na karcie, ale niezbędne staje się też zalogowanie w serwisie transakcyjnym banku i podanie specjalnego kodu, który autoryzuje transakcję. Dodatkową formą podnoszenia bezpieczeństwa transakcji internetowych jest możliwość ustanowienia oddzielnego limitu wysokości oraz ilości transakcji dokonywanych przez internet. Istnieje nawet możliwość podania zerowego limitu, który całkowicie zablokuje transakcje internetowe, jednak nie zablokuje możliwości płatności kartą w sklepach czy pobierania gotówki w bankomatach.

Ile kosztuje przewalutowanie?

Dla wielu osób ważnym elementem mogącym mieć znaczny wpływ na wybór karty kredytowej są zasady przeliczania płatności dokonywanych w walutach obcych. Osoby podróżujące poza granice naszego kraju, bądź dokonujące zakupów w zagranicznych sklepach internetowych powinny wybrać kartę, w której przewalutowanie przeprowadzane jest nie przez bank, a przez organizację płatniczą (Visa, MasterCard), ponieważ kursy przez nie oferowane są dużo korzystniejsze od kursów bankowych.

Korzyści dla posiadacza karty

Karty kredytowe nie oznaczają też jedynie kosztów. W wielu przypadkach osoby decydujące się na kartę kredytową skorzystać mogą z atrakcyjnych programów rabatowych, dzięki którym uzyskać można zniżki w wybranych sklepach. Ciekawą ofertą jest też możliwość skorzystania z pakietów usług takich jak ubezpieczenia, które oferowane są razem z kartą. Przed wyborem karty kredytowej warto dobrze zastanowić się do jakich celów będzie ona wykorzystywana i co jest dla nas najważniejsze. Pozwoli to na znalezienie karty odpowiadającej naszym potrzebom.

Jak rozsądnie dysponować kartą kredytową

Innym ważnym zagadnieniem jest fakt, że banki zmieniły swoją strategię wobec przyznawania swoim klientom kart kredytowych. Nadal niezmiennym i podstawowym obowiązkiem posiadacza karty kredytowej jest stały dochód, choć zdarzają się oferty, w których nie jest to wymóg obligatoryjny. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku klientów banku, którzy są studentami. Oczywiście limit, którym będą mogli dysponować na swojej karcie kredytowej będzie mniejszy, będą jednak mieć możliwości skorzystania z takiej formy zadłużenia. Standardowe limity na kartach kredytowych to najczęściej kwota zawierająca się w przedziale od 500 do 3000 zł. W przypadku stałego, wysokiego dochodu można mówić o kwotach rzędu kilkunasty tysięcy. Zawsze będą uzależnione od osiąganego dochodu.

Zapoznaj się z wysokością oprocentowania

Jeżeli chcielibyśmy korzystać z karty oraz nie płacić związanych z nią dodatkowych kosztów, które mogą wynosić zarówno kilkadziesiąt złotych, jak również nawet 500 zł zwracając uwagę na oferty różnych banków oraz różnego rodzaju kart, należy korzystając z karty dokonać operacji na około tysiąc złotych w skali miesiąca. Bardzo istotne jest tutaj właśnie oprocentowanie. Obecnie wynosi ono średni 21 procent w ciągu roku. Jeżeli zastanawiamy się nad korzystną oferta oprocentowania karty kredytowej należy przyjrzeć się internetowym porównywarkom kart, które pozwolą nam wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.

Nie zapomnij o spłacie

Również istotne w rozsądnym dysponowaniu kartą będzie regularne spłacanie karty w okresie, kiedy nie zostaną nam jeszcze naliczone odsetki. Każdy bank posiada swój własny okres spłaty, który najczęściej wynosi ok. 50 dni. W praktyce jednak zdarza się często, że okres ten jest krótszy i będzie zależał od daty dokonywanych transakcji. Sytuacja przedstawia się tak, ponieważ okres w którym bank nie nalicza jeszcze odsetek jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to okres rozliczeniowy, który przeważnie trwa 30 dni, gdzie bierze się pod uwagę okres naliczany wcześniej od ustalonego dnia w miesiącu. Druga część to tzw. okres prolongaty. Trwa zazwyczaj ok. 25 dni, które naliczane są od zakończenia okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie będziemy uważnie monitorować okresów naszych spłat, odsetki, które naliczy nam bank będą naliczane nie od dnia zakończenia okresu prolongaty, ale od dnia dokonania transakcji.

Istotna spłata minimalna oraz korzystanie z bankomatów

Jeżeli zdarzy się sytuacja, kiedy nie będziemy posiadać środków na uregulowanie całej należności, należy przede wszystkim spłacić tzw. kwotę minimalną, która powinna wynosić ok. 5% całej kwoty, którą jesteśmy winni w banku. Jeżeli nie dokonamy również tej wpłaty, będziemy zobowiązani do zapłacenia odsetek oraz dodatkowej kwoty kary. Istnieje również możliwość, że bank obciąży nas kwotą za wysyłane monity.
Warto pamiętać również o tym, że jeżeli będziemy korzystać z karty kredytowej wypłacając pieniądze z bankomatu będziemy musieli liczyć się z prowizją, która może wynosić od 3 nawet do 10 procent. Dodatkowo, jeżeli wybierzemy jednak bankomat, nasze odsetki zostaną naliczone bez uwzględnienia okresu bezodsetkowego.

Sprawdź co możesz zyskać

Banki prześcigają się w ofertach, które mają na celu przyciągnięcie jak największej ilości klientów, nic więc dziwnego, że sprawdzając ich oferty, możemy znaleźć wiele ciekawych możliwości. Zdarza się nawet, że oferta banku umożliwia zwrot niewielkiej części kwoty, którą wydaliśmy na zakupy. Dodatkową możliwością jest korzystanie z ciekawych rabatów w wielu sklepach o różnym asortymencie. O ile w przypadku zwrotu kosztów będzie to ok. 1- 5%, o tyle rabaty, które zostaną nam zaproponowanie mogą wynosić nawet 30% wartości produktu. Ciekawą propozycją jest również oferta skierowana konkretnie do kobiet. Tak przygotowana karta kredytowa jest przede wszystkim związana ze zniżkami, które na pewno zainteresują właśnie płeć piękną.

Warto jest rozsądnie podchodzić do korzystania z karty kredytowej. Czasem zdarza się, że w przypadku problemów ze spłatą banki zezwalają na potraktowanie naszego zadłużenia jako kredytu ratalnego, dzięki czemu możemy naszą kartę spłacić w ratach. Jeżeli jednak nasz bank nie oferuje takiej możliwości, może się okazać, że znacznie bardziej będzie się nam opłacało zaciągnięcie pożyczki w innym banku oraz spłacenie całości zadłużenia na karcie. Są to jednak rozwiązania, po które należy sięgać w ostateczności, a pamiętanie o kilku podstawowych zasadach korzystania z karty kredytowej pozwoli nam na cieszenie się nią bez dodatkowych problemów i zbędnych opłat.