Karty kredytowe dla firm – jak z nich korzystać?

Coraz częściej właściciele przedsiębiorstw kartę kredytową traktują jako alternatywę dla ustalonego na rachunku firmowym limitu. Wiąże się to z faktem, że nie będzie on musiał płacić odsetek korzystając właśnie z krótkoterminowego kredytu. Coraz więcej banków oferuje swoim klientom taki właśnie produkt. Małe firmy nierzadko borykają się z problemami braku płynności finansowej. A wiadomo, że nawet niewielka zwłoka w zapłaceniu za fakturę może powodować zastój w bieżącej działalności.

Pojawiają się problemy związane z realizowaniem bieżących i następnych zamówień, rozliczaniem się z dostawcami zgodnie z czasem, płaceniem za media czy podatki. Przez takie właśnie małe opóźnienia firmy tracą na wiarygodności oraz narażają się na niepotrzebne przykre konsekwencje. Dlatego przedsiębiorcy próbują się zabezpieczyć przez problemami sięgając po najprostszą formę kredytu. Przeważnie wystarczającym rozwiązaniem jest limit na rachunku firmowym. Alternatywne rozwiązanie stanowią firmowe karty kredytowe, które jeżeli chodzi o kredyty krótkoterminowe, okazują się o wiele tańszym rozwiązaniem.

Karta w firmie

Małe i średnie firmy najczęściej korzystają z kart debetowych, które nie posiadają funkcji kredytowej. Obniżają one bezpośrednio bieżący rachunek firmowy do wysokości dostępnych środków. Popularne stają się również karty charge, zwane inaczej obciążeniowymi, które oferują dostęp do pożyczki, jednak w gruncie rzeczy mało mają wspólnego z tradycyjną kartą kredytową. Pozwalają one bowiem przedsiębiorcom korzystać z kredytu zgodnie z udzielonym limitem, ale są oni także zobowiązani do comiesięcznego rozliczania się z zaciągniętego zadłużenia co do ostatniego grosza.

Całkiem inaczej funkcjonuje mechanizm działania karty kredytowej. Potencjalny klient ma 27 dni tak zwanego grace period oraz 30 dni okresu rozliczeniowego na spłacenie powstałego zadłużenia. Jeżeli w tym właśnie czasie uda mu się spłacić całą pożyczoną kwotę nie będzie musiał płacić żadnych odsetek. W sytuacji natomiast, w której nie wywiąże się z określonych terminów bank zacznie naliczać oprocentowanie i zacznie zobowiązanie to traktować na zasadach charakterystycznych dla zwykłego kredytu. Bank wymaga jedynie, aby co miesiąc kredytobiorca spłacał minimum 5 procent zaciągniętej kwoty.

Karty kredytowe przeznaczone są przede wszystkim dla właścicieli mikroprzedsiębiorstw oraz firmom z sektora MSP. Maksymalna kwota, którą można pożyczyć to jakieś 25-30 tysięcy zł. Niektóre banki oczywiście skłonne są udostępnić znacznie większą sumę, sięgającą nawet 300 tysięcy zł. Nikomu nie trzeba objaśniać, że banki limit ustalają poprzez indywidualną ocenę każdego przedsiębiorstwa i te największe sumy przeznaczone są tylko dla wybranych.

Karta – jak ją używać?

Karta, oprócz tego że możemy dzięki niej wziąć korzystny kredyt, ma wiele innych zalet porównując ją z tradycyjnymi produktami kredytowymi. Dzięki jej posiadaniu klient ma całodobowy dostęp do pieniędzy nie musząc przy tym iść do banku. Świetnie sprawdza się ona również w przypadku podróży służbowych oraz rozliczeń za paliwo. Udzielony limit można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład dokonując operacji bezgotówkowych, takich jak przelewy, transakcje w Internecie czy w terminalach) lub zwyczajnie wypłacając gotówkę w bankomacie. To drugie wyjście nie jest jednak szczególnie polecane, ponieważ wówczas bank pobiera bardzo wysoką prowizję, a odsetki naliczane są niemalże natychmiastowo.

Takie więc posunięcie stosowane powinno być naprawdę w sytuacjach kryzysowych. Kredyt na karcie kredytowej oprocentowany jest w zależności od danej oferty i waha się w granicach 15-20 procent. Jak widać nie należy ono do najtańszych. Jeżeli więc drogi przedsiębiorco planujesz regularnie korzystać z tego typu produktów najpierw szczegółowo zapoznaj się ofertą pozostałych banków. Nie ma co kupować kota w worku. Karta kredytowa powinna służyć tylko w sytuacjach, w których naprawdę znajdujesz się pod ścianą i nie widzisz innego rozwiązania.

Darmowy kredyt i co jeszcze?

Transakcje bezgotówkowe dokonywane przy pomocy karty kredytowej niosą ze sobą wiele zalet. Po pierwsze dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo oraz wyeliminowana zostaje konieczność posiadania przy sobie gotówki. Co więcej, jeżeli naszą kartą posłuży się osoba do tego nieuprawniona, a straty nie będą większe niż 150 euro, banki przejmą za to całkowitą odpowiedzialność. Przydatna zdaje się również tak zwana funkcja kontrolna, dzięki której nasze wszystkie wydatki będą szczegółowo udokumentowane na wyciągu z karty.

Na koniec podkreślmy raz jeszcze, że korzystanie z kart kredytowych z głową może uratować firmę przed poważnymi skutkami braku gotówki. Jeżeli przedsiębiorca będzie spłacał zobowiązanie terminowo w okresie bezodsetkowym, nie wypłacał pieniędzy w bankomatach i zostanie zwolniony przez bank z opłaty rocznej, to otrzymuje w sumie darmowe źródło finansowania swojej działalności. Jeżeli zaś nie wywiąże się z powyższych założeń, koszty związane z kartą będzie musiał przypisać do kosztów uzyskanego przychodu.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
malwa
2 miesięcy temu

Witam.prowadzę firmę, potrzebuje firmowej karty kredytowej. gdzie znajdę najkorzystniejszą? Proszę o pomoc

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x