Karty kredytowe bez zaświadczeń o zarobkach jedynie na oświadczenie

Z kart kredytowych korzysta coraz większa liczba osób. Nic dziwnego. Dzięki niej bowiem mamy możliwość skorzystania z kredytu odnawialnego i przyznawany jest praktycznie bez konieczności wypełniania większych formalności. Można ją dostać nie tylko w bankach ale także, co może być zadziwiające, również w supermarketach. Coraz większe zainteresowanie tym produktem sprawia, że bank oferują swoim klientom nowe rozwiązania, w tym na przykład karty z limitem dla studentów.

Pojawianie się na rynku nowych banków sprawia, że zaostrza się walka o potencjalnego klienta. A nic nie działa na korzyść klienta tak, jak przepychanki między bankami. W wyniku tego pojawiać się zaczęły nowe produkty, takie jak karta bez zaświadczeń oraz BIK (Biuro Informacji Kredytowej – miejsce, do którego trafiają dane każdego kredytobiorcy z informacją, czy zobowiązanie jest spłacane terminowo). Do tej pory uzyskanie karty kredytowej wymagało udokumentowania stałych dochodów. W grę wchodziły zarówno zarobki pochodzące z prowadzenia własnej działalności, jak i te wynikające z podpisanej umowy o pracę.

Stałe dochody mają zagwarantować bankowi, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Czerpiąc z doświadczenia zagranicznego i w Polsce postanowiono, że kryterium dochodowe nie powinno być jedynym, które decyduje o przyznaniu bądź nie karty kredytowej. Wielu klientów bowiem posiada stałe dochody lecz nie może ich udokumentować. Banki doszły więc do wniosku, że nie powinny odmawiać takim osobom kredytów, tym bardziej, że są one w stanie spłacać terminowo zobowiązanie.

Karty bez zaświadczeń to jeden z bardziej korzystnych dla klienta produktów – przynajmniej ze strony formalnej. Staranie się o nią nie wymaga od klienta przedstawiania stosu odpowiednich dokumentów. Dzięki temu więc uzyskanie kredytu oraz karty jest łatwe, proste i przyjemne. Można go ponadto otrzymać w placówce bankowej, jak i przez Internet. Skupmy się w tym miejscu na samym terminie kredyt bez zaświadczenia, ponieważ może budzić on niewielkie wątpliwości. Oznacza on, że bank nie wymaga od kredytobiorcy przedstawienia żadnych zaświadczeń o zarobkach, co jest praktycznie podstawą do uzyskania kredytu. Nie łudźmy się jednak – nikt na piękne oczy nie da nam pieniędzy. Bank, zamiast wspomnianego już zaświadczenia, wymagać będzie innego poświadczenia, a mianowicie zeznania podatkowego za poprzedni rok (PIT).

Co różni karty bez zaświadczeń od tych zwykłych z BIK-iem? Przede wszystkim te pierwsze mają niższy limit – przeważnie do tysiąca złotych. Bank nie sprawdza historii kredytowej klienta, ale też nie da mu zbyt dużo gotówki. W ten sposób choć trochę minimalizuje ryzyko związane z ewentualnym nieterminowym spłacaniem zobowiązania. Z jednej strony rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla studentów bądź osób, które mają nieciekawą historię kredytową lub też takich, którzy są w trakcie spłacania jakiegoś zobowiązania i po prostu bank nie da im kolejnego kredytu. Z drugiej jednak osoba, która nie ma środków do życia i jest bankrutem. W każdej chwili może wziąć kolejne zobowiązanie.

Jak już wspomnieliśmy na karcie bez BIK widnieje limit w kwocie tysiąca złotych. Kiedy klient chciałby otrzymać większy kredyt zobowiązany będzie do przedstawienia bankowi normalnego zaświadczenia o zarobkach.
Przed zdecydowaniem się na kartę kredytową bez zaświadczeń należy zorientować się, co faktycznie wchodzi w skład kosztów związanych z jej korzystaniem. Do najważniejszych haczyków należą: niższy limit, brak jakichkolwiek dodatków oraz wysokie oprocentowanie.

BIK i BIG – jak sprawdzić swój status?

W Biurze Informacji Kredytowej swój status możemy sprawdzić raz na sześć miesięcy. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku znajdującego się na stronie internetowej, przesłany zostanie na nasz adres raport zawierający zgromadzone do tej pory informacje na nasz temat. Można go także odebrać osobiście w biurze BIK. Podobnie rzecz się ma ze sprawdzeniem statusu w Biurze Informacji Gospodarczej. Każdy z nas ma prawo do otrzymania bezpłatnego raportu raz pół roku. Także należy pobrać i wypełnić wniosek, z odpowiedniej strony w Internecie, a następnie odesłać go do biura BIG. Można go również odebrać osobiście.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x