Karta paypass idealne rozwiązanie dla każdego

Karty paypass to rewolucyjne rozwiązanie dla tych, którzy praktycznie codziennie robią nieduże zakupy. Zamiast więc upychać w portmonetce kolejne monety można zastąpić je jedną kartą zbliżeniową typu paypass, dzięki której zapłacimy za każdy produkt. Już od dawna da się zauważyć nowy trend panujący wśród mieszkańców większych aglomeracji korzystających na co dzień ze środków komunikacji publicznej. Zamiast każdorazowego kasowania tradycyjnego papierowego biletu za przejazd płacą oni plastikową kartą. W jaki sposób? To bardzo proste – wystarczy zbliżyć ją do specjalnego elektronicznego kasownika w autobusie bądź tramwaju.

Plastikowe monety

Plastikowe monety to nic innego jak właśnie karty paypass, zwane potocznie bezstykowymi lub zbliżeniowymi. Różnią się one w obsłudze od dotychczas znanych nam plastikowych środków płatniczych, ale o tym poniżej.
Czym więc wyróżniają się karty paypass na tle pozostałych plastików? Po pierwsze, płacąc nią za dokonane zakupy nie podajemy jej sprzedawcy, nie umieszczamy w terminalu, a co więcej nie musimy podawać poufnego kodu PIN. Wystarczy, że zbliżymy ją na odpowiednią odległość do czytnika, który poinformuje nas krótkim sygnałem o pomyślnym zakończeniu transakcji. Karta zbliżeniowa dzięki specjalnemu chipowi, który jest zatopiony w plastiku. Łączy się on z czytnikiem w technologii radiowej. Nie ma co się obawiać – połączenie jest skrupulatnie szyfrowane i kodowane. Prawda, że szybko i wygodnie? Nie musimy już pamiętać kodu i szukać nerwowo pieniędzy w torebce.

Gdzie dostaniemy kartę paypass?

Najprostszym krokiem do uzyskania karty zbliżeniowej jest pójście do banku, w którym mamy konto. Dziś oferują ją praktycznie każde tego typu placówki. Co więcej, znaleźć je możemy także w innych firmach, na przykład u operatorów komórkowych. Karta bezstykowa to nie tylko korzyści. Należy pamiętać, że kiedy już się na nią zdecydujemy, weźmiemy na swoje barki jednocześnie kartę debetową, kredytową bądź pre-paid. Klient będzie więc musiał dokonać wszelkich opłat związanych z oprocentowaniem oraz korzystaniem z karty zgodnie z cennikiem banku. Aby uniknąć przykrych rozczarowań lepiej dokładnie przeanalizować umowę z bankiem i zorientować się w faktycznych kosztach związanych z posiadaniem karty.

Ile kosztuje korzystanie z karty paypass?

Używanie karty bezstykowej nie obciąża zbytnio portfela. Po pierwsze dodatkowe opłaty nie istnieją, a zasilanie karty jest bezpłatne – bank zrezygnował tu z wszelkich prowizji związanych z płatnościami bezgotówkowymi. W Polsce funkcjonuje system płatności zbliżeniowej, który umożliwia posiadaczowi plastiku dokonywanie płatności za zakupione przedmioty na sumę nie większą niż 50 złotych. Jeżeli nasze zakupy przekroczą kwotę maksymalną należy będzie zapłacić kartą w sposób tradycyjny, a więc przekazać ją sprzedawcy, który umieści ją w terminalu. Naszym obowiązkiem będzie wprowadzenie kodu PIN.

Gdzie możemy używać karty bezstykowej?

Niestety, na razie mało jest miejsc, w których możemy korzystać z płatności zbliżeniowych. Najczęściej zapłacić nimi możemy w salonach prasowych, sklepach spożywczych, restauracjach, a nawet na stadionach sportowych czy podczas większych festiwali i imprez muzycznych. Najszybciej sieć punktów umożliwiających korzystanie z kart bezstykowych rozwija się większych miastach. Ważne jest więc aby ten system trafił w najbliższej przyszłości do mniejszych miejscowości.

Komórka zamiast karty?

Od niedawna w Polsce rozpoczął się pilotażowy program umożliwiający dokonywanie mobilnych płatności przy użyciu telefonów komórkowych. 100 wybranych osób może płacić wybranym telefonem w punktach objętych systemem paypass. Maksymalna kwota dokonanych zakupów nie może również przekroczyć 50 złotych.
Eksperyment ma za zadanie sprawdzić, czy płatność paypass z wykorzystaniem komórek ma szansę na przyjęcie się na polskim rynku.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x