Karta kredytowa dla studenta – studencka karta płatnicza

Mimo, iż okres studiów uważa się za jeden z najpiękniejszych w życiu, wiąże się on z niemałymi wyzwaniami. Nie dość, że trzeba przyswoić sobie trudny materiał, to jeszcze za coś utrzymać się w nowym, nieznanym mieście. Co zrobić, gdy czasu na dodatkową pracę brak a gotówka jest niezbędna by kontynuować naukę? Z pomocą może przyjść studencka karta kredytowa, z której jednak trzeba umiejętnie korzystać.

Student to z reguły osoba, która nie ma stałych dochodów i dopiero wkracza w świat dorosłego, samodzielnego życia. Dopiero rozpoczyna on swoją przygodę z produktami bankowymi, dlatego też placówki te robią wszystko, co mogą by stał się on ich klientem na kilka/kilkanaście następnych lat. Banki kuszą żaków przeróżnymi produktami mając nadzieję, że w przyszłości z niewypłacalnego studencika przemieni się on w dobrze zarabiającego absolwenta i będzie w stanie dalej aktywnie współpracować z bankiem. Na początku polecane są mu więc konta osobiste na korzystnych warunkach, następnie kredyty studenckie oraz, do czego zmierzaliśmy od samego początku, karty kredytowe.

Studenckie karty kredytowe – dla kogo?

O pomoc w postaci kredytu starać się mogą osoby w wieku od 19 do 25 lat, które posiadają aktualny status studenta i ważną legitymację studencką. Osoba starająca się o przyznanie mu plastiku zobowiązana jest także to przedstawienia wysokości comiesięcznych dochodów (wpływów na konto) za ostatnie kilka miesięcy. Kwota ta nie może być jednak niższa niż ta, wyznaczona przez bank (na przykład 450zł). Bank praktycznie nie interesuje źródło otrzymywanych przez studenta pieniędzy – mogą więc pochodzić zarówno ze stypendium socjalnego lub naukowego, comiesięcznych przelewów od rodziców, jak też mogą być wynagrodzeniem za wykonaną pracę z tytułu umowy-zlecenia.

Nierzadko zdarza się tak, że banki wymagają od studenta założenia konta osobistego w ich placówce, jeżeli ten chce się starać o kartę kredytową. Inne z kolei preferują żaków tylko z wybranych uczelni bądź też takich, którzy ukończyli na przykład 3 rok nauki. Pozostałe banki kuszą potencjalnych posiadaczy plastiku bonusami i promocjami, którym ciężko się oprzeć.

Studencka karta kredytowa – jakie stwarza możliwości?

Niektóre banki posiadają w swojej ofercie specjalne karty kredytowe przygotowane właśnie z myślą o studentach. W pozostałych żacy mogą starać się o tradycyjną kartę. Aby ją jednak otrzymać muszą spełnić narzucone przez bank wymogi, które dotyczyć mogą między innymi zatrudnienia. Karty przygotowane pod studentów skonstruowane są na specjalnych warunkach, z drugiej jednak strony wiążą się z nimi pewne ograniczenia. Studencka karta studencka funkcjonuje na podobnych zasadach jak tradycyjna karta. Różnice pojawiają się, gdy w grę wchodzi kwota minimalnego dochodu, limit kredytowania, a także opłata za posiadanie karty.

Studenckie karty kredytowe posiadają 50-ciodniowy okres bezodsetkowy (na standardowych kartach trwa on nawet do 58 dni). W okresie jego obowiązywania student nie ponosi żadnych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Dopiero po upływie tego terminu naliczane są odsetki, a nie są one małe – żak będzie musiał zapłacić nawet od 20 do 25 % wartości pożyczki. Niektóre karty kredytowe umożliwiają również przelewanie środków na konta osobiste. Niektóre banki taką transakcję traktują jako bezgotówkową, inne wręcz przeciwnie – w ich oczach jest to transakcja gotówkowa. W takim wypadku banki automatycznie naliczają odsetki od wysokości przelanej kwoty. Poza tym przelewom takim towarzyszą także prowizje ustalane w formie procentowej lub kwotowej. Bank pobiera także dodatkowe kosztu przy wypłatach gotówki w bankomatach.

Jak wybrać dobrą kartę kredytową?

Karta kredytowa jest niezwykłym udogodnieniem, jednak jest także skomplikowanym produktem bankowym. Umiejętnie dobrana może przynieść posiadaczowi pewne korzyści. Przed zdecydowaniem się na pierwszy lepszy plastik warto przeanalizować oferty obecne na rynku kart płatniczych. Pod uwagę należy wziąć takie kategorie jak koszt obsługi, oprocentowanie a także długość okresu bezodsetkowego. Dopiero po przeanalizowaniu tych czynników należy zorientować się, czy z karty można wykonywać przelewy, czy aktywny jest program moneyback czy inne rabatowe.

Po co studentowi karta kredytowa?

Karta kredytowa przydaje się studentom, by finansować bieżące wydatki, jak i te poważniejsze. Pomaga opłacić studia, wyjazdy zagraniczne, noclegi, zakupy internetowe bądź zarezerwować bilety lotnicze. Stanowi źródło pieniędzy w razie wystąpienia nagłych wydatków. Jeżeli żak będzie umiejętnie się nią posługiwał stworzy sobie poza tym pozytywną historię kredytową.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x