Płatnicza karta debetowa a kredytowa – czym się różnią?

Transakcje bezgotówkowe zyskują coraz większą rzeszę sympatyków. Nie jest już obce i straszne opłacanie rachunków drogą internetową, czy płacenie nawet za najdrobniejsze zakupy kartą płatniczą. Czy w związku z tym, że nosimy przy sobie coraz więcej takich kart debetowych i kredytowych wiemy, jak prawidłowo je używać?

Kilka słów o kartach debetowych

Karty debetowe dostępne są dla każdej osoby, która posiada konto bankowe. Jej otrzymanie nie wiąże się z koniecznością uiszczenia jakiejkolwiek opłaty czy comiesięcznego wpływu na konto. Dzięki niej dokonamy transakcji zarówno bezgotówkowych, jak i wypłat gotówki z bankomatu. Kiedy decydujemy się na uiszczenie sumy za zakupione towary kartą debetową, automatycznie zgadzamy się na zdjęcie tej kwoty z naszego konta osobistego. Dokonując więc zakupów wykorzystujemy wcześniej zarobione przez nas pieniądze.

Co musimy wiedzieć o kartach kredytowych?

Z kolei dzięki karcie kredytowej dokonamy transakcji nawet wówczas, gdy nie posiadamy na naszym koncie odpowiedniej ilości gotówki. Korzystając z takiej karty dysponujemy limitem gotówkowym przydzielonym nam przez bank, jednocześnie zadłużając się w ciężar karty. Kiedy wykorzystamy przydzielony nam limit, jesteśmy zobowiązani do jego spłaty – jednak nie musimy spłacać jej całkowicie. Wystarczy, że raz w miesiącu spłacimy część kredytu. Maksymalna kwota, na jaką możemy się zadłużyć wyliczana jest na podstawie zdolności kredytowej klienta.

Kartom kredytowym towarzyszy tak zwany okres bezodsetkowy, który wynosi maksymalnie 61 dni. Wysokie odsetki zostaną naliczane przez bank, dopiero w momencie braku spłaty zadłużenia po przekroczeniu tego terminu. Niektóre banki proponują klientom przeróżne plany ratalne, dzięki którym mamy możliwość rozłożenia wykorzystanego limitu z karty kredytowej na niewielkie raty, którym towarzyszy niewielkie oprocentowanie niż na standardowej karcie.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy będziemy wypłacać gotówkę z bankomatu kartą kredytową. Od razu bowiem pobierana jest wysoka prowizja od dokonanej transakcji. Lepiej więc unikać takich sytuacji, w której zmuszeni bylibyśmy do wypłaty gotówki kartą kredytową.

Czy coś łączy obie te karty?

Po pierwsze, nalezą one do rodziny krat płatniczych, a zasady ich użytkowania różnią się niewielkimi szczegółami. W obu przypadkach również, aby wypłacić gotówkę, potrzebne jest wprowadzenie kodu PIN. Obie umożliwiają również korzystanie z programów lojalnościowych, dzięki którym, w zamian za płacenie nimi za zakupione towary, dostajemy od naszego banku różnorodne nagrody, promocje, rabaty, a w niektórych przypadkach nawet częściowy zwrot za poniesione wydatki.Dzisiejsze czasy niejako obligują nas do korzystania z tego typu kart, dlatego nie bójmy się z nich korzystać. Róbmy to jednak mądrze i przemyślanie.

0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek T
7 miesięcy temu

Witam. Czy u Państw można założyć wniosek o kartę kredytową. Interesuje mnie oferta bez BIK. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

QQQQQQ
7 miesięcy temu

Witam. Proszę o przesłanie wniosku o kartę debetową. pozdrawiam i czekam na kontakt

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x