Karta bankowa – plastikowe pieniądze dostępne 24 h

Dzięki karcie bankowej nie musimy się martwić, czy posiadamy przy sobie gotówkę czy też nie. Mając ją w portfelu zapłacimy praktycznie wszędzie i za wszystko. To bardzo wygodny, a co więcej bezpieczny sposób na robienie zakupów. Z karty można skorzystać w dwojaki sposób. Po pierwsze umożliwia wypłacanie gotówki z bankomatu, a po drugie można nią płacić za dowolne zakupy oraz usługi w punktach sprzedaży wyposażonych w odpowiednie terminale. Dziś to już praktycznie standard. Coraz więcej sklepów wyposaża się w terminale, ponieważ klienci częściej płacą plastikową kartą aniżeli gotówką. Może i ty w najbliższym czasie wybierzesz płatności bezgotówkowe?

Dla kogo karty bankowe?

Karta płatnicza umożliwia gwarantuje korzystającemu bezpieczny i szybki sposób na dostęp do pieniędzy znajdujących się na koncie. Może zostać przydzielona każdemu, kto posiada rachunek osobisty w banku. Do wybory jest karta kredytowa bądź debetowa. Czym się różnią i na jaką się zdecydować?

Co to jest karta kredytowa?

Kartę kredytową wcale nie jest tak łatwo dostać. Bank przyznaje je osobom, które posiadają już założone u nich konto, ale także posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Ponad to ma ona przyznany z góry ustalony limit, np. 1,5 tysiąca złotych. Trzeba jednak pamiętać, że te pieniądze w całości są własnością banku, nie posiadacza karty. Oczywiście, można z nich korzystać w dowolnej chwili, ale później należy oddać wszytko co do grosza i to w wyznaczonym terminie.

Na szczęście dla klienta może on liczyć na tak zwany okres bezodsetkowy, czyli jakieś 56 dni, w trakcie których może oddać wszystkie pożyczone pieniądze nie martwiąc się o wysokie odsetki. Jeżeli posiadacz karty przekroczy dany termin będzie musiał uregulować również odsetki, które wcale nie należą do najmniejszych. Ważne jest także to, że dług na karcie można rozłożyć na raty po wcześniejszych oczywiście ustaleniach z bankiem.

Karta debetowa z kolei to taki typ karty, który przyznawany jest praktycznie każdemu, kto jest klientem banku. Posługiwać się nią można w dowolnym miejscu o dowolnej porze – od sklepów spożywczych czy odzieżowych, po kina i restauracje, a na stadionach kończąc. Dodatkowo można nią także w każdej chwili wypłacić pieniądze z bankomatu. Po włożeniu karty do bankomatu czy terminalu transakcję należy potwierdzić poufnym kodem PIN.

Wypłacona gotówka od razu znika z konta właściciela rachunku i jednocześnie pomniejsza jego saldo. Dzięki takiemu systemowi na pewno nie wydasz więcej niż posiadasz na koncie. Posiadanie karty debetowej niesie ze sobą wiele korzyści. Nie trzeba już pamiętać o posiadaniu przy sobie niezbędnej gotówki kiedy wychodzi się z domu. Robienie zakupów jest przy tym bardzo wygodne i mniej stresujące.

Zwracaj uwagę na szczegóły!

Posiadanie karty niesie ze sobą wiele korzyści, zresztą pisaliśmy już o tym. Jednak nic w życiu nie jest idealne. Karta to przede wszystkim dodatkowe opłaty. Przed podpisaniem więc umowy z bankiem dobrze jest zapoznać się z tabelą opłat związanych z użytkowaniem karty. Do tych najpopularniejszych należą między innymi prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu (nawet do 4 %) czy oprocentowanie kredytu na karcie (od 10 do aż 20 %). Jeżeli chodzi właśnie o oprocentowanie to niektóre banki wychodzą z jego promocyjną ofertą, jednak dotyczy ona głównie pierwszych miesięcy korzystania z karty.

Bezpieczne korzystanie z karty

Korzystanie z karty jest bezpieczne, ale żeby zmniejszyć ewentualne ryzyko należy stosować się do kilku zasad. Po pierwsze o kartę należy dbać – podobnie jak o pieniądze. Należy trzymać ją w odpowiednim miejscu, najlepiej w tym samym aby uniknąć nerwowych poszukiwań. Nie należy jej również nikomu pożyczać ani dawać sprzedawcy, który chce z nią wyjść na przykład na zaplecze. Po drugie, co bardzo ważne, nigdzie nie zapisuj kodu PIN! Tym bardziej nie zostawiaj go w portfelu obok karty – w razie kradzieży torebki będziesz miał niemałe kłopoty.

Jeśli w jakiś sposób karta zginie ci z pola widzenia warto mieć pod ręką numer umożliwiający jej natychmiastowe zablokowanie. Po trzecie – wypłacając pieniądze w bankomacie miej się na baczności. Najlepiej wybieraj bankomaty wyposażone w kamery, na przykład te w galeriach handlowych bądź przy bankach. Kiedy wklepujesz poufny kod PIN zasłoń klawiaturę ręką. Dzięki temu zyskasz pewność, że nikt cię nie podejrzy.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x