Karta bankomatowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Karta bankomatowa od wielu lat jest nieodzownym wyposażeniem portfela każdego posiadacza konta bankowego. Większość osób nie wyobraża sobie już zakupów czy wyjścia do kina bez tego elementu. Jej główne zadania to dokonywanie różnego rodzaju transakcji, jak chociażby wypłata środków pieniężnych z rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Dzięki niej można również sprawdzić ilość dostępnych środków na koncie, bądź też złożyć depozyt w bankomacie, a nawet doładować telefon.

Typowe karty bankomatowe nie posiadają żadnych możliwości płatniczych, dlatego stopniowo odchodzi się od nich na rzecz kart płatniczych. Są one udoskonalono do tego stopnia, że można dzięki nim dokonywać także płatności, po umieszczeniu karty w odpowiednim terminalu i wprowadzeniu specjalnego kodu. Kod ów zwany także PIN-em należy zapamiętać, a w żadnym wypadku nie wolno zapisywać go na karcie. W przypadku kradzieży, osoba w której posiadaniu znalazła się karta, mogłaby pozbawić nas całych oszczędności, zgromadzonych na rachunku.

Nowoczesna karta daje także możliwość zbliżeniowego płacenia np. w hipermarkecie. Wówczas przy kwocie nie przekraczającej 50 złotych zbędne jest podawanie jakiegokolwiek kodu. Po zbliżeniu karty do terminala, przelanie odpowiedniej kwoty z konta, następuje niejako automatycznie. Tego typu rozwiązanie znacznie skraca czas operacji, natomiast w przypadku utraty karty, może przyczynić się do utraty funduszy z konta. Bez wątpienia karty płatnicze przyszłości będą posiadały wiele dodatkowych opcji i możliwości. Już teraz możemy znaleźć ciekawe rozwiązanie, np. w postaci wyświetlacza na owej karcie, który to pokazuje aktualny stan konta.

Standardowa karta bankomatowa ma kształt prostokąta o długości boków w granicach 5 i 8 centymetrów. Do zidentyfikowania karty nieodzowne są zatopione w plastiku specjalne układy magnetyczne, oparte na chipach lub nośnikach laserowych. W nich to właśnie zostają zapisane za pomocą specjalnego kodowania, dane posiadaczy karty.

Karty bankomatowe mogą być ograniczone lokalnie, przykładowo do określonego regionu, bądź też działać tylko i wyłącznie na terenie jednego państwa. Dodatkowo można usystematyzować je ze względu na rodzaj operacji, jakie obsługują. Można zatem wymienić karty: kredytowe, debetowe, a także wielofunkcyjne. Jednakże w dobie globalizacji, dąży się do wydawania kart jak najbardziej uniwersalnych. Oczywiście, aby móc wypłacić pieniądze za pomocą karty do bankomatu, nieodzowny jest właśnie bankomat. Jeżeli korzysta się z bankomatu przypisanego do banku, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, żadne dodatkowe opłaty nie są popierane. Przy wyborze przypadkowego bankomatu, transakcja może zakończyć się ściągnięciem z konta kwoty rzędu nawet 10 PLN.

Posiadanie karty do bankomatu wiąże się także z pewnymi opłatami wobec banku. Kwoty te są uzależnione od indywidualnych ustaleń tych instytucji finansowych. Jednakże na początku każdego kolejnego roku, naliczana jest opłata za użytkowanie karty bankomatowej, niekiedy przy wydawaniu nowej karty, także niezbędne jest uiszczenie pewnej sumy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>