Karencja i wakacje kredytowe – co zyskujemy, a co tracimy?

Sama karencja w spłacie kredytu polega na zawieszeniu na pewien okres spłaty kapitału zobowiązania, jednak dalszej spłacie należnych odsetek. Jest to opcja dostępna najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych i inwestycyjnych. Oznacza to najzwyczajniej, że kredytobiorca przez okres ustalony bezpośrednio z bankiem płaci niższą ratę miesięczną składającą się tylko z odsetek kredytu. Nie jest to oczywiście opcja całkowicie darmowa, ponieważ łącznie odsetki jakie spłacimy od kredytu będą wtedy wyższe niż przy dalszej regularnej spłacie odsetek z kapitałem. Związane jest to z faktem, że odsetki naliczane są zawsze od pozostałej kwoty kapitału, dzięki czemu każda kolejna rata składa się w coraz mniejszej części z odsetek, a z większej kapitału. W momencie spłacania samych odsetek kapitał pozostaje bez zmian, więc odsetki na pewien czas naliczane są ciągle od tej samej kwoty.

W przypadku wakacji kredytowych zawieszana jest płatność całej raty kredytowej na określony w porozumieniu z bankiem czas. Zawieszona jest zarówno część odsetkowa jak i kapitałowa, przez co kredytobiorca przez ten czas nie wpłaca dla banku kompletnie nic. Nie należy jednak myśleć, że bank w ten sposób odpuszcza część długu. Jest to jedynie przesunięcie rat kredytowych w czasie, zaś niespłacone odsetki doliczane są do części kapitałowej, co podnosi nam przez okres wakacji kredytowych kwotę kredytu. Wzrost ten nie jest duży, jednak w dalszym ciągu z tego powodu nalicza się odsetki od odsetek.

Wakacje kredytowe udzielane są najczęściej na okres do trzech miesięcy. By skorzystać z tej opcji niezbędne jest spełnienie określonych przez bank warunków. W niektórych przypadkach wakacje kredytowe przysługują jedynie młodym rodzicom, zaś w innych skorzystać z nich można dopiero po roku regularnego spłacania rat kredytowych.

Opcje pozwalające odetchnąć przez jakiś czas od rat mają zarówno wady jak i zalety, dlatego też nie wolno podejmować o nich decyzji pochopnie i bez potrzeby. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na czarną godzinę, czyli na czas gdy znajdziemy się w przejściowych problemach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>