Jakie są zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Zabezpieczenia spłaty kredytu stosowane przez banki

Doskonałym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jakie upatrzył sobie bank jest chociażby zakupiony samochód. Może to dziwnie brzmi, ale wytłumaczenie tego jest bardzo proste. Zwyczajnie samochód jest własnością banku do czasu, aż kredytobiorca spłaci zobowiązanie finansowe, które zaciągnął w danym celu. Także osoba zadłużona nie ma prawa dysponowania samochodem bez zgody banku. Na pewno nie jest to takie przyjemne dla kredytobiorcy, który marzy o własnym samochodzie. Dlatego należy rozważyć również pozostałe formy zabezpieczenia, a następnie dokonać korzystnego wyboru, aby nie żałować i nie mieć z tego tytułu problemów w przyszłości.

Innym zabezpieczeniem jest zastaw rejestracyjny. Choć wydaje się rozwiązaniem całkiem w porządku, w rzeczywistości okazuje się chyba najgorszym sposobem zabezpieczenia kredytu. Najlepsze w tym wszystkim jest tylko to, że w czasie trwania kredytu właściciel samochodu może nim zarządzać bez niczyjej zgody. Ale z kolei gdy chce go sprzedać, wiążą się z tym poważne i długotrwałe formalności. Przede wszystkim trzeba prosić o zgodę banku, później istnieje konieczność usunięcia wpisu z rejestru zastawów. To trwa dość długo, a dopiero po tym można przerejestrować samochód.

Istnieje również coś takiego jak przewłaszczenie, polegające na przeniesieniu praw własności pojazdu na bank. W tym przypadku właścicielem samochodu jest bank lub inna instytucja, która udostępniła pieniądze na jego zakup. Dopiero po zwróceniu pieniędzy pożyczonych wraz z wszelkimi opłatami, bank przekazuje prawo do własności samochodu. W czasie spłacania kredytu można korzystać z samochodu, ale na określonych w umowie warunkach, co może wiązać się z pewnymi ograniczeniami.

Warto poznać jeszcze inny sposób zabezpieczenia danego kredytu. Jest to tak zwany depozyt karty pojazdu. Niewielu ludzi kiedykolwiek słyszało o takim rozwiązaniu. Karta samochodu jest zdeponowana w banku, dzięki czemu właściciel samochodu może go sprzedać bez pytania o zgodę danej instytucji. Karta powraca do kredytobiorcy po spłacie zobowiązania.

Uwzględniając tu wyróżnione sposoby zabezpieczenia kredytu samochodowego, najwygodniejszy, a zarazem najkorzystniejszy dla kupującego samochód, będzie raczej ostatni. Ten nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jednak decyzja należy do indywidualnego rozważenia, także nie możemy mieć na nią wpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>