Jak zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

Tak samo jak bank przewiduje szybszą spłatę kredytu w momencie, kiedy kredytobiorca ma możliwość pozyskania większej gotówki, tak również uwzględnia fakt, iż może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego, czy mało prawdopodobnego, co przyczyni się do zaprzestania spłacania danego kredytu. Na oba te warianty banki solidnie przygotowują się, dlatego jeżeli kredytobiorca jest osobą dość ostrożną, na pewno zapyta o takie sytuacje jeszcze przed podpisaniem umowy i wówczas wszystkiego się dowie.

Bank zdaje sobie sprawę z tego, że może zdarzyć się, że kredytobiorca przestanie spłacać terminowo kredyt. Dlatego chcąc też być wyrozumiałym dla kredytobiorców, decyduje się w wyjątkowych sytuacjach na zatrzymanie czy zawieszenie spłaty danego kredytu. Mowa tu mniej więcej o okresie kilku miesięcy. Oczywiście niezwykle ważne jest wówczas, aby kredytobiorca czy dłużnik mający taki problem, znacznie wcześniej wspomniał o tym w banku, składając w danym celu stosowną dokumentację.

W zaistniałej sytuacji stawiany jest również pewien warunek. Wcześniejsze raty danego kredytu muszą być spłacane zgodnie z terminem. Jeżeli więc kredytobiorca już wcześniej miał jakieś problemy, to istnieje prawdopodobieństwo, że tym razem danej ulgi nie będzie miał. Ktoś, kto nigdy nie potrafił zarządzać swoimi pieniędzmi, miewał kłopoty z innymi kredytami, niestety nie jest pozytywnie postrzegany w oczach banku. Tacy klienci tracą szanse na lepsze warunki spłaty kredytu.

Bank, który godzi się wstrzymać spłatę kredytu najczęściej wydłuża termin spłaty, albo po prostu zwiększa wysokość miesięcznych rat. W każdym bądź razie kredyt jest już znacznie droższy. Ale dla wielu kredytobiorców znajdujących się w takiej sytuacji te kilka miesięcy jest wstanie naprawdę uratować i nawet pozwolić na spłatę większych pieniędzy. Także to już nie jest takim wielkim problemem.

Gdyby można było wybrać sobie jeden z wariantów, to znaczy zatrzymać spłatę kredytu czy spłacić go wcześniej zgodnie z niespodziewanym przypływem większej gotówki, każdy wybrałby drugą opcję. Jednak wiadomo, że niestety nie ma takiej możliwości. Tu nie ma co wybierać, bo takie sytuacje zdarzają się spontanicznie, bez wiedzy kredytobiorców. Kiedy ma się więcej pieniędzy na pewno warto nadgonić spłatę długu. Kiedy jednak pojawiają się problemy ze spłatą, lepiej jak najszybciej odpowiednio zainterweniować, aby nie robić sobie jeszcze większych kłopotów. Musimy wiedzieć, że samodzielne zatrzymanie spłaty rat kredytu wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Najczęściej do akcji wkracza komornik, a ten nie jest już tak miły jak przedstawiciele w banku. Na pewno nikt z nas nie chciałby tego doświadczyć na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>