Jak rozsądnie dysponować kartą kredytową

Innym ważnym zagadnieniem jest fakt, że banki zmieniły swoją strategię wobec przyznawania swoim klientom kart kredytowych. Nadal niezmiennym i podstawowym obowiązkiem posiadacza karty kredytowej jest stały dochód, choć zdarzają się oferty, w których nie jest to wymóg obligatoryjny. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku klientów banku, którzy są studentami. Oczywiście limit, którym będą mogli dysponować na swojej karcie kredytowej będzie mniejszy, będą jednak mieć możliwości skorzystania z takiej formy zadłużenia. Standardowe limity na kartach kredytowych to najczęściej kwota zawierająca się w przedziale od 500 do 3000 zł. W przypadku stałego, wysokiego dochodu można mówić o kwotach rzędu kilkunasty tysięcy. Zawsze będą uzależnione od osiąganego dochodu.

Zapoznaj się z wysokością oprocentowania

Jeżeli chcielibyśmy korzystać z karty oraz nie płacić związanych z nią dodatkowych kosztów, które mogą wynosić zarówno kilkadziesiąt złotych, jak również nawet 500 zł zwracając uwagę na oferty różnych banków oraz różnego rodzaju kart, należy korzystając z karty dokonać operacji na około tysiąc złotych w skali miesiąca. Bardzo istotne jest tutaj właśnie oprocentowanie. Obecnie wynosi ono średni 21 procent w ciągu roku. Jeżeli zastanawiamy się nad korzystną oferta oprocentowania karty kredytowej należy przyjrzeć się internetowym porównywarkom kart, które pozwolą nam wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.

Nie zapomnij o spłacie

Również istotne w rozsądnym dysponowaniu kartą będzie regularne spłacanie karty w okresie, kiedy nie zostaną nam jeszcze naliczone odsetki. Każdy bank posiada swój własny okres spłaty, który najczęściej wynosi ok. 50 dni. W praktyce jednak zdarza się często, że okres ten jest krótszy i będzie zależał od daty dokonywanych transakcji. Sytuacja przedstawia się tak, ponieważ okres w którym bank nie nalicza jeszcze odsetek jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to okres rozliczeniowy, który przeważnie trwa 30 dni, gdzie bierze się pod uwagę okres naliczany wcześniej od ustalonego dnia w miesiącu. Druga część to tzw. okres prolongaty. Trwa zazwyczaj ok. 25 dni, które naliczane są od zakończenia okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie będziemy uważnie monitorować okresów naszych spłat, odsetki, które naliczy nam bank będą naliczane nie od dnia zakończenia okresu prolongaty, ale od dnia dokonania transakcji.

Istotna spłata minimalna oraz korzystanie z bankomatów

Jeżeli zdarzy się sytuacja, kiedy nie będziemy posiadać środków na uregulowanie całej należności, należy przede wszystkim spłacić tzw. kwotę minimalną, która powinna wynosić ok. 5% całej kwoty, którą jesteśmy winni w banku. Jeżeli nie dokonamy również tej wpłaty, będziemy zobowiązani do zapłacenia odsetek oraz dodatkowej kwoty kary. Istnieje również możliwość, że bank obciąży nas kwotą za wysyłane monity.
Warto pamiętać również o tym, że jeżeli będziemy korzystać z karty kredytowej wypłacając pieniądze z bankomatu będziemy musieli liczyć się z prowizją, która może wynosić od 3 nawet do 10 procent. Dodatkowo, jeżeli wybierzemy jednak bankomat, nasze odsetki zostaną naliczone bez uwzględnienia okresu bezodsetkowego.

Sprawdź co możesz zyskać

Banki prześcigają się w ofertach, które mają na celu przyciągnięcie jak największej ilości klientów, nic więc dziwnego, że sprawdzając ich oferty, możemy znaleźć wiele ciekawych możliwości. Zdarza się nawet, że oferta banku umożliwia zwrot niewielkiej części kwoty, którą wydaliśmy na zakupy. Dodatkową możliwością jest korzystanie z ciekawych rabatów w wielu sklepach o różnym asortymencie. O ile w przypadku zwrotu kosztów będzie to ok. 1- 5%, o tyle rabaty, które zostaną nam zaproponowanie mogą wynosić nawet 30% wartości produktu. Ciekawą propozycją jest również oferta skierowana konkretnie do kobiet. Tak przygotowana karta kredytowa jest przede wszystkim związana ze zniżkami, które na pewno zainteresują właśnie płeć piękną.

Warto jest rozsądnie podchodzić do korzystania z karty kredytowej. Czasem zdarza się, że w przypadku problemów ze spłatą banki zezwalają na potraktowanie naszego zadłużenia jako kredytu ratalnego, dzięki czemu możemy naszą kartę spłacić w ratach. Jeżeli jednak nasz bank nie oferuje takiej możliwości, może się okazać, że znacznie bardziej będzie się nam opłacało zaciągnięcie pożyczki w innym banku oraz spłacenie całości zadłużenia na karcie. Są to jednak rozwiązania, po które należy sięgać w ostateczności, a pamiętanie o kilku podstawowych zasadach korzystania z karty kredytowej pozwoli nam na cieszenie się nią bez dodatkowych problemów i zbędnych opłat.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x