Jak działają karty kredytowe?

Zacząć należy od tego, że karta kredytowa nie obciąża w żaden sposób konta bankowego. Karta jest oddzielnym produktem, który sam w sobie jest kredytem. Niejednokrotnie nie trzeba nawet posiadać konta w banku, który wydaje nam kartę, ponieważ każda z nich posiada swoje indywidualne konto, na które dokonujemy spłat. Wiele osób boi się, że w związku z brakiem powiązania z kontem osobistym można łatwo się zapomnieć i wydać więcej, niż się będzie w stanie spłacić, jednak w tym momencie ratują nas limity przypisane do poszczególnych kart kredytowych.

W ofercie kart kredytowych banki oferują mnóstwo ciekawych udogodnień dla każdego klienta. Najciekawszy jest z pewnością okres bezodsetkowy, który oznacza najzwyczajniej darmowy kredyt na określony czas. Jeśli wykorzystamy środki z karty kredytowej i spłacimy je w przeciągu ustalonego przez bank terminu nie zapłacimy ani grosza odsetek z tytułu kredytu. Warunkiem jest jedynie spłacenie całej kwoty kredytowanej. W momencie spłacenia części zadłużenia odsetki naliczone zostaną i tak od całej kwoty kredytowanej.
Nie wolno zapominać, że wypłaty gotówkowe za pomocą kart kredytowych nie są objęte okresem bezodsetkowym, ponieważ karta służy głównie to transakcji bezgotówkowych, czyli płacenia bezpośrednio w punktach handlowo-usługowych, bądź wykorzystywania transakcji internetowych. Mówiąc prościej – wypłacenie jakiejkolwiek kwoty z bankomatu wykorzystując kartę kredytową powoduje naliczanie odsetek od dnia pobrania gotówki.

Karty kredytowe dają wiele korzyści, jednak pamiętać trzeba, że niosą za sobą również ryzyko, jak każdy inny produkt kredytowy. Jest to świetny sposób na sytuacje awaryjne i pożyczanie gotówki na krótki okres, więc korzystać z nich trzeba w odpowiedzialny sposób. Osoby potrzebujące pożyczek na dłuższy okres powinny zdecydowanie korzystać ze standardowych linii kredytowych.

Całość można łatwo i krótko podsumować. Udogodnieniami oferowanymi przez karty kredytowe są:

 • darmowy kredyt na krótki termin (pod warunkiem spłacenia całego zadłużenia w terminie wskazanym przez bank)
 • bezpieczny i bardzo wygodny sposób płacenia za produkty i usługi, w szczególności w internecie (zakupy zagraniczne)
 • szereg zabezpieczeń – karty kredytowe coraz częściej posiadają mikroprocesor wzmacniający ochronę naszej gotówki
 • odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje ograniczona jest do wartości 150 Euro przy braku ubezpieczenia, zaś do 0 może być ograniczona po jego wykupieniu
 • szereg programów partnerskich i lojalnościowych pozwalających na dodatkowe korzyści z wykorzystywania karty kredytowej
 • możliwość płatności na całym świecie
 • najbardziej elastyczny i dogodny sposób pożyczania gotówki na krótki termin

Pamiętać natomiast należy o zagrożeniach takich jak:

 • zbyt wysoki poziom zadłużenia, trudny bądź niemożliwy do spłaty
 • opłaty za opóźnienia w płatnościach i przekroczenie limitu kredytu
 • obniżenie zdolności kredytowej w przypadku ciągłych opóźnień
 • wzrost kosztów kredytowania w przypadku spłacania jedynie kwoty minimalnej

Łatwo z tego wywnioskować, że karty kredytowe są zdecydowanie ciekawym rozwiązaniem dla każdego z nas. Korzystanie z nich wprowadzić może mnóstwo wygody do codziennego życia.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x