Historia kredytowania i jej wpływ na kredyty hipoteczne

Historia w BIK i kredyty

Przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych banki zawsze sprawdzają, czy potencjalny kredytobiorca jest godny zaufania. Między innymi sprawdzają klientów w bazach informacyjnych. Oczywiście, nie zawsze jednodniowe opóźnienie jest w stanie zrujnować zdolność kredytową. W przypadku kredytów krótkoterminowych margines tolerancji banków jest szerszy, ale brak punktualności w spłacie może mieć konsekwencje w postaci wyższego oprocentowania kredytu. W przypadku dużych kredytów, w tym hipotecznych, banki podchodzą bardziej rygorystycznie do obliczania zdolności kredytowej i informacji zawartych w BIK.

Małe opóźnienia nie są problemem

Banki nie informują jednak klientów o tym, że odrzucenie wniosku miało miejsce po sprawdzeniu historii kredytowania. Większość z nich zasłania się tajemnicą bankową i uznaje takie informacje za poufne. Najczęściej banki informują, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Zdarza się zatem, że banki przyznają kredyty tym osobom, które posiadały jakieś niewielkie przewinienia w spłacie zadłużenia. Zazwyczaj ocena wiarygodności kredytowej ma miejsce na podstawie oceny punktowej wystawianej przez BIK. Banki biorą pod uwagę ostatnie wydarzenia.

Jak długo przechowywane są dane w BIK?

Generalnie informacje o opóźnieniach nie są zawsze przechowywane przez BIK już na zawsze w bazach. Wpływają one na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy przez kilka lat. Gdy opóźnienie w spłacie wyniosło na przykład ponad 60 ni, wówczas dane o tym przechowywane są przez biuro przez 5 lat. Na ocenę punktową BIK najbardziej wpływają wydarzenia z ostatnich 12 miesięcy. Gdy zatem nie chce się mieć problemów z uzyskaniem kredytu, trzeba dokładnie pilnować spłaty rat i nie obciążać się wtedy, gdy posiada się trudniejszą sytuację finansową.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x