Hipoteczny kredyt konsolidacyjny – zamień kilka rat na jedną

Obecne czasy skłaniają wielu rodaków do zaciągania kilku kredytów jednocześnie. Zobowiązani są oni wówczas do spłacania znacznej liczby rat oraz załatwiania masy formalności w kilku niepowiązanych ze sobą placówkach. Z pewnością nie jest to najwygodniejsze wyjście. Dlaczego więc nie zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym – hipotecznym, który nie dość, że oszczędzi czas, to jeszcze może obniżyć comiesięczne raty?

Na czym polega kredyt konsolidacjo-hipoteczny?

Kredyt konsolidacyjno-hipoteczny gwarantuje połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Konsolidacji poddać można nie tylko kredyty, ale także wszelkie pożyczki, karty kredytowe, jak i limity kredytowe. W wyniku tego kredytobiorca płaci już tylko jedną ratę w wybranym banku dzięki czemu zmniejsza do minimum ilość formalności koniecznych do załatwienia. Podkreślić również należy, że wysokość takiej comiesięcznej raty kredytu konsolidacyjno-hipotecznego jest znacznie mniejsza niż suma wszystkich wcześniejszych rat.

Niestety, suma kredytu nie ulega zmniejszeniu, a wręcz przeciwnie – powiększa się ona z powodu wydłużonego okresu spłacania zobowiązania. Za zabezpieczenie bankowi służy hipoteka kredytobiorcy, w związku z czym całe świadczenie wydaje się być zdecydowanie bardziej opłacalne aniżeli ten sam kredyt tylko bez hipoteki.

Kto może starać się o kredyt konsolidacyjno-hipoteczny?

Odbiorcami kredytów konsolidacyjno-hipotecznych są przede wszystkim osoby posiadające hipotekę oraz pragną zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty odciążając tym samym nieco domowy budżet. Jeżeli więc łączna suma zobowiązań zaczyna cię powoli przerastać warto skorzystać z takiej właśnie oferty, gdyż umożliwia to po pierwsze zmniejszenie raty, a po drugie w niejednym przypadku oddala wizję bankructwa. Z kolei wyjścia tego nie poleca się osobom, które nie mają większych kłopotów ze spłacaniem swoich zobowiązań. Posiadanie kilku odrębnych rat jest bowiem zdecydowanie bardziej opłacalne niż konsolidacja. Przyczyną takiego stanu jest po prostu wydłużony okres kredytowania.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjno-hipotecznego

Bez wątpienia największym plusem kredytu konsolidacyjno-hipotecznego jest znaczne zmniejszenie comiesięcznych rat – rata w jednej placówce jest niższa od łącznej stawki w oddzielnych bankach. Poza tym kredytobiorca zyskuje na czasie – spłacanie jednej raty jest mniej czasochłonne niż kilku. Poza tym jest to bardziej wygodne i komfortowe. Klient wszystkie wymagane formalności od tej pory może swobodnie załatwić w jednej placówce.

Mówiąc o wadach nie można pominąć najważniejszej, czyli wydłużenia okresu kredytowania. Konsolidacja sprawia, że całkowita suma zobowiązania nieznacznie się powiększa. Mimo, iż comiesięczne raty są mniejsze, łączna wartość kredytu jest większa niż suma kredytów zaciągniętych w różnych bankach jeszcze przed konsolidacją. Poza tym kredytobiorca musi posiadać nieruchomość, która stanowić będzie zabezpieczenie – nie ma prawa także do jej sprzedaży do momentu spłacenia całego kredytu.

Oprocentowanie, okres spłacania oraz inne zasady

Kredyt konsolidacyjno-hipoteczny różni się od inny podobnych świadczeń bankowych także oprocentowaniem (i to również w zależności od banku). Uogólniając, oprocentowanie w tego typu kredycie waha się mniej więcej pomiędzy 10 a 15 %. Okres spłacania zobowiązania nie jest także ściśle określony i może on wynosić nawet 30 lat. Banki, chcąc stworzyć klientowi jak najlepsze warunki, oferują także między innymi możliwość czasowego zawieszenia kredytu, zmianę wartości comiesięcznej raty, długość spłacania itd.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x