Gdzie wziąć dobry i tani kredyt studencki?

Studiowanie to nie tylko najlepszy okres w życiu każdego człowieka, ale również wiążący się ze sporymi wydatkami. Zwłaszcza, gdy uczelnia znajduje się daleko od domu rodzinnego i w grę wchodzi wynajęcie pokoju w akademiku bądź mieszkania. Do tego dochodzą koszty związane z podręcznikami, dojazdami, dodatkowymi zajęciami itd. Gdy gotówki nie starcza na zrealizowanie wszystkich tych potrzeb, można z niektórych zrezygnować bądź postarać się o kredyt studencki.

Sama ustawa o kredycie studenckim obowiązuje w Polsce od ponad dwunastu lat. Do tej pory ze świadczenia tego skorzystało niewielu, bo przeszło 300 tysięcy studentów. Fakt ten dziwi, bowiem warunki kredytowania są bardzo korzystne, a studentów przecież w Polsce nie brakuje.

Kto może starać się kredyt studencki?

O świadczenie w postaci kredytu studenckiego ubiegać się mogą zarówno studenci, jak i doktoranci wszystkich uczelni niezależnie od tego, czy studiują dziennie czy też zaocznie, w trybie stacjonarnym czy zaocznie. Jedynie, czego wymaga się od potencjalnego kredytobiorcy, to to, aby podjął on naukę przed ukończeniem 25-tego roku życia. Pod uwagę bierze się również dochód na osobę w rodzinie, który w poprzednim roku nie mógł przekroczyć 2100 złotych. Pierwszeństwo na liście mają oczywiści osoby znajdujące się w ciężkiej sytuacji materialnej.

Gdzie składać wnioski?

Należy pamiętać, że wnioski studenckie można składać do 15 listopada każdego roku w każdym większym banku. Wniosek musi być wzbogacony o wymagane dokumenty, takie jak zaświadczenie o dochodach oraz o tym, że posiada się status studenta. Decyzja o przyznaniu kredytu studenckiego uzależniona jest od przedstawienia zabezpieczenia spłaty. Głównie rolę taką odgrywa poręczyciel.

Kiedy banki wypłacają pieniądze?

Decyzję o przyznaniu kredytu banki muszą podjąć do 15 lutego każdego roku. W sytuacji, w której bank odmówi świadczenia, o pieniądze można postarać się w innej placówce, jednak tam pieniądze przyznawane są tylko do 28 lutego. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, pieniądze znajdą się na koncie studenta pod koniec marca.

Student dostaje dofinansowanie przez okres studiowania, jednak nie dłużej niż przez sześć lat. Okres ten skraca się do lat czterech w przypadku studiów doktoranckich. Pieniądze wpłacane są na konto on października do czerwca, a kwota nie może przekroczyć 600 złotych. Bank wymaga także od studentów, aby ci dra razy do roku przedstawili ważną legitymację studencką lub doktorancką. W przypadku niedopełnienia tych obowiązków, wypłata pieniędzy zostanie wstrzymana.

Jak skutecznie spłacać kredyt studencki?

Całe zobowiązanie rozkładane jest na określoną liczbę rat (jeżeli kredyt wziąłeś na 2 lata, kredyt będziesz spłacał w ciągu czterech następnych). Pierwszą z nich należy wpłacić w dwa lata po ukończeniu studiów. Ma się więc odpowiednią ilość czasu na znalezienie pracy umożliwiającej regularne spłacanie świadczenia. Kredyt studencki jest korzystny ze względu na niskie oprocentowanie, które waha się w granicach 1,8 procenta.

Osoby, które mimo dyplomu nie mogą znaleźć pracy lub obecne wynagrodzenie uniemożliwia im regularne spłacanie rat mogą skorzystać na przykład z czasowego zawieszenia spłaty bądź obniżenia raty. Zaznaczyć trzeba, że osoby, które znajdą się na liście najlepszych studentów danej uczelni zostaną zwolnione ze spłaty jednej piątej kredytu. A w tym przypadku zaoszczędzić można nawet 6 tysięcy złotych!

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x